Zdecydowana większość Polaków posiada ubezpieczenie domu lub mieszkania. Tak wynika z badania opinii przeprowadzonego w czerwcu 2017 r. przez Kantar Public na zlecenie Concordii Ubezpieczenia. Czy ten wynik oznacza, że zwiększyła się świadomość Polaków dotycząca zagrożeń i nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą się wydarzyć w ich domu?

Ubezpieczenie? Tak!

Polacy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie mogą się wydarzyć w ich domu, szczególnie podczas dłuższej nieobecności związanej np. z wyjazdem na wakacje. Posiadanie polisy ubezpieczeniowej nie tylko zapewnia im spokojny wypoczynek, ale także chroni właścicieli przed konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń. Szczególnie tymi finansowymi. – Na przestrzeni ostatnich kilku lat na rynku widać wzrost zainteresowania Polaków polisami mieszkaniowymi. Potwierdzają to także nasze dane, według których odnotowujemy coroczny kilkuprocentowy wzrost sprzedaży ubezpieczeń mieszkaniowych – mówi Beata Żukowska, ekspert Concordii Ubezpieczenia.

Przezorni Polacy

Mimo posiadanej polisy ubezpieczeniowej, Polacy podejmują także szereg działań prewencyjnych, które pomagają im zabezpieczyć dom czy mieszkanie na czas nieobecności. 64% Polaków przyznaje, że opuszczając dom na dłużej niż 24h, pozostawia go pod opieką innych domowników. To ważne, aby na miejscu był ktoś, kto w nieprzewidzianej sytuacji szybko zareaguje, np. wzywając pomoc odpowiednich służb. Jednak to nie wszystko. 59% Polaków przed wyjazdem dokładnie zamyka okna w całym mieszkaniu, co przynajmniej w podstawowym stopniu zabezpiecza dom przed włamaniem i kradzieżą. Z kolei 55% odłącza wszystkie urządzenia od prądu, przewidując ewentualne szkody wynikające z przepięcia lub pożaru wynikającego z uderzenia pioruna podczas burzy. 40% badanych przyznaje także, że zakręca zawór wody, obawiając się zalania mieszkania – swojego lub sąsiadów.

V Zasad Bezpiecznego Domu

Przed wyjazdem, nawet na weekend, warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą zabezpieczyć mieszkanie przed ewentualnymi „niespodziankami”. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Zadbajmy także o odłączenie listew przeciwprzepięciowych. Pochowajmy wszystkie drogocenne przedmioty, aby nie znajdowały się łatwo dostępnym miejscu. Uprzedźmy sąsiadów o naszej nieobecności, poprośmy ich o czujność i kontakt, jeśli zauważą coś niepokojącego. Nie zapominajmy także o zakręceniu zaworów wody. – O tych wszystkich zasadach przypominamy w ramach naszej kampanii edukacyjnej „Przełącz się na bezpieczeństwo”. Musimy pamiętać, że bezpieczne mieszkanie to takie, które jest odpowiednio zabezpieczone przez przezornych właścicieli, zdających sobie sprawę z tego, jakie dodatkowe kroki podjąć, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szkód. Dobra polisa mieszkaniowa, dostępna także w Concordii Ubezpieczenia, zapewni dodatkowy spokój i środki, w przypadku zaistnienia niechcianego zdarzenia – podkreśla Beata Żukowska, ekspert Concordii Ubezpieczenia.

Odpowiednio zabezpieczone mieszkanie będzie mniej narażone na czynniki, które mogą spowodować duże straty materialne zarówno w naszych mieszkaniach, a w przypadku zalania lub pożaru, także w mieszkaniach naszych sąsiadów. Co ważne, jak wskazują wyniki badania, coraz więcej Polaków jest świadomych tych zagrożeń i podejmuje działania, które pomagają im chronić swój dom.

 

Źródło: Concordia Ubezpieczenia