Praca sezonowa za granicą – około 70 proc. osób nie wyjedzie za granicę. Podejmowanie pracy sezonowej w czasach pandemii COVID-19 to szczególne wyzwanie. Serwis OLX postanowił sprawdzić, gdzie, za ile i na jakich warunkach w tym roku Polacy podejmują się wakacyjnego zajęcia.

Podobnie jak w ubiegłym roku, najwięcej ofert dotyczących pracy sezonowej pojawia się w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków i Łódź. Jednak liczba tych ogłoszeń jest w tym roku znacznie mniejsza. W Warszawie jest o 39 proc. mniej ofert niż w zeszłym roku, we Wrocławiu mniej o 42 proc., a w Poznaniu mniej o 28 proc. Jednak są też miasta, w których możliwości zdobycia pracy sezonowej jest więcej niż w ubiegłym roku. Przykładowo w Rzeszowie pojawiło się o 16 proc. więcej ofert.

Gdzie do pracy sezonowej?

Jak wynika z danych serwisu OLX, to właśnie najbliżej domu szukamy sezonowego zajęcie. Co ważne do pracy oddalonej o 5 km jest gotowych dojeżdżać aż 28 proc. badanych. Ponadto na dojazd powyżej 100 km zdecydowałoby się zaledwie 9,5 proc. badanych.

Dojazd do pracy 
Do 5 km28%
6-10 km25%
11-20 km24%
21-50 km10%
51-100 km2%
Powyżej 100 km9.5%
Praca sezonowa za granicą – około 70 proc. osób nie wyjedzie za granicę

Ankietowani zapytani o chęć podjęcia pracy za granicą w ponad 70 proc. odpowiedzieli: „nie”. Chętniej do pracy za granicę pojadą jednak mężczyźni (24 proc.) niż kobiety (zaledwie 12,5 proc.).

Różnice względem płci widać też w oczekiwaniach dotyczących finansów. Jak się okazuje, wynagrodzenia powyżej 20 zł brutto za godzinę pracy oczekuje zaledwie 8,5 proc. kobiet, a mężczyzn – ponad 20 proc. Ponadto na najpopularniejsze stawki, między 15 a 20 zł za godzinę, zgodziłoby się 70 proc. panów i niemal 80 proc. pań.

Najwięcej ofert pracy sezonowej jest w sektorze budowlanym, branży hotelarsko-gastronomicznej. Ponadto na stanowiskach kasjerów, kierowców i kurierów. W tych branżach najchętniej szukają też zatrudnienia pracownicy sezonowi. Dopiero na piątym miejscu pod względem popularności znalazła się praca w rolnictwie i hodowli.

Pracę sezonową podejmujemy ze względu na chęć dodatkowego zarobku, najlepiej w krótkim czasie. Najpopularniejszy okres to dwa do trzech miesięcy. 

Praca sezonowa za granicą – co nas motywuje?

Uczę się i chcę dorobić w wakacje1
Potrzebuję dodatkowego dochodu2
Mam wystarczająco dużo wolnego czasu3
Można więcej zarobić w krótkim czasie4
Moja sytuacja życiowa wymaga ode mnie elastyczności czasowej5

Przede wszystkim wszyscy respondenci deklarują, że sprawdzają pracodawcę przed podjęciem zatrudnienia. Najczęściej informacji szukają w internecie lub oglądają miejsce pracy. Blisko 1/3 ankietowanych podejmuje pracę z polecenia, wcześniej pytając o pracodawcę swoich znajomych.

Istotne są też warunki, na jakich ma zostać podjęta praca sezonowa. Przede wszystkim pierwszym i najważniejszym jest wymiar pracy. Również miejsce pracy powinno być atrakcyjne, dopiero na trzecim miejscu znalazł się rodzaj umowy. Większość respondentów to ludzie młodzi (55 proc. to studenci), trudno więc dziwić się tym motywacjom. Ponadto na czwartym miejscu znalazła się gwarancja ubezpieczenia, a dalej dojazd i zakwaterowanie.

Źródło: gratka.pl