Rok 2019 przyniósł zarówno innowacje, 5G, składane wyświetlacze, ale także niepewny klimat handlowy i polityczny. Czytamy w raporcie Counterpoint’s Market Monitor service. Raport pokazuje także układ sił wśród producentów smartfonów. Dominuje Samsung, na drugie miejsce wskoczył Huawei zaostawiając na trzecim Apple.

Huawei pokonał Apple mimo presji USA

Huawei pokonał Apple a komentując dynamikę rynku globalnego, Varun Mishra, analityk ds. Badań w Counterpoint Research, zauważył: „W kilku krajach wzrosły napięcia, które wpłynęły na rynek smartfonów. Na przykład presja USA na Huawei i napięcia między Japonią a Koreą, które doprowadziły do ​​niepewności na rynku pamięci. Łańcuchy dostaw uległy zakłóceniu, powodując, że różne firmy ponownie przemyślały swoje strategie i zmniejszyły zależność od jednolitych rynków.

Huawei pokonał Appla - telefon w ręku
smartfon

W 2020 r. Prawdopodobnie zostaną podjęte wysiłki w celu dalszej dywersyfikacji inwestycji w różnych regionach geograficznych w celu ograniczenia ryzyka. Obecna epidemia koronawirusa w Chinach to najnowszy problem zagrażający łańcuchom dostaw. ” Pomimo sankcji Huawei wyprzedził Apple, aby stać się drugą co do wielkości marką w 2019 roku. Było to wynikiem agresywnego pchnięcia Huawei na rynku chińskim, gdzie osiągnął prawie 40% udziału w rynku. Chiny stanowiły ponad 60% wszystkich przesyłek Huawei.

Huawei pokonał Apple - Lista producentów smartfonów
Lista producentów smartfonów

Huawei poza Chinami

Huawei pokonał Apple ale poza Chinami Huawei próbuje nadal sprzedawać swoje starsze urządzenia. Jednak według Counterpoint wraz ze wzrostem konkurencji oferta cenowa jest stopniowo podważana. I podczas gdy Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym, prawie niemożliwe będzie konkurowanie z Androidem poza Chinami. Jednak w ciągu kwartału, po dwóch latach, Apple zdobyło pierwsze miejsce na globalnym rynku smartfonów. Było to spowodowane tym, że iPhone 11 nie spełnił oczekiwań. Przychody z iPhone’a wzrosły rok do roku po raz pierwszy od września 2018 r.