Jak nie popaść w świąteczne zadłużenie? – te pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, bo święta bożonarodzeniowe stanowią dla niejednego domowego budżetu spore obciążenie. Zwłaszcza, że od początku roku zmagamy się z wysoką inflacją, a w październiku sięgnęła ona do niemalże 18%. Drożeją podstawowe produkty spożywcze, paliwo, odzież, media. Jak zatem sprawić, by tegoroczne święta nie pogrążyły nas finansowo?
Według zeszłorocznych danych IBRiS, na Boże Narodzenie 2021 przeciętna polska rodzina planowała przeznaczyć średnio 1277,30 zł. W tym roku, szacuje się, że wzrost kosztów świątecznych zakupów może sięgnąć blisko 50% w stosunku do poprzedniego roku.
Sytuacja finansowa Polaków w tym roku jest trudniejsza, niż w 2021 r. Na przestrzeni 2022 r. nawet co dziesiąte gospodarstwo domowe wpadało w długi. Obecnie nawet 62% Polaków prognozuje pogorszenie swojej sytuacji finansowej w nadchodzących miesiącach. Co tym bardziej powinno skłonić, do mądrego gospodarowania świątecznymi wydatkami tak, by nie nadszarpnąć dodatkowo domowego budżetu. W tym roku możemy spodziewać się, że w związku z tak licznymi wzrostami cen artykułów spożywczych, za świąteczne zakupy zapłacimy więcej. Ceny niektórych towarów na przestrzeni roku wzrosły nawet o 100%, zatem ogólny wzrost kosztów tegorocznej kolacji wigilijnej może nawet osiągnąć 50% w stosunku do ubiegłorocznych świąt.
Jak nie popaść w świąteczne zadłużenie?
By świąteczne szaleństwo nie pogrążyło nas w problemach finansowych, warto poszukać rozwiązań i opracować plan, który pomoże nam zorganizować ten czas mądrze, na miarę naszych możliwości finansowych.
1. Budżet
Aby nie wydać fortuny na święta, proponujemy określić wysokość świątecznego budżetu. To bardzo ważne, by realnie oszacować, ile możemy wydać na organizację tego czasu. Co więcej, już na tym etapie można wskazać, jaką kwotę możemy przeznaczyć na określone grupy wydatków – ile na prezenty, ile na artykuły spożywcze.
2. Święta według planu
Zaplanowanie okresu świątecznego pozwoli na wskazanie koniecznych kosztów, a jednocześnie będzie zapobiegało wydatkom „na wypadek, gdyby…”. Warto zaplanować komu chcemy sprawić świąteczne prezenty, jakie menu będzie obowiązywało w tegoroczne święta i jakie ilości jedzenia są rzeczywiście potrzebne, a także warto zastanowić się z których elementów chcemy zrezygnować, by w wirze świątecznych zakupów, nie dać porwać się marketingowym chwytom.
3. Przemyślane zakupy
Lista zakupów to klucz do sukcesu niskobudżetowych świąt. Zaplanowanie menu, wskazanie niezbędnych produktów, rozplanowanie prezentów pozwoli nam na skoncentrowaniu się wyłącznie na tym, co niezbędne. Część zakupów można zrobić już wcześniej, dzięki czemu może uda się zaoszczędzić czas lub skorzystać z rzeczywiście atrakcyjnej promocji cenowej.
4. Współpraca
Wiele rodzin spędza czas w szerszym gronie, zaprasza gości lub korzysta z zaproszeń swoich bliskich. W takich okolicznościach można podzielić się przygotowaniami do wigilijnej kolacji, by nie dublować kosztów. Warto też oszacować ilość przygotowywanych potraw, by nie tworzyć zapasów, które w okresie poświątecznym trzeba będzie wyrzucić.
5. Rozsądek i konsekwencja
Chwyty marketingowe bywają naprawdę przebiegłe, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą emocje i uczucia związane z rodzinnym ciepłem i miłością. Wyjątkowo ważne jest, by zachować rozsądek i być konsekwentnym w swoich decyzjach. Takie podejście pozwoli na wykluczenie zbędnych wydatków.