Lex TVN wyhamuje polską gospodarkę. Gospodarcze i społeczne konsekwencje wejścia w życie ustawy nazwanej lex TVN będą bardzo negatywne. Wzrośnie ryzyko utraty zaufania do Polski. Z dnia na dzień wykluczy się z rynku firmę, która zdecydowała się zainwestować u nas ogromny kapitał.
Posłowie większością głosów przegłosowali ustawę nazywaną powszechnie lex TVN. W sumie głosowało 454 parlamentarzystów. Za głosowało 228 posłów. Przeciw było 216, od głosu wstrzymało się 10 osób. To próba nacjonalizacji prywatnego przedsiębiorstwa pod przykrywką chińsko-rosyjsko-arabskiego zagrożenia, typowa dla krajów autorytarnych.
Polska potrzebuje niezależnych mediów
Jest bardzo prawdopodobne, że zanim jakakolwiek amerykańska firma zainwestuje w Polsce choćby jednego dolara zastanowi się dziesięć razy. To też sygnał ostrzegawczy dla innych potencjalnych inwestorów zagranicznych z innych państw, że inwestycje w naszym kraju obarczone są dużym ryzykiem. I to w sytuacji, kiedy tak bardzo potrzebujemy inwestycji prywatnych, także zagranicznych. W ubiegłym roku udział inwestycji prywatnych w PKB był najniższy od prawie 30 lat.
Nowa ustawa medialna zniszczy pluralizm debaty publicznej, bo uderzy bezpośrednio w jednego z wiodących, niezależnych nadawców telewizyjnych. Tymczasem Polska potrzebuje niezależnych mediów i stabilnej ochrony własności prywatnej.
Należy się także spodziewać, że inwestor wystąpi w tej sprawie do międzynarodowego arbitrażu, gdzie najprawdopodobniej zostanie zasądzone gigantyczne odszkodowanie od polskiego skarbu państwa. W tej sytuacji koszt tej irracjonalnej decyzji poniosą wszyscy podatnicy.
Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan
Przeczytaj także: Frankowa fala nie opada: 7 tysięcy pozwów, 100 wyroków.
Frankowa fala nie opada: 7 tysięcy pozwów, 100 wyroków. Okres wakacyjny nie wpłynął na efektywność procesową w sprawach frankowych, prowadzonych przez kancelarie z Grupy Kapitałowej VOTUM. Od początku roku prawnicy wystosowali ponad 7 000 pozwów. Od stycznia 2021 r. najwięcej nowych procesów zainicjowano przeciwko: Bank Millennium SA – 1 149, mBank SA – 1 049, PKO BP SA – 999 i Bank BPH SA – 975.