W dniach 14-17 lipca 2019 r. w Australii odbył się 7. Międzynarodowy Kongres Inteligencji Emocjonalnej (International Congress on Emotional Intelligence). Polskę po raz kolejny reprezentowała Marzena Martyniak, która przedstawiła wyniki pionierskich badań i warsztatów przeprowadzonych wśród pracowników polskich placówek edukacyjnych w ramach prowadzonego przez nią Instytutu Rozwoju Emocji. Instytut został wyróżniony przez uczestników kongresu jako najszybciej rozwijająca się instytucja na świecie w dziedzinie inteligencji emocjonalnej w ostatnich 2 latach.  

Badania naszego instytutu wpasowują się w ogólnoświatowy trend holistycznego podejścia do pracy nad emocjami, nad strategiami ich regulowania i rozwojem osobistym. To przekłada się na coraz lepsze wyniki osiągane przez uczestników prowadzonych przez nas szkoleń – średnio o 30% wyższe po udziale w 4-miesięcznych warsztatach. Cieszy nas, że te efekty zostały zauważone i wzbudziły zainteresowanie badaczy z całego świata i że otrzymaliśmy kolejne propozycje nawiązania współpracy i podzielenia się naszą wiedzą.” – mówi Marzena Martyniak. „Podczas poprzedniej edycji zaprezentowaliśmy nasz program rozwijania inteligencji emocjonalnej u dzieci, natomiast w tym roku skupiliśmy się na wynikach osób dorosłych pracujących w przedszkolach. Dzieci potrzebują opiekunów, którzy sami potrafią pracować ze swoimi emocjami, aby mogły wynieść tą wiedzę z przedszkola. To praca nad ogólnym rozwojem społeczeństwa, nie tylko pod względem zawodowym, ale także psychicznym.”

Jak powiedział obecny na konferencji dr David R. Caruso, profesor Yale, znany w Polsce jako autor książki „Inteligentny emocjonalnie menadżer”: Uczmy się od specjalistów, to oni pomogą nam zdobyć rzetelną wiedzę i wypracować prawidłowe nawyki. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej jest podobne do nauki gry na gitarze, na której zawsze pragnąłem nauczyć się grać. Swoją edukację rozpocząłem ucząc się samemu, uznałem, że kurs z nauczycielem nie jest mi potrzebny. Jak błędne było moje myślenie, kiedy po kilku latach zobaczyłem, że w ten sposób przyswoiłem dużo błędów, które utrudniają mi granie.

Przeczytaj także:

Wśród tematów poruszonych podczas trzydniowej konferencji znalazły się zagadnienia związane z pracą z dziećmi i kształtowaniem inteligencji emocjonalnej młodzieży, co w przyszłości przełoży się na lepsze funkcjonowanie w środowisku zawodowym i prywatnym. Stanowiło to podstawę badań prowadzonych przez Marca Bracketta, w których udział wzięło ponad 20 tys. amerykańskich nastolatków, które ujawniły, że 77% młodych ludzi odczuwa przede wszystkim zmęczenie, stres, znudzenie i frustrację. Alarmujące są również wyniki, które pokazują wzrost samobójstw wśród dzieci o 28% w latach 2015-2017. Szczególną uwagę poświęcono także rozwojowi prac nad wyrażaniem i regulowaniem emocji w środowiskach zawodowych bezpośrednio oddziałujących na innych ludzi – nauczycieli, pracowników służb zdrowia, studentów i adeptów szkół wojskowych. W tym zakresie Instytut Rozwoju Emocji zaprezentował wyniki 4-miesięcznego treningu przygotowanego dla nauczycieli, prowadzonego w 2018 roku, w którym udział wzięli przedstawiciele placówek dydaktycznych – menadżerowie, nauczyciele i dyrektorzy. Autorski system pracy nad wszystkimi aspektami inteligencji emocjonalnej i jego wysoka skuteczność miały pozytywny odbiór wśród przedstawicieli świata akademickiego. Program treningowy zastosowany w Polsce ma szansę stać się częścią systemu nauczania w krajach takich jak Rosja, Chile, Turcja i innych, z którymi Instytut Rozwoju Emocji rozpoczyna wspólne projekty badawcze.

W konferencji w Australii wzięli udział naukowcy z ponad 20 krajów, w tym największe nazwiska świata psychologii i psychiatrii, m.in. Marc Brackett – dyrektor Yale Center for Emotional Intelligence i profesor Child Study Center na Uniwersytecie Yale, David R. Caruso – profesor Yale Center for Emotional Intelligence, dr Chris Skinner, Joseph Ciarrochi – profesor Institute for Positive Psychology and Education na Australijskim Uniwersytecie Katolickim i dr John Pellitteri – prezes i współzałożyciel International Society for Emotional Intelligence oraz profesor nadzwyczajny Queen College.

Źródło: Instytut Rozwoju Emocji