Rząd obiecuje egzekwowanie Konstytucji dla Biznesu i otwiera pierwsze oddziały Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Te działania nie powinny dziwić, gdyż małych i mikrofirm jest w Polsce 1,94 mln i stanowią aż 96 proc. wszystkich przedsiębiorstw.
Do tego – jak pokazuje badanie SMEO i ERIF BIG – dla ponad połowy z nich prowadzenie firmy to ciągła walka z czasem lub nieuczciwymi kontrahentami.
Ten sam (dobry) wzrost, te same (złe) nawyki
Kryzys? Nie zapłacą dostawcom lub wezmą kredyt
Jaki będzie 2019 rok?
„Jesteśmy przekonani, że wszelkiego rodzaju nowe instrumenty prawne, w które wyposażeni będą polscy przedsiębiorcy czy nowe instytucje wspierające przedsiębiorców, są potrzebne. Jednakże do skutecznej walki z pojawiającymi się problemami finansowymi potrzebne są szersze zmiany systemowe. Dobry kierunek wyznacza w tym zakresie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które aktualnie konsultuje projekt o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. To pakiet zmian w kilku regulacjach (m.in. w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych czy szeregu ustaw podatkowych), które zmierzają do przeciwdziałania zjawisku zatorów płatniczych. Ważnym przy tym jest, aby projektodawcy wsłuchiwali się w głos przedsiębiorców. Ci najlepiej wiedzą, jakie instrumenty są im niezbędne, aby walka z problemami płynności finansowej była skuteczna. Stąd jako KPF systematycznie zbieramy takie postulaty od naszych firm członkowskich, które następnie przekazujemy projektodawcom dla celów merytorycznej dyskusji nad kształtem przyszłych regulacji w tym obszarze”
– mówi Marcin Czugan, wiceprezes Zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
„Rosnąca liczba mikrofirm, ich potencjał rozwoju oraz niezagospodarowane potrzeby powinny skłonić sektor nowoczesnych usług finansowych do podjęcia intensywniejszych wysiłków mających na celu dostosowanie produktów finansowych do oczekiwań tej niezwykle różnorodnej i ważnej grupy przedsiębiorców. Jako nowoczesny faktor oferujemy wszystkie nasze działania przez internet, z maksymalnie uproszczonymi zasadami i brakiem biurokracji. Otworzyliśmy właśnie możliwość finansowania faktur dla startupów – czyli wszystkich przedsiębiorstw od pierwszego dnia ich powstania”
– mówi Michał Pawlik, prezes SMEO.