Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV, model hybrydowy typu plug-in, który wykorzystuje silnik Wankla, jako generator napędu, zadebiutował 13 stycznia 2023 roku podczas Salonu Motoryzacyjnego w Brukseli. Polscy dealerzy Mazdy przyjmują zamówienia na nowy model od poniedziałku, 16 stycznia.

Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV to szeregowa hybryda typu plug-in, która nadal oferuje kierowcom te same wartości, co elektryczna Mazda MX-30. Jednocześnie zapewnia nowe sposoby wykorzystania samochodu, jako pojazdu z napędem elektrycznym z zasilaniem akumulatorowym.

Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV ma zasięg 85 kmna w pełni naładowanym akumulatorze wysokonapięciowym – to wystarcza do codziennej jazdy. Ponadto równocześnie oferuje możliwość wykorzystania generatora energii elektrycznej do jazdy na długich dystansach. Przez całą podróż pojazd jest napędzany silnikiem elektrycznym.

Europejska premiera Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV - czarny samochód z bordowym dachem
Europejska premiera Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV

Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV z silnikiem Wankla

Mazda zdecydowała się na zastosowanie silnika rotorowego do zasilania generatora, wykorzystując wyjątkową zdolność silnika Wankla do wytwarzania wymaganej mocy przy użyciu niewielkiej jednostki napędowej. Opracowany od podstaw silnik rotorowy 8C umieszczono pod maską obok generatora i silnika elektrycznego o dużej mocy. Ten kompaktowy, elektryczny zespół napędowy jest sparowany z akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 17,8 kWh i 50-litrowym zbiornikiem benzyny. Tworzą razem unikatowy, szeregowy układ hybrydowy typu plug-in o bardzo konkurencyjnym całkowitym zasięgu.

Europejska premiera Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV - zdjęcie rentgenowskie auta z widocznym silnikiem i podzespołami.

MX-30 e-Skyactiv R-EV przynosi rozwiązania również dla kierowców prowadzących aktywny tryb życia, oferując takie funkcje, jak możliwość ładowania 2- lub 3-fazowym prądem przemiennym (AC) i szybkiego ładowania prądem stałym (DC). Ponadto gniazdo o mocy 1500 W i trzy tryby jazdy dostosowane do różnych sytuacji na drodze: Normal, EV i Charge. Ponadto, dzięki mocnemu silnikowi elektrycznemu o mocy 125 kW, zapewnia nawet nieco lepsze osiągi niż w pełni elektryczna Mazda MX-30.

Mazda MX-30 e-Skyactiv R-EV – kolor, akcesoria i wykończenia

Model zaprezentowany podczas Salonu Motoryzacyjnego w Brukseli to Edition R –wersja, która będzie dostępna w gamie Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV. Projekt Edition R charakteryzuje się wykończeniem lakierem Maroon Rouge Metallic. Co jest nawiązaniem do barwy dachu pierwszego pojazdu osobowego Mazdy – R360 Coupe – jako unikalnym i charakterystycznym dla Mazdy kolorem dla zaakcentowania słupków i krawędzi dachu. Reszta nadwozia i wnętrze samochodu wykończone są w kolorze czarnym. Edition R wyróżniają także elementy stylistyczne, takie jak emblemat w kształcie wirnika rotorowego (charakterystyczna figura trójkąta z lekko zaokrąglonymi bokami) wytłoczony w zagłówkach przednich foteli i zdobiący dywaniki podłogowe.

Europejska premiera Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV - nagłówek w samochodzie ze specjalnym grawerem
Europejska premiera Mazdy MX-30 e-Skyactiv R-EV

Dealerzy Mazdy w Polsce rozpoczynają przyjmowanie zamówień na MX-30 e-Skyactiv R-EV w poniedziałek, 16 stycznia. Ceny samochodu w bogato wyposażonej wersji Prime-Line zaczynają się od 161 100 zł. Innymi słowy, jak w porównywalnie wyposażonej Maździe MX-30 z napędem czysto elektrycznym. W skład standardowych elementów wyposażenia Mazdy MX-30 R-EV wchodzą m.in. reflektory LED, adaptacyjny tempomat, system nawigacji satelitarnej czy aluminiowe felgi o średnicy 18 cali.

Źródło: Mazda