W Polsce w ciągu najbliższych 7 lat pracodawcy poszukiwać będą ok. 150 000 programistów, a w Europie do 2020 r. brakować może nawet milion specjalistów IT.
W związku z tym Konfederacja Lewiatan z Pracodawcami Pomorza złożyła wniosek do Ministerstwa Cyfryzacji o dopisanie do Klasyfikacji Zawodów i Specjalności zawodu technik programista, i wprowadzenie nauki tego zawodu do techników.

– Jesteśmy przekonani, że kompetencje zdobywane przez 5 lat nauki w technikum będą wystarczające do przygotowania do pracy młodych programistów, którzy są tak poszukiwani na rynku pracy – przekonuje Jakub Gontarek, ekspert ds. edukacji z Konfederacji Lewiatan.

Kluczowe jest zdefiniowanie wymaganych kompetencji i przygotowanie programów kształcenia odpowiadających na potrzeby rynku. Przekazana ministerstwu podstawa programowa kształcenia w zawodzie technik programista, została opracowana przez zespół ekspertów i specjalistów złożonych z przedstawicieli: biznesu, szkół wyższych, szkół ponadgimnazjalnych oraz metodyków opracowywania podstaw programowych, i przedstawicieli instytucji rynku pracy.

– Dzięki kształceniu na poziomie ponadpodstawowym, skrócimy czas przygotowania programistów, a ścieżka rozwoju zawodowego młodych programistów będzie bardziej związana z nauką zawodu w firmach. Dla chętnych otwarta będzie ścieżka dalszej edukacji na uczelniach wyższych – dodaje Jakub Gontarek.

Sektor IT jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się w branż gospodarki a programiści w roku 2017 znajdują się w czołówce najbardziej poszukiwanych zawodów. Polskie uczelnie w ostatnich latach, w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku rozbudowały ofertę kształcenia na kierunkach IT. Ponad 120 szkół przyjęło w poprzednim roku akademickim ponad 26 000 studentów, jednak liczba absolwentów wciąż nie jest wystarczająca. Dlatego poza kształceniem na uczelniach wyższych pracodawcy muszą inwestować w edukację pracowników tej branży na poziomie techników.

 

Źródło: Lewiatan