Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundacja Share the Care zapraszają na konferencję „Równi w domu – równi w pracy. Równość rodzicielska w Polsce rok po wdrożeniu dyrektywy work-life balance”.

Termin wydarzenia: 25 kwietnia,  9.00 – 15.00

Miejsce: Siedziba ZUS, ul. Szamocka 3/5, Warszawa

Wydarzenie stacjonarne.

Agenda i link do rejestracji na konferencję: https://teamrodzina.pl/rowni-w-domu-pracy-2024/

26 kwietnia 2024 mija rok od wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce. Z tej okazji startuje kampania „Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca”, która ma na celu budowę świadomości społecznej na temat celu nowych regulacji oraz płynących z nich korzyści dla wszystkich.

Organizatorzy, partnerzy kampanii, pracodawcy i eksperci przekonują, że bez osiągnięcia równości rodzicielskiej nie osiągniemy równości na rynku pracy. Dlaczego? Bo opieka rodzicielska jest jednym z najważniejszych czynników nierówności między płciami. Badacze z całego świata wciąż odnotowują zjawisko tzw. motherhood penalty, czyli kary za macierzyństwo – na rynku pracy matki mają niższe zarobki niż ojcowie. Odmienne traktowanie pracowników ze względu na płeć widać też w różnicach w wysokości emerytur, innym prawie do ubezpieczeń społecznych i możliwościach uczestnictwa w życiu publicznym oraz nierównych szansach na rozwój osobisty.

Odpowiedzią na ten problem jest zakrojona na szeroką skalę polityka państwa, która obejmuje m.in. regulacje płatnych urlopów rodzicielskich dla ojców.

Aby mężczyźni korzystali z nowych przepisów niezbędne jest zaangażowanie pracodawców. Nadal ponad 60% mężczyzn obawia się negatywnej reakcji przełożonego w przypadku chęci skorzystania z urlopu rodzicielskiego.

Organizatorzy zapraszają na konferencję przedstawicieli działów HR, kadr oraz ekspertów ds. komunikacji wewnętrznej, szczególnie z tych firm, które już wdrażają w organizacji strategię DEI.