Wniosek o pozwolenie na budowę złożysz przez internet już od 1 lipca. Kolejne korzyści z cyfryzacji gospodarki. Pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym będzie można od 1 lipca składać online w serwisie e-budownictwo.
Elektroniczne składanie wniosków to nie tylko wygodne i szybsze rozwiązanie. Ponadto też przynoszą konkretne oszczędności dla obu stron procesu inwestycyjno-budowlanego.
Pozwolenie na budowę online
Szacuje się, że średnio jedna sprawa wniosku o pozwolenie na budowę zajmuje pół metra bieżącego na półce urzędowego regału. A organy zobowiązane są przechowywać wszystkie dokumenty tych spraw do czasu przekazania dokumentów do archiwów państwowych, czyli przez okres 10 lat.
Cyfryzacja sprawi, że koszty wynajmu dodatkowych przestrzeni magazynowych spadną. Uwolniona przestrzeń biur pozwoli także urzędnikom pracować w lepszej, bardziej przestronnej i estetycznej przestrzeni..
Zmiany w serwisie e-budownictwo
Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę i cyfrowym projektem budowlanym dodane zostały inne formularze. W tym wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego i zawiadomienie o zakończeniu budowy. A także wniosek o zmianę pozwolenia na budowę oraz użytkowanie obiektu.
Ponadto online będzie można złożyć także wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych. O wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego. Ponadto też o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego.
Aby skorzystać z możliwości składania wniosków online, na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl, należy założyć konto. Można to zrobić podając adres e-mail lub zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego bądź e-dowodu. Użytkownicy mają do dyspozycji wygodne narzędzie – panel do zarządzania formularzami wniosków, nad którymi aktualnie pracują. System podpowiada, jak poprawnie wypełnić dany wniosek. Zawsze też pod ręką znajdą opisane prostym językiem przepisy prawa oraz przejrzystą instrukcję.
Źródło: gov.pl