Polski Ład: zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkaniowych. Część przepisów zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. W pełni nowe rozwiązania wejdą w życie w roku 2023.

Polski Ład zakłada, że nie będzie można amortyzować lokali mieszkalnych, zarówno w działalności gospodarczej, jak i w najmie prywatnym. Według przepisów przejściowych podatnicy, którzy teraz rozliczają amortyzację od lokali mieszkalnych, będą mogli robić to jeszcze w 2022 r. Pod warunkiem, że obecnie lokal jest wynajmowany i amortyzowany. Jednak osoby, które w przyszłym roku chciałyby wprowadzić do środków trwałych lokale mieszkalne, już nie będą mogły ich amortyzować. Oznacza to całkowity koniec amortyzacji lokali mieszkalnych od 2023 r.

Polski Ład: zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkaniowych - mężczyzna siedzi na kanapie i trzyma na kolanach laptopa.
Polski Ład: zmiany w rozliczaniu przychodów z najmu lokali mieszkaniowych

Polski Ład – nowe przepisy

Wynajmujący mieszkania prywatnie według Polskiego Ładu będą rozliczać je tylko na zasadzie ryczałtu. Podatnicy nie będą mogli odliczać od nich kosztów uzyskania przychodu, np. remontów. 2022 r. będzie okresem przejściowym dla podatników rozliczających najem na zasadzie skali podatkowej w br.

Nowe przepisy można zobrazować na przykładzie przedsiębiorcy, którego przedmiotem działalności gospodarczej jest najem 5 lokali mieszkalnych o wartości 5 mln zł. Okres amortyzacji wynosi 10 lat. Koszt, który ponosi przedsiębiorca poprzez odpisy amortyzacyjne, to 500 tys. zł. Od 2023 r. przedsiębiorca nie pomniejszy swoich przychodów o tę kwotę. W przypadku podatku liniowego wzrośnie obciążenie z tytułu podatku o ok. 95 tys. zł. Do tego należy doliczyć składkę zdrowotną, obowiązującą od przyszłego roku, która będzie liczona od dochodu. Przedsiębiorca straci więc blisko 120 tys. zł na podatkach, które będzie musiał dodatkowo zapłacić.

Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt

Mazda stworzyła buty do jazdy samochodem

Mazda stworzyła buty do jazdy samochodem. Mające za sobą ponad 100 lat doświadczeń: marka odzieży sportowej Mizuno i ekspert w dziedzinie motoryzacji – Mazda, to dwie japońskie potęgi, które wnoszą na drogi całego świata zarówno design, jak i nowatorskie rozwiązania.

Dzięki wspólnej pasji do doskonałych osiągów i myśleniu w kategoriach klienta, dwie firmy połączyły siły. Stworzyły wyjątkową parę butów do jazdy samochodem. W 2022 roku do sprzedaży trafi ich pierwszy produkt, mocno osadzony w wyścigowej tradycji i skoncentrowany na przyjemności prowadzenia. Wraz z producentem markowej odzieży sportowej Mizuno, Mazda stworzyła sneakersy w stylu Kodo – piękne połączenie funkcji i designu, zarówno na drodze, jak i poza nią.