Mieszkania z ogrzewaniem gazowym tracą zainteresowanie. Od stycznia 2022 roku ceny energii dla przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego wzrosły średnio o 24%, wynika z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki. A to na pewno jeszcze nie koniec. Eksperci przewidują, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na rodzaj ogrzewania w poszukiwanych mieszkaniach, a lokatorzy nieruchomości z ogrzewaniem gazowym szukają tańszych alternatyw.
W styczniu 2022 roku w serwisie Otodom opublikowano prawie 33% ofert mieszkań na wynajem więcej niż w grudniu 2021 roku. Z tego prawie połowa dotyczyła lokali z ogrzewaniem gazowym. Wśród nowych ogłoszeń dodanych do serwisu w styczniu 2022 aż 68% miało uzupełniony parametr o typie energii. Jest to o 5% wyższy odsetek niż w listopadzie i październiku 2021 roku, czyli przed podwyżkami.
Będzie jeszcze drożej
Według makroekonomistów PEKAO S.A., w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, rynki surowców energetycznych zakładają spadek podaży, który może doprowadzić do wzrostu cen energii na rynkach europejskich, gdzie znaczącą rolę odgrywa import z Rosji. Już teraz można zaobserwować, że z powodu napaści Rosji na Ukrainę ceny surowców energetycznych – przede wszystkim węgla i gazu ziemnego – odnotowały znaczący wzrost, w porównaniu na przykład do stycznia br. Analitycy podkreślają, że w miarę rozwoju sytuacji, prognozy dotyczące rynków mogą zostać zrewidowane, a ceny wzrosnąć.
Rynek nieruchomości już w styczniu odczuł wpływ rosnących stawek za gaz i energię elektryczną. Możliwe, że w najbliższym czasie zaobserwujemy postępujący trend zwalniania mieszkań z ogrzewaniem gazowym. Ponadto wzrost znaczenia tego parametru w ogłoszeniach w serwisie. Z drugiej strony sytuacja związana z napaścią Rosji i napływem obywateli Ukrainy do Polski sprawia, że wybór mieszkań do wynajęcia jest ograniczony. Przez co ceny mogą wzrosnąć.
Najczęstszym typem ogrzewania w lokalach przeznaczonych na wynajem jest ogrzewanie miejskie. Posiada je ponad 80% ogłoszeń z wypełnionym parametrem dotyczącym typu energii. Na drugim miejscu znajduje się ogrzewanie gazowe, które jest, w co ósmym lokalu. Znajduje to odzwierciedlenie w danych opublikowanych w IV Kwartalniku Mieszkaniowym, według których wynajem w Polsce jest silnie skoncentrowany na największych miastach, gdzie większość mieszkań podłączonych jest do sieci miejskiej.
Mieszkania z ogrzewaniem gazowym – kto płaci najwięcej
Bardzo prawdopodobne, że z powodu sankcji i postępującej napaści na Ukrainę ceny energii będą odnotowywały kolejne wzrosty. Odczują je między innymi polskie gospodarstwa domowe. Warto przypomnieć, że według danych URE ze stycznia 2022 roku rachunki za energię różnią się w zależności od grupy odbiorców. Najwięcej przyjdzie zapłacić tym osobom, które ogrzewają gazem cały dom – ich rachunki od nowego roku wzrosły o 58%. Niewiele mniej wydają osoby, które grzeją gazem wodę użytkową – wzrost wyniósł do tej pory nawet 54%, czyli 56 złotych miesięcznie. Gospodarstwa domowe, które korzystają z tego typu energii tylko w kuchni, płacą obecnie o 41% więcej niż w 2021. Co oznacza podwyżkę o około 9 złotych miesięcznie.
Źródło: Otodom