Wirtualne Targi książki – największe wydarzenie literackie tej jesieni. Długo wyczekiwane literackie premiery, ponad 60 spotkań z polskimi i zagranicznymi autorami, strefy dedykowane dzieciom i młodzieży oraz książki tańsze nawet o 60% – bez kolejek i tłumów. 14 października rozpoczęły się Wirtualne Targi Książki Empiku. Jesienna odsłona e-wydarzenia potrwa aż 12 dni – od 14 do 25 października.

Jeszcze więcej literackich wrażeń

Tym razem w ramach targów funkcjonują trzy dodatkowe strefy. Pierwsza: Przecinek i Kropka poświęcona literaturze dziecięcej. Druga młodzieżowa #sieczyta oraz strefa trzecia Apostrof, stworzona dla miłośników literatury pięknej i reportażu. W każdej z nich znajdują się dziesiątki wirtualnych stanowisk wystawców z najciekawszymi tytułami i premierowymi książkami w ofercie. Uczestnicy targów mogą liczyć na rabaty sięgające do 60% oraz inne okazje cenowe oferowane przez poszczególne wydawnictwa. Ponadto działa sekcja coraz bardziej popularnych książek cyfrowych, czyli e-booków i audiobooków.

Wirtualne Targi książki - największe wydarzenie literackie tej jesieni - rodzice czytają książkę córce w namiocie zrobionym z koca.
Wirtualne Targi książki – największe wydarzenie literackie tej jesieni

Autorzy najbardziej wyczekiwanych jesiennych premier

Wojciech Mann, Magdalena Witkiewicz, Michał Nogaś, Rafał Pacześ, Wojciech Chmielarz, Radek Rak, Zyta Rudzka, Wioletta Grzegorzewska, Marek Krajewski, Jakub Szamałek, Wojciech Jagielski, Przemysław Staroń, Wojciech Drewniak, Elżbieta Cherezińska, Justyna Bednarek, Beata Pawlikowska, Agnieszka Maciąg, Chigozie Obioma, Regina Brett, Lisa Gardner, Nancy Springer, Beth Reekles czy Jeffrey Archer – to tylko niektórzy spośród literackich bohaterów drugiej edycji Wirtualnych Targów Książki Empiku. W ramach wydarzenia zaplanowano ponad 60 wydarzeń w tym wiele premierowych spotkań autorskich.
Rozmowy online z pisarzami będą transmitowane z dwóch scen targowych na Facebooku i Instagramie Empiku. Podczas każdego wydarzenia będzie można na żywo komentować i zadawać pytania. Dodatkowo w trakcie wybranych wywiadów pojawią się linki, które pozwolą zdobyć książki z autografem autora. Spotkania będą tłumaczone na język migowy.

Wirtualne Targi Książki – spotkania z polskimi twórcami

Wirtualne Targi Książki otworzy spotkanie z Wojciechem Chmielarzem, który opowie o swej najnowszej, pełnej akcji powieści sensacyjnej „Prosta sprawa” (Wydawnictwo Marginesy), napisanej w czasie lockdownu. Tym razem pisarz swą tajemniczą historię osadził w malowniczych Karkonoszach. W programie znalazły się także rozmowy z Zytą Rudzką. Autorka po znakomicie przyjętej książce „Krótka wymiana ognia” powraca z powieścią „Tkanki miękkie” (Wydawnictwo W.A.B.). Ponadto Wojciechem Miłoszewskim, autorem bestsellerowego „Kastora”, którego kontynuacja niebawem trafi w ręce czytelników (Wydawnictwo W.A.B.). Jakubem Szamałkiem, który odpowie na pytania fanów bestsellerowego cyklu „Ukryta sieć”, opisującego śledztwa charyzmatycznej dziennikarki Julity Wójcickiej.

W dniu otwarcia Targów ukazała się trzecia, finałowa część serii – „Gdziekolwiek spojrzysz” (Wydawnictwo W.A.B.). Dla Rafała Paczesia wirtualne studio to naturalne środowisko. Jeden z najpopularniejszych polskich stand-up’erów, którego występy na platformie Youtube wyświetlono już ponad 50 milionów razy, tym razem zadebiutuje w nowej roli. W połowie miesiąca ukaże się jego wyczekiwana przez fanów powieść „Grube wióry” (Wydawnictwo Agora). Z dystansem i humorem opisująca kondycję męskości w XXI wieku. Targi Empiku to także okazja do spotkań z laureatami tegorocznej nagrody literackiej Nike – Joanną Gierak-Onoszko (nagroda czytelników) i Radkiem Rakiem.

Wirtualne Targi Książki – zagraniczni pisarze w każdym domu

Uczestnictwo w Wirtualnych Targach Książki potwierdzili także autorzy zagraniczni. Nigeryjski folklor przybliży Chigozie Obioma, autor „Orkiestry bezbronnych” (Wydawnictwo Albatros), która znalazła się na krótkiej liście powieści nominowanych do nagrody Bookera za 2019 rok. Z kolei Jeffrey Archer, którego tytuły do tej pory zostały wydane w 97 krajach świata, opowie o nowym cyklu inspirowanym „Kroniką Cliftonów” – „Nic bez ryzyka” (Dom Wydawniczy Rebis). Wirtualne Targi Książki będą też okazją do zadania pytań jednej z najpopularniejszych pisarek motywacyjnych, Reginie Brett. Autorka powraca z analizą trudnej relacji z matką w książce „Trudna miłość. Mama i ja” (Insignis).

Młodzi czytelnicy w centrum uwagi

Program Przecinek i Kropka od lat inspiruje rodziców, prezentując najlepszą literaturę dziecięcą. Podczas targów nie zabraknie więc spotkań autorskich dla najmłodszych. Wśród gości pojawi się autorka jednej z najpopularniejszych wśród dzieci serii o sympatycznych Skarpetkach – Justyna Bednarek. Okazją do spotkania będzie premiera książki „Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” (Wydawnictwo Poradnia K) – kolejnej odsłony przygód odważnych i ciekawych świata tekstylnych bohaterów. Empik zaprosił także Nancy Springer, autorkę „Sprawy zaginionego markiza” (Wydawnictwo Poradnia K). Pierwszej części serii o Enoli Holmes, której filmowa adaptacja podbija serca widzów czołowej platformy streamingowej. Warto zwrócić także uwagę na spotkanie z Michałem Rusinkiem, twórcą ilustrowanej książki „Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych” (Wydawnictwo Znak), w której zdradza językowe tajemnice czy Martinem Widmarkiem, autorem pełnej humoru powieści „Nelly Rapp i kapitan Sinobrody” (Wydawnictwo Mamania).

Branża wydawnicza w nowej rzeczywistości

Nie da się ukryć, że pandemia wpłynęła także na cały rynek książki – wiosną i jesienią ukazuje się najwięcej premier. W tym roku nie wszystkie mogły się odbyć zgodnie z planem. Z myślą o branży wydawniczej Empik zaplanował również spotkania wokół najbardziej aktualnych tematów dla osób zawodowo związanych z książką. M.in. dyskusja Promocja książek w czasach zarazy czy webinar Refleksje o przywództwie jutra. Druga edycja Wirtualnych Targów Książki Empiku odbywa się w dniach 14-25 października. Dokładny harmonogram spotkań i akcji towarzyszących jest dostępny na stronie: empik.com/wirtualne-targi-ksiazki.

Źródło: EMPIK