Krajowy Plan Odbudowy to blisko 60 mld euro dla Polski. Impuls rozwojowy dla rodzimych firm, modernizacja technologiczna gospodarki oraz poprawa jakości życia Polaków to spodziewane efekty Krajowego Planu Odbudowy. Pomysły dot. Planu można do 30 września zgłaszać na stronie internetowej, którą uruchomiło Ministerstwo Rozwoju: planodbudowy.gov.pl.
Planodbudowy.gov.pl
Na stronie planodbudowy.gov.pl każdy zainteresowany obywatel będzie mógł zgłosić swój pomysł w jednym z czterech obszarów. Ministerstwo Rozwoju traktuje je jako priorytetowe w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy. Są to odporne:
- społeczeństwo
- państwo
- środowisko
- gospodarka
Krajowy Plan Odbudowy to przede wszystkim plan odbudowy gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Jego zasięg sięga jednak dalej niż zniwelowanie strat spowodowanych uderzeniem pandemii. Ma on przede wszystkim wprowadzać reformy, które pozwolą zbudować cyfrową i zieloną gospodarkę, odporną na szoki i potencjalne przyszłe kryzysy.
Przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy, czyli wartego 750 mld euro programu, który stanowi uzupełnienie Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027. Ponadto jeszcze w tym roku rząd chce wypracować założenia KPO, a to może oznaczać, że w przyszłym roku Polska będzie gotowa do absorbcji pieniędzy z europejskiego Funduszu Odbudowy.
Celem Krajowego Planu Odbudowy jest:
- wzmocnienie potencjału wzrostu gospodarczego,
- tworzenie miejsc pracy,
- zwiększenie odporności gospodarczej i społecznej państwa,
- złagodzenie skutków kryzysu gospodarczego i społecznego,
- wzmocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej.
Krajowy Plan Odbudowy ma obejmować reformy oraz inwestycje publiczne w następujących obszarach:
- finanse publiczne,
- reforma ochrona zdrowia,
- rynek pracy,
- innowacje,
- kwalifikacje,
- polityka inwestycyjna,
- otoczenie biznesu,
- edukacja,
- infrastruktura,
- transport,
- nowe technologie,
- energetyka,
- budynki.
Rola Ministerstwa Rozwoju i przebieg prac nad KPO
Od blisko dwóch miesięcy w Ministerstwie Rozwoju trwało przygotowywanie i kompletowanie projektów oraz inicjatyw reform i inwestycji, które powinny znaleźć się w KPO. Ministerstwo proponuje, aby program objął m.in. projekty z zakresu:
- innowacji,
- cyfryzacji,
- zielonej gospodarki,
- GOZ,
- energetyki,
- termomodernizacji,
- stymulacji gospodarki,
- instrumentów wspierających samorząd terytorialny.
Ponadto w toku prac nad Krajowym Planem Odbudowy Ministerstwo Rozwoju w dialogu z przedstawicielami spółek Skarbu Państwa, firm, ekspertów oraz z władzami województw przygotowało 86 projektów na poczet Krajowego Planu Odbudowy.
Projekty przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju
Projekty przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju dotyczą przede wszystkim obszarów: mikroelektroniki, wsparcia produkcji leków i stworzenia hubu biotechnologicznego. Ponadto budowy sieci fabryk uczących, rozwoju sektora kosmicznego i obserwacji ziemi, rozwoju energetyki prosumenckiej i farm wiatrowych, budownictwa oraz efektywności energetycznej budynków, wsparcia gmin uzdrowiskowych i utworzenia zaplecza dla budowy farm offshore.
gov.pl