Wnioski z wybranych wystąpień ekspertów podczas konferencji HR Excellence 2023
Budowanie harmonijnych organizacji jest jednym z kluczowych wyzwań, stojących przed współczesnymi liderami. No właśnie – harmonijnych czyli jakich? Jak powinny działać skuteczne organizacje dziś, by stawić czoło wyzwaniom jutra? Co determinuje sukces firmy i jednocześnie motywuje pracowników? Jaka struktura i modele przywództwa będą wspierać harmonijne organizacje? Na te pytania odpowiedzieli prelegenci kolejnej już konferencji HR Excellence 2023, zorganizowanej przez zespół redakcyjny magazynu Personel i Zarządzanie i wydawnictwo Infor.
Wśród najważniejszych kwestii związanych z budowaniem harmonijnej organizacji jest model przywództwa. Inspiracją jak rozwijać motywację do działania i efektywność kadry kierowniczej w osiąganiu zakładanych celów może być program „Lider Przyszłości”. Kompaktową analizą podzieliła się Klaudia Fatah – Dyrektorka programów rozwojowych Koźmiński University. Wspólnie z Łukaszem Piedo – Kierownikiem Działu Rozwoju i Zaangażowania Pracowników w Lidl Polska opowiedzieli o Studiach Podyplomowych ”Lider Przyszłości”, przygotowanych celowo dla dyrektorów Lidl Polska. Warto podkreślić, że niespełna 30 dyrektorów, ze średnim stażem pracy w Lidl Polska powyżej 18 lat, w tym ponad 6 lat na stanowiskach kierowniczych to grupa, która kompetencje przyszłości ma na bardzo zaawansowanym poziomie. Co ciekawe wśród obszarów, które z pewnością stale wymagają doskonalenia nie tylko wśród kierowników w branży FMCG są zdolności krytycznego myślenia, kreatywność i inicjatywa, odporność i tolerancja oraz kompleksowe rozwiązywanie złożonych problemów. Harmonia przywództwa wymaga zmian w strukturze organizacji i to się dzieje m.in. w Lidl Polska dzięki wzrostowi przez rozwój, nabywanie nowych kompetencji poprzez współpracę z ekspertami – wykładowcami Akademii Leona Koźmińskiego.
Zupełnie inną perspektywę dla osiągania harmonii w organizacji przedstawiły przedstawicielki Pluxee (dawniej Sodexo). Wg. ekspertek firmy od lat zajmującej się rozwojem programów benefitowych dla pracowników, stała harmonia celów organizacji i wewnętrznych potrzeb pracowników nie jest możliwa do osiągnięcia. Ale można tę harmonię osiągnąć w jednostkowych chwilach, zdarzeniach wypełnionych sensem, sprawczością i równowagą. To suma wielu pozytywnych doświadczeń mających wpływ na dobrostan pracowników. Skuteczny lider to kreator takich właśnie mikromomentów. Wydaje się oczywiste, ale niestety nie jest stosowane powszechnie.
Jeszcze prostszą metodą osiągania harmonii w pracy menedżerów i pracowników jest praca z… oddechem. O pracy w poczuciu sensu, hamonizowaniu umysłu i ciała poprzez uważność, właściwą postawę ciała i oddech opowiedział Nikolay Kirov. Ekspert uważa, że kluczowa kompetencja na jutro, jeśli myślimy o harmonii działania człowieka w ramach organizacji, to efektywne reagowanie niezależnie od okoliczności, a dobrostan pracowników zależy od poczucia celu, sensu, bezpieczeństwa. Każdy z nas może to poczucie osiągnąć pracując świadomie ze swoim ciałem. Jedną z metod polecanych to ćwiczenia qigong – gimnastyka mająca swój rodowód w tradycyjnej chińskiej nauce o zdrowiu. Powolne ruchu, stan skupienia na własnym oddechu pomaga w dążeniu do stanu harmonii ciała i umysłu. „Wiemy, że oddech może generować dodatkowy stres lub pomóc nam go opanować, ale jak pracować z własnymi myślami, postawą naszego ciała, kontrolować ruch kończyn i oddech – tajniki zdradza nauronauka” – jak przekonuje Kirov.
Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach, organizowanych przez redakcję magazynu Personel i Zarządzanie i wydawnictwo Infor.