Według badania CBOS z 2018 roku, aż 84% Polaków dostrzega zagrożenia związane z ekologią, z czego najbardziej martwią nas kwestie zanieczyszczenia środowiska. Wśród respondentów nie ma zgodności w kwestii reakcji państwa na problemy ekologiczne, jednak każdy z nas może działać we własnym zakresie, zaczynając od swojego miejsca pracy.
Eksperci z firmy doradztwa personalnego HRK S.A. prezentują kilka prostych nawyków proekologicznych, które z łatwością można wykorzystać we własnym środowisku pracy.
Zacznij być eco już w drodze do pracy
W miarę możliwości spróbuj skorzystać z alternatywnych metod transportu. Spacer? Rowery miejskie? Hulajnogi elektryczne? Obecnie opcji jest naprawdę wiele. Jeśli wolisz zostać przy klasycznych rozwiązaniach, wybierz komunikację miejską, a kiedy samochód naprawdę jest twoją jedyną opcją, staraj się nie jeździć w pojedynkę. Popytaj sąsiadów czy nie pracują w podobnej okolicy i jedźcie do pracy wspólnie. To nie tylko ekologiczna, ale także ekonomiczna opcja!
Zobacz też:
Maksymalnie wykorzystuj światło dzienne
Zgodnie z nowoczesnymi zasadami budownictwa biuro powinno być zaprojektowane tak, aby miało zapewnione maksimum światła słonecznego. Jednak nawet jeśli pracujemy w starym budynku, gdzie światło dzienne dociera tylko przez kilka godzin, wykorzystajmy i to. Nie zapalajmy lamp jeśli nie jest to konieczne. Taki wariant jest też dużo zdrowszy dla naszych oczu.
Oszczędzaj papier
Przeciętny pracownik europejskiego biura zużywa aż 34 strony papieru dziennie, z czego prawie 20% jest marnowane! Jak temu zaradzić? Drukujmy jeśli to naprawdę konieczne, czasem papierowa wersja jest zbędna i wystarczy ta elektroniczna. Optymalizacja tekstu także może pomóc środowisku. Ustawmy wąskie marginesy oraz zmniejszmy czcionkę (co ciekawe, jedną z najbardziej ekologicznych jest czcionka Century Gothic, która pozwala zaoszczędzić aż 30% tuszu).
Możemy do naszego maila dodać stopkę, w której dodatkowo poprosimy odbiorcę poczty o oszczędzanie papieru i drukowanie tylko, kiedy to konieczne. Jeśli już drukujemy, starajmy się to robić dwustronnie. Możemy również wykorzystać stare druki jednostronne jako miejsce na notatki.
Energia
Oprócz kwestii związanych z oświetleniem, energię możemy oszczędzać także na inne sposoby. Przede wszystkim sprawdźmy ustawienia swojego monitora. Czy przełączy się w tryb hibernacji, kiedy nie będziemy z niego korzystać? W trakcie przerw dłuższych niż 30 minut wyłączaj komputer całkowicie. Warto wspomnieć, że wygaszacz ekranu nie zmniejsza ilości pobieranej przez sprzęt energii. Podczas ładowania urządzeń elektronicznych nie trzymajmy ich podłączonych do kontaktu dłużej niż to konieczne. Pomoże to także zachować dobry stan ich baterii na dłużej.
Temperatura
Potrafi być problematyczna zarówno latem, jak i zimą. W upalnych okresach starajmy się utrzymywać temperaturę o ok. 5-7 stopni niższą niż na zewnątrz. Nie wybierajmy skrajnie niskich ustawień klimatyzatora. Pomoże to zaoszczędzić energię, a jednocześnie unikniemy szoku termicznego spowodowanego wyjściem poza biuro. Jeśli wietrzymy pomieszczenie róbmy to krótko, ale intensywnie. Nie zostawiajmy otwartych okien, kiedy działa ogrzewanie. Powoduje to niepotrzebne straty energii.
Śmieci
Z roku na rok Polacy produkują coraz więcej odpadów. W 2017 było to aż 312 kg śmieci przypadających na jednego obywatela. W przypadku odpadów biurowych 75% z nich to wysokogatunkowe surowce wtórne. Zadbajmy więc o ich segregacje tak, aby można było poddać je recyclingowi. Papier, którego w biurze zużywa się zdecydowanie więcej niż w przeciętnym gospodarstwie domowym, może być przetwarzany aż 6-7 razy.
Powyższe rady każdy z nas może wprowadzić w swoim środowisku pracy, zaczynając chociażby od zaraz! Jeśli ekologiczne pobudki nie są wystarczające do zmiany nawyków, warto zauważyć, że większość z powyższych rad jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia i portfela.