InnoEnergy, jeden z największych w Europie funduszy inwestujących w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, mobilności oraz szeroko pojętych technologii smart, podczas konferencji The Business Booster w Kopenhadze opublikował raport Impact. Udowadnia on, że działania InnoEnergy wspierające start-upy mają bezpośredni wpływ na transformację na czystą energię w Europie.
– Obserwowanie efektów jakie wspólnie osiągamy oraz umacnianie pozycji zaufanego partnera wspierającego firmy w ich rozwoju jest zdumiewające. Nasze 200 start-upów wprowadziło w życie innowacyjne technologie, które sprostają wyzwaniom energetycznym zmieniającego się społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych czy tworzenie miejsc pracy, firmy te wywierają zauważalny wpływ na sposób, w jaki Europa postrzega, rozwija i wykorzystuje zrównoważoną energię – powiedziała podczas konferencji prasowej na TBB Elena Bou, Dyrektor ds. Innowacji w InnoEnergy.
Do najnowszych przykładów uwzględnionych w raporcie należy polska firma BIN-e, która opracowała inteligentny kosz na śmieci do wygodnej gospodarki odpadami i automatycznej segregacji. System BIN-e oparty jest na sztucznej inteligencji i Internecie rzeczy, dzięki czemu automatycznie rozpoznaje i sortuje odpady komunalne, a także oferuje funkcję kontroli poziomu wypełnienia. BIN-e przeznaczony jest do użycia w biurach, a także w przestrzeniach publicznych.
Zobacz też:
Z kolei EasySolar to aplikacja stworzona w celu uproszczenia, przyspieszenia i usprawnienia procesu sprzedaży instalacji fotowoltaicznej. Służy do przygotowywania koncepcyjnego projektu, analizy finansowej oraz generowania profesjonalnej oferty instalacji PV. Innym przykładem jest Gradis – polski start-up, który zaprojektował unikalne rozwiązanie dla oświetlenia zewnętrznego, które umożliwia projektowanie, kontrolę oraz konserwację zarówno nowej jak i już istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Dzięki rozwiązaniu Gradis, możliwa jest redukcja zużycia energii aż do 80 proc., a zwrotu inwestycji w oświetlenie zewnętrzne jest krótsze o 34 proc.
Trwająca dwa dni konferencja TBB jest jedynym wydarzeniem skupiającym najbardziej innowacyjne start-upy z obszaru zrównoważonej energii, uznanych ekspertów branżowych, inwestorów oraz instytucje sektora publicznego. „Future is now” to temat przewodni szóstej edycji odbywającej się w dniach 17-18 października w Kopenhadze, gdzie InnoEnergy gościło ponad 700 uczestników z ponad 40 krajów, którzy dołączyli do 150 nowatorskich rozwiązań z dziedziny zrównoważonej energii.
InnoEnergy powstało w 2010 roku i posiada wsparcie Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).