Polacy znaleźli się w ścisłej czołówce narodów posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EPI badającego znajomości języka angielskiego w 63 krajach. Polacy uplasowali się na szóstej pozycji, wyprzedzają nas tylko kraje skandynawskie oraz Holandia. Jaki inne wnioski płyną z raportu Education First?
EF English Proficiency Index to już czwarta edycja największego międzynarodowego rankingu mającego na celu zmierzenie stopnia znajomości języka angielskiego. Badanie przeprowadzono w 63 krajach na grupie ponad 750,000 osób powyżej 18 roku życia. Jego wyniki są bardzo optymistyczne dla Polski, wyprzedziły nas jedynie kraje skandynawskie oraz Holandia, za plecami zostawiliśmy państwa takie jak Niemcy czy Szwajcaria. Regionami z najniższą znajomością języka angielskiego są nadal Afryka Północna oraz kraje środkowowschodnie.
Państwa z czołówki rankingu odnotowały wzrost znajomości języka angielskiego, podczas gdy państwa, które odnotowały kiepskie wyniki znajdują się w stagnacji lub wręcz odnotowały straty w porównaniu do poprzednich edycji rankingu.
Raport pokazuje również, że znajomość języka angielskiego pozostaje kluczowym wskaźnikiem konkurencyjności gospodarczej danego kraju, zauważalna jest silna korelacja między poziomem znajomości języka angielskiego i dochodami, jakością życia czy łatwością prowadzenia działalności gospodarczej i handlu międzynarodowego. Te korelacje wykazują wysoką stabilność na przestrzeni ostatnich lat.
Język angielski jest potężnym narzędziem wymiany zawodowej, kulturowej czy gospodarczej. Ranking EF EPI zainspirował dyskusję o znaczeniu nauki języków na całym świecie. Osobiście jestem bardzo zadowolony z rosnącej pozycji naszego kraju – mówi Piotr Majdan, odpowiedzialny za działania Education First w Polsce.
Kluczowe wnioski z raportu EF EPI:
- Polska odnotowała awans z miejsca 8 na miejsce 6, co plasuje ją w ścisłej czołówce znajomości języka angielskiego na świecie.
- Krajami, które najlepiej posługują się językiem angielskim są nadal kraje skandynawskie, na pierwszym miejscu uplasowała się Dania.
- Kobiety posługują się językiem Szekspira lepiej niż mężczyźni praktycznie we wszystkich badanych krajach.
- Pierwsza dziesiątka państw posługujących się językiem angielskim to kraje europejskie. Znajomość języka angielskiego w tej części świata jest dużo wyższa niż w przypadku innych regionów i z roku na rok odnotowuje wzrosty.
- W krajach azjatyckich istnieje duże zróżnicowanie jeśli chodzi o poziom znajomości języka angielskiego, od bardzo wysokiego po bardzo niski.
- Prawie wszystkie Państwa Ameryki Łacińskiej, Środkowego Wschodu czy Afryki Północnej cechuje niska lub bardzo niska znajomość języka angielskiego. Argentyna, Dominikana czy Zjednoczone Emiraty Arabskie wyróżniają się wyższą znajomością języka, znacznie wyprzedzając państwa w swoich regionach.
Firma Education First zbiera już dane do przyszłorocznego raportu, który będzie wykorzystywał dane uczestników nowego testu poziomu znajomości języka angielskiego EFSET (EF Standard English Test), pierwszego na świecie standaryzowanego testu języka angielskiego. EFSET uruchomiony został we wrześniu bieżącego roku, z myślą o dwóch miliardach osób uczących się języka angielskiego na świecie, którym często brakuje darmowego, wysokiej jakości narzędzia do oceny swoich kompetencji językowych. EFSET przydatny będzie również dla szkół, firm i rządów, dla których badania zakrojone na szeroką skalę były dotychczas zbyt kosztowne.