Erasmus i Europejski Korpus Solidarności zainfekowany koronawirusem. Pandemia COVID-19 wpłynęła na 170 000 młodych ludzi biorących udział w programach Erasmus+ i Europejskim Korpusie Solidarności. Kryzys związany z COVID-19 mocno wpłynął na edukację. Zamknięcie uniwersytetów i ograniczenia podróżowania spowodowały nieoczekiwana wyzwania dla uczestników międzynarodowych programów mobilności, takich jak wymiana studentów Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności.
W tej chwili, 165 000 młodych ludzi w Europie uczestniczy w wymianach w ramach programu Erasmus. Kolejne 5000 bierze udział w wolotariatach. Studenci Erasmusa podczas pandemii COVID-19 (źródło: Erasmus Student Network)
- 25% wymian studenckich zostało odwołanych z powodu koronawirusa
- 37,5% studentów doświadczyło co najmniej jednego poważnego problemu związanego z ich wymianą (np.: nie mogli wrócić do domu, problemy z zakwaterowaniem)
- zajęcia połowy studentów przeniesiono online
- 34% studentów przeszło na częściowo online, częściowo przełożone zajęcia.
Pomoc UE
Komisja Europejska, aby ograniczyć skutki pandemii zapowiedziała pomoc i elastyczne programy Erasmus +
KE zaleciła krajowym agencjom odpowiedzialnym za zarządzanie wymianami studenckimi powołanie się na „siłę wyższą”. Pozwoli im to ocenić możliwość zatwierdzenia dodatkowych kosztów do maksymalnej kwoty dotacji i odłożyć zaplanowane działania na 12 miesięcy.
Parlamentarna Komisja Kultury i Edukacji wezwała Komisję Europejską do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby zapewnić pomoc. Przede wszystkim jasne informacje i wsparcie dla uczestników tych programów.
W liscie do Komisarz ds. edukacji i młodzieży Mariyi Gabriel z 15 kwietnia posłowie zaapelowali do Komisji Europejskiej o zapewnienie, że:
- stosowana jest maksymalna elastyczność, w celu pomocy tym, którzy ze względów bezpieczeństwa musieli wrócić do swoich krajów ojczystych
- osoby biorące udział w programach otrzymają zwrot kosztów spowodowanych przez COVID-19
- studenci na wymianach i uczestnicy programu Europejski Korpus Solidarności zachowają swój status
- studenci na wymianach nie stracą roku akademickiego i będą mogli uzyskać punkty ECTS poprzez uczestniczenie w zdalnej edukacji.
Naszym obowiązkiem jest upewnić się, że osoby biorące udział w naszych programach otrzymują potrzebną pomoc i wsparcie. Rocznik 2020 nas potrzebuje. Sabine Verheyen (EPL, Niemcy), Przewodnicząca parlamentarnej Komisji Kultury i Edukacji
O programie Erasmus
- Rozpoczęty jako program wymiany studentów w 1987 r., od 2014 r. oferuje również możliwości dla nauczycieli, stażystów i wolontariuszy w każdym wieku.
- Obecnie obejmuje 33 kraje (wszystkie 27 państw UE oraz Wielką Brytanię, Turcję, Macedonię Północną, Norwegię, Islandię i Liechtenstein) . Ponadto jest otwarty na państwa partnerskie z całego świata.
- Ponad 9 milionów osób wzięło udział w programie Erasmus+ w ciągu ostatnich 30 lat; np. w samym 2017 r. skorzystało z niego prawie 800 000 osób.
Posłowie zwrócili się również do KE o bieżące informowanie ich o liczbie uczestników obecnie biorących udział w wymianach. Ponadto o ich sytuacji i środkach podjętych w celu wspierania ich. 4 maja komisja ponownie przedyskutowała tę kwestię z komisarzami Bretonem i Gabriel.
Europejski Korpus Solidarności
- Utworzony w 2018 r., aby zastąpić Wolontariat Europejski
- Umożliwia młodym ludziom wolontariatu lub pracę przy projektach w ich kraju lub za granicą
- Ma na celu pomaganie społecznościom i ludziom w trudnej sytuacji w całej Europie. Łącząy młodych ludzi chcących zbudować bardziej integracyjne społeczeństwo
Źródło: europa.eu