Od 25 stycznia 2023 r. rolnicy i spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii w ramach programu „Energia dla wsi”. Całkowity budżet programu to aż 1 mld złotych.
Program „Energia dla wsi” jest ważnym krokiem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Ponadto także kompleksową formą wsparcia budującą samowystarczalność energetyczną dla ich mieszkańców. Program została przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
„Energia dla wsi” – kto może starać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie w ramach rozpoczynającego się naboru będą mogli ubiegać się zarówno rolnicy, jak i spółdzielnie energetyczne. Zarówno te dopiero powstające oraz te już istniejące, a także ich członkowie. Przewidziane wsparcie dotyczy takich inwestycji jak biogazownie, elektrownie wodne, instalacje fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe oraz zintegrowane z tymi źródłami magazyny energii.
W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Maksymalnie do 25 mln zł. W przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. Kwota maksymalna do 20 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.
Warunki składania wniosków w programie „Energia dla wsi”
Wnioski w ramach programu „Energia dla wsi” przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wystartuje 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków. Co ważne, wnioski o pożyczki i dotacje będzie można składać tylko w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie. Jest on dostępny na stronie Generatora wniosków o dofinansowanie GWD.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Przeczytaj także: Wniosek o dodatek elektryczny – tylko do 1 lutego!
Wniosek o dodatek elektryczny – dla kogo? Ogrzewasz dom lub mieszkanie pompą ciepła lub korzystasz z ogrzewania elektrycznego/bojlera elektrycznego? Możesz złożyć wniosek o dodatek dla swojego gospodarstwa domowego przez internet. Masz czas do 1 lutego 2023 roku.