Polska zajmuje 7. miejsce w rankingu najbardziej sprzyjających krajów dla start-upów – wynika ze statystyk CEO World Magazine. Rząd wprowadził ułatwienia dla biznesu. Jednym z nich jest IP Box, czyli specjalna ulga podatkowa. Czy dzięki niej młodzi innowatorzy mają łatwiej?
Na początku tego roku pojawiło się rozwiązanie służące zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce oraz zachęceniu przedsiębiorców do rozwijania potencjału biznesowego poprzez prace związane z prawem własności intelektualnej. Chodzi o IP Box (Innovation Box) – ulgę podatkową od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jej wysokość ustalono na 5%, co stanowi dużą zniżkę, w porównaniu do standardowej 19% stawki.
Preferencyjne zasady dotyczą działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej. Wytworzenie oznacza stworzenie nowego kwalifikowanego IP od podstaw. Natomiast rozwinięcie lub ulepszenie przedmiotu ochrony stanowi w szczególności rozbudowanie, poszerzenie zakresu funkcjonalnego lub użyteczności już istniejącego kwalifikowanego IP. Mowa tu w szczególności o patentach, chronionych wzorach użytkowych i wzorach przemysłowych, zarejestrowanych topografiach układów scalonych lub o autorskim prawie do programu komputerowego. Katalog kwalifikowanych IP jest zamknięty.
Adam Albekier, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Dla kogo ulga?
Po ulgę mogą sięgać twórcy, ale także współwłaściciele lub też posiadacze praw do korzystania z własności intelektualnej na podstawie umowy licencyjnej. Nie jest więc wymagane, aby podmiot korzystający z preferencji podatkowej był właścicielem tych praw. Z ułatwienia na tożsamych zasadach mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość. Podobnie nie ma w tym przypadku znaczenia długość funkcjonowania na rynku. IP Box skierowany jest zarówno do podatników działających od wielu lat, jak i do firm sprzedających nowe lub zmodyfikowane prawa własności intelektualnej, czyli do startupów.
Przeczytaj także:
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na opodatkowanie niższą, pięcioprocentową stawką zarobków uzyskanych ze sprzedaży lub samego udostępniania wynalazków czy programów komputerowych. W 2019 r. roku dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał kilkadziesiąt interpretacji dotyczących programistów działających na samozatrudnieniu. Znakomita większość z nich jest korzystna i potwierdza, że tacy przedsiębiorcy mogą zastosować preferencyjną stawkę podatkową. Dla wielu z nich na wczesnym etapie rozwoju może się to okazać dużą oszczędnością podatkową.
Adam Albekier, Senior Associate w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Aby skorzystać z preferencyjnej stawki podatkowej należy wyodrębnić wszystkie kwalifikowane prawa własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych tak, aby zapewniały możliwość ustalenia przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu przypadających na każde z nich. Ulga podatkowa obejmuje wyłącznie przychód, który jest efektem prac badawczo-rozwojowych (B+R) prowadzonych przez danego podatnika. Z ksiąg rachunkowych musi jednoznacznie wynikać, co stanowi łączy dochód z kwalifikowanych praw IP. Niezastosowanie się do tych wytycznych skutkuje obowiązkiem zapłaty podatku na zasadach ogólnych.
Źródło: Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy