Dużo zieleni, wyciszone ściany i strefa coworkingu – to elementy, które można obecnie znaleźć w najmodniejszych biurach. Jak wskazują eksperci CBRE, organizatora OFFICE SUPERSTAR – konkursu na najlepsze biura w Polsce, pracodawcy coraz częściej stawiają na rozwiązania, dzięki którym praca jest bardziej komfortowa. Rezygnują z efektownych gadżetów w stylu stołu do ping ponga, piłkarzyków czy hamaków. Trendy w istotny sposób kształtują przestrzenie biurowe, ale wciąż kluczowe jest dopasowanie powierzchni do charakteru organizacji i potrzeb pracowników.

Od pewnego czasu menadżerowie dają swoim pracownikom coraz więcej swobody i pozwalają w dużym stopniu samodzielnie realizować zadania. Co za tym idzie również biura zmieniają formę na bardziej elastyczną i różnorodną. Obecnie przestrzeń biurowa ma na celu wspierać indywidualizm i gwarantować nam swobodę decyzji, czy dziś mamy ochotę zaszyć się w strefie cichej pracy czy chcemy siąść z naszym zespołem w przestrzeni coworkingowej. Ma tez wspierać pracę w grupie oferując dedykowane takiej pracy przestrzenie, tzw. work cafe, czyli obszary wymiany zdań, opinii, dyskusji. Wciąż mają ogromne znaczenie, ale widzimy jednocześnie, że zachodzą zmiany w podejściu do miejsca pracy jako punktu spotkań. Coraz częściej pracownicy przychodzą do biura by komfortowo i bez zbędnych rozpraszaczy popracować. Rozrywki i integracja zespołu przenoszone są na zewnątrz. Z tej perspektywy stół do ping ponga czy konsola do gier w miejscu pracy wydają się tracić na znaczeniu – mówi Iwona Pasik, szefowa działu doradztwa i aranżacji wnętrz biurowych w CBRE.

Zwrot ku naturze

Jak wskazują eksperci CBRE, rośnie liczba firm, które decydują się przeznaczyć większe środki finansowe na sadzenie i pielęgnację roślin w biurze, rezygnując przy tym np. z drogich mebli. Zieleń w pomieszczeniu pozytywnie wpływa na jakość powietrza, oczyszczając je i nawilżając. Dzięki temu znacząco rośnie komfort pracy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rośliny we wnętrzu wymagają regularnych wydatków na pielęgnację. Zdaniem ekspertów CBRE, to inwestycja warta swojej ceny. Oprócz dodatkowej porcji tlenu zapewnia odstresowujący kontakt z naturą, dzięki czemu pracownicy będą pracować efektywniej i wyjdą z pracy mniej zmęczeni.

Reklama

Do biura idealne są rośliny pnące, przypominające bluszcz. Łatwo je wkomponować w pomieszczenia, a także zapewniają dużo tlenu, zajmując niewykorzystane dotychczas miejsca, np. przy ścianach.

Odpowiednia akustyka dla lepszej koncentracji

Trend industrialny, obejmujący duże otwarte przestrzenie i bardzo wysokie sufity powoli zaczyna odchodzić do lamusa. W takich miejscach trudno było znaleźć spokojny obszar do pracy, co mogło być uciążliwe dla introwertyków. Obecnie można zauważyć powrót prostoty i tworzenia na nowo pomieszczeń zapewniających większą prywatność. Projektanci biur, podążając za potrzebami firm i pracowników, wydzielają powierzchnie wolne od dźwięków, tzw. strefy cichej pracy, ale również pokoje spotkań, z których dźwięk nie roznosi się na inne pomieszczenia. W tym celu wykorzystywane są np. akustyczne panele filcowe, czy tzw. totemy – dekoracyjne bryły, które postawione w rogu pokoju czy przyczepione do sufitu absorbują hałas. Wszystko po to, by osoba, która najlepiej działa w ciszy mogła znaleźć sobie komfortowe miejsce i pracować najefektywniej.

Coworking firmowy

Z kolei pracownicy, którzy dobrze funkcjonują gdy dużo się wokół nich dzieje i potrzebują na bieżąco konsultować z innymi swoje działania, najlepiej odnajdą się w przestrzeniach tzw. coworkingowych, stworzonych po prostu do pracy wspólnej. Takie strefy obecne aktualnie w większości biur, dotychczas były reprezentowane przede wszystkim przez sale konferencyjne czy kanapy w obszarach jadalniano-wypoczynkowych. W nowoczesnych biurach wyróżnia je dużo bardziej otwarty  i mniej oficjalny charakter – odbywają się w nich spotkania zespołów, spotkania z klientem, wspólne obiady. To dobrze oświetlona, łatwa do przearanżowania przestrzeń, w której nietrudno wydzielić salę na spotkanie, znaleźć stolik do samodzielnej pracy, ale także porozmawiać przy kawie czy zjeść śniadanie. Jak przyznają eksperci CBRE, do biur coraz odważniej wchodzi prostota – liczy się funkcjonalność i komfort, a nie duże nakłady finansowe.

Konkurs dla najlepszych biur

Warto wsłuchiwać się w trendy designerskie, które w pewnym stopniu są również odzwierciedleniem zmieniających się oczekiwań pracowników. Świetnie zaprojektowane biuro z pewnością jest dobrą wizytówką i zachętą dla kandydatów do wybrania nowoczesnego pracodawcy, który dobrze zna potrzeby swojego zespołu.

CBRE, wiedząc jak istotny jest odpowiedni design przestrzeni biurowych dla firm, od 3 lat organizuje konkurs OFFICE SUPERSTAR, w którym jury złożone z ekspertów z różnych obszarów wybiera najlepsze biura w Polsce. W minionym roku w pojedynku wzięło udział ponad 150 przedsiębiorstw. Honorowy patronat nad tegoroczną edycją konkursu objęło Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Zgłoszenia przyjmowane są do 26 lipca br.

Szczegóły konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz regulamin znajdują się na stronie www.officesuperstar.pl.