Rosnąca popularność technologii cloud computing sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na analitykę w chmurze. Firma SAS wprowadziła szereg udogodnień, które mają sprawić, że łatwiej będzie wdrożyć i wykorzystywać jej rozwiązania oraz włączyć je do już istniejącego ekosystemu IT.
Eksperci podkreślają, że sposób wykorzystywania systemów analitycznych ulega diametralnej zmianie. Producenci komercyjnych rozwiązań muszą dostosować je do pracy w różnych językach programowania i zapewnić kompatybilność z technologiami open source. Połączenie rozwiązań komercyjnych z tymi stworzonymi w oparciu o oprogramowanie otwarte powinno odbywać się w ramach spójnego środowiska IT, tak aby zapewnić wsparcie pełnego cyklu analitycznego. Jak podkreślają specjaliści SAS takie podejście pozwala ograniczyć przepisywanie kodu na potrzeby różnych typów danych, platform i infrastruktur co konsumuje niezwykle dużo czasu pracowników działów IT.
Analityka na godziny
Biznes coraz śmielej stawia na chmurę, co potwierdzają wyniki badania „Chmura publiczna w Polsce 2019” przeprowadzonego przez IDG na zlecenie Oktawave. Ponad połowa polskich firm korzysta lub zamierza wdrożyć technologię cloud computing. Chmura staje się nie tylko przestrzenią, w której są przechowywane dane, ale również środowiskiem, w którym funkcjonują systemy analityczne. Ważne jest, aby platformy analityczne były na tyle elastyczne, aby móc dostosować je do potrzeb różnych dostawców usług chmurowych.
Do najważniejszych korzyści biznesowych wynikających z wdrożenia chmury respondenci badania „Chmura publiczna w Polsce 2019” zaliczyli obniżenie całkowitego kosztu posiadania infrastruktury IT (TCO) oraz możliwość płatności zgodnie z rzeczywistym zużyciem. Podobny model rozliczania proponuje SAS, zapewniając dostęp do narzędzi analitycznych w trybie Software-as-a-Service. Firma oferuje elastyczne modele licencjonowania, w tym takie, które nie mają ograniczeń w zakresie mocy serwerów przetwarzających dane i przeprowadzających obliczenia modeli analitycznych. Rozliczanie kosztów użycia oprogramowania SAS odbywa się na podstawie liczby użytkowników, grupy konkretnych zastosowań czy w odniesieniu do wielkości biznesu.
Przeczytaj także:
Elementy systemu analitycznego SAS Viya można wdrożyć na dowolnej platformie chmurowej. Firma oferuje gotowe komponenty, pozwalające skrócić czas uruchomienia środowiska czy modelu analitycznego z kilku dni do kilku godzin w wybranych środowiskach chmury publicznej. Platformę SAS charakteryzuje otwartość zarówno z punktu widzenia architektury, jak i funkcjonalności. Takie podejście umożliwia zintegrowanie w platformie rozwiązań open source oraz zaadoptowanie tych modeli analitycznych, które zostały stworzone w oparciu o inne technologie niż te oferowane przez SAS.
Źródło: SAS Institute