Nowoczesne zarządzanie, czyli łamanie reguł w biznesie. W wydanej właśnie książce „Detonuj!” eksperci Deloitte przekonują, że w nowoczesnym działaniach zdrowy rozsądek powinien wyprzeć „najlepsze praktyki”. Zachowania sprzeczne z intuicją, złudna stabilność i niewłaściwe firmowe nawyki. W wydanej właśnie książce pt. „Detonuj! Dlaczego – oraz jak – korporacje powinny wysadzić w powietrze najlepsze praktyki (i pielęgnować świeże spojrzenie) by przetrwać” eksperci Deloitte Geoff Tuff i Steven Goldbach wskazują na procesy, strategie oraz praktyki organizacyjne, których przydatność dla klientów, pracowników czy inwestorów zdążyła się wypalić. Autorzy wskazują jak wykrywać i likwidować tak zwane najlepsze praktyki i przedstawiają rozwiązania alternatywne, które mogą zapewnić sukces.

Pokazują przy tym przykłady wynikające z ich wieloletniego doświadczenia podczas projektowania innowacyjnych postaw w największych i najbardziej dochodowych firmach świata. Dziś namawiają, by porzucić przeterminowane idee i przestarzałe sposoby biznesowej działalności. Książka wydana przez Studio Emka przy współpracy z Deloitte to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce osiągnąć sukces i nie boi się zmian.

Nowoczesne zarządzanie - łam reguły w biznesie- mężczyzni siedzą na kanapie i dyskutują, jeden z nich trzyma w reku tablet i
Nowoczesne zarządzanie – łam reguły w biznesie

Nowoczesne zarządzanie biznesem

Wciąż wiele firm, by przetrwać wybiera ich zdaniem bezpieczną i pewną ścieżkę. Działając automatycznie, poruszają się po śladach, którymi wcześniej przeszli inni, kierują się dogmatami. Nie zastanawiając się nad tym, co właściwie robią. A rynek przez lata na to pozwalał.

Nikt nie był w stanie przewidzieć jak bardzo pandemia COVID-19 zmieni biznes, a wiele mniejszych zmian dokonuje się niemal cały czas. W biznesie coraz częściej pojawiają się problemy lub po prostu zadania, do stawienia czoła którym utarte schematy już nie wystarczą. Autorzy wydanej właśnie nakładem wydawnictwa Studio Emka książki „Detonuj!” polecają nowoczesne zarządzanie i namawiają do kwestionowania znanych już ścieżek i kanonów.

Trafia do mnie przekaz autorów, że fundamentalnym elementem działalności biznesowej jest zmiana ludzkich zachowań – czy to zachowań klientów czy pracowników. Książka pełna jest celnych przemyśleń dotyczących tego, jak należy zmienić zachowanie organizacji, aby pozostać konkurencyjnym. Jest tym cenniejsza, że pokazuje jakich procesów, strategii i praktyk warto się pozbyć. Ponadto też daje propozycje czym wypełnić powstałe w ten sposób luki. Właśnie „wysadzenie w powietrze” niektórych przyzwyczajeń, jak proponują to Tuff i Goldbach, sprawi, że firma będzie nie tylko stabilniej funkcjonować, ale też zacznie szybciej się rozwijać – mówi John Guziak, Partner, Lider zespołu ds. Kapitału Ludzkiego w Polsce, Deloitte.

Doświadczenie menagera

Oparciem dla książki „Detonuj!” jest w sumie niemal pięćdziesięcioletnie doświadczenie autorów jako konsultantów największych i najbardziej uznanych firm na świecie. Geoff Tuff odpowiada w Deloitte za praktyki innowacji oraz applied design. W swojej pracy pomaga klientom wprowadzać zmiany w działalności w taki sposób, aby ich firmy mogły się rozwijać i konkurować. Działaniami i decyzjami wykraczając poza tradycyjne ramy. W trakcie swojej kariery Tuff pracował dla niemal każdej branży. Jest ceniony za zintegrowane podejście do rozwiązywania problemów. Jest absolwentem Dartmouth College oraz Harvard Business School.

Steven Goldbach jest dyrektorem ds. strategii i członkiem zespołu zarządzającego Deloitte w USA. Pomaga kadrze kierowniczej dokonywać ambitnych i pragmatycznych wyborów, tym samym przekształcać organizacje. Jest architektem, specjalistą praktykiem oraz nauczycielem różnorodnych metodyk dotyczących strategii. Współpracując z klientami z wielu branż, w tym dóbr konsumpcyjnych, telekomunikacji, mediach oraz opiece zdrowotnej pomaga firmom łączyć dyscyplinę oraz kreatywność. Jest absolwentem Queen’s University w Kingston oraz Columbia Business School.  

Menedżerowie sposoby zarządzania dziedziczą często w spadku po poprzednikach. Kierują się zastanym zestawem reguł i zakładają, że skoro nie zmieniają się one przez lata to na pewno są słuszne. Tuff i Goldbach nazywają to „korporacyjną wersją stadnego myślenia” lub strategią „w grupie bezpieczniej”. Nie namawiają jednak do wysadzania w powietrze wszystkich reguł. Proponują nowoczesne zarządzanie i namawiają bardziej do sprawdzenia, które utarte ścieżki najszybciej doprowadzą do sukcesu, a które prowadzą na manowce. O to chodzi – żeby zacząć myśleć i świadomie wybierać – mówi Mariusz Ustyjańczuk, Partner, Lider Działu Zarządzania Ryzykiem w Polsce,

Źródło: deloitte.com