Wakacje czynszowe – obniżenie opłat dla wynajmujących w TBS. 1 stycznia 2022 r. weszły w życie tzw. wakacje czynszowe dla mieszkańców mieszkań czynszowych w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (SIM), a wcześniej TBS. To ułatwienie dla wynajmujących mieszkania, przewidziane w tzw. społecznej części pakietu mieszkaniowego, którego poszczególne elementy są sukcesywnie wprowadzane od 2021 r.
Wakacje czynszowe są przeznaczone dla obecnych i przyszłych mieszkańców społecznych mieszkań czynszowych (SIM/TBS-ów). Dają możliwość obniżenia czynszu o nawet 20 proc.
Polegają na zamianie umowy najmu na umowę najmu zawierającą rozliczenie partycypacji, czyli tzw. wakacje czynszowe. Wcześniej najemca/partycypant mógł odzyskać wpłaconą partycypację w kosztach budowy wynajmowanego lokalu wyłącznie w przypadku zakończenia najmu i opuszczenia lokalu.
Obecnie, po spłacie przez SIM/TBS kredytu zaciągniętego na budowę lokalu mieszkalnego, mieszkańcy mogą sami zdecydować, kiedy i w jaki sposób odzyskają swój wkład partycypacyjny. Nie muszą już czekać do momentu zakończenia najmu. Mogą stopniowo odbierać swój wkład w czynszu – dzięki czemu będą mniej płacić.
Źródło: gov.pl
Przeczytaj także: System kaucyjny – gra warta każdej butelki
System kaucyjny – gra warta każdej butelki. W ciągu pięciu dekad światowa produkcja tworzyw sztucznych zwiększyła się dwudziestokrotnie. Przewiduje się, że w kolejnych dwóch osiągnie kosmiczną wielkość 550 mln ton. To, co przez lata było dla wielu społeczeństw synonimem rozwoju, staje się obecnie powodem gigantycznego problemu. Zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi staje się przerażające. Fragmenty plastiku znajdują są wszędzie: w powietrzu, wodzie i glebie.
Autor publikacji: Marek Chrzanowski
System kaucyjny na plastikowe butelki
Widząc, to wszystko Unia Europejska przed kilkoma laty opracowała strategię mającą zredukować ilości odpadów plastikowych. Jednym z jej zapisów (z czerwca 2019 r.) jest ten o zmniejszeniu wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. W tym o zagospodarowaniu odpadów plastikowych, butelek. Trzeba było lat, by zrozumieć, że ta pusta (plastikowa czy szklana), to nie odpad, a cenne opakowanie lub surowiec. Opakowania PET, są też lżejsze niż opakowania szklane, ich masa stale maleje, dzięki czemu wymagają mniej energii do ich wyprodukowania, są po prostu tańsze. Ponadto doskonale nadają się do ponownego przetwarzania.