Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. CBRE i Panattoni Europe, przy silnym wsparciu agencji badawczej Analytiqa, postanowiły sprawdzić, jak obecną sytuację rynkową oceniają przedsiębiorstwa działające w sektorze logistycznym, jakie są ich plany rozwojowe oraz przewidywania dotyczące rozwoju całej branży. „Poland Logistics Confidence Index 2017” to pierwszy tego typu raport, który bada poziom zaufania do rynku, na podstawie opinii osób zarządzających największymi i najlepiej prosperującymi firmami z tego sektora.

Analiza sytuacji na rynku logistycznym przedstawiona w raporcie powstała na podstawie ankiety badawczej, w której udział wzięło ponad 50 osób na stanowiskach kierowniczych: dyrektorzy generalni, dyrektorzy zarządzający oraz kadra kierownicza. Swoimi opiniami oraz przemyśleniami podzielili się pracownicy zarówno firm świadczących usługi logistyczne, jak i przedsiębiorstw korzystających z tychże usług, co w efekcie pozwoliło twórcom raportu nakreślić całościowy pogląd na panujące na rynku nastroje, a także na bieżące zagadnienia, mające wpływ na rozwój całego sektora.

Przeprowadzone badanie potwierdziło pozytywne perspektywy dla rynku logistycznego. Wskaźnik Poziomu Optymizmu w zakresie Logistyki i Łańcucha Dostaw w Polsce 2017 został określony na poziomie 60,7, przy czym w przypadku firm logistycznych osiągnął wartość 62,1, natomiast w grupie firm produkcyjnych i handlowych wyniósł 59,1. Polska wypadła bardzo dobrze na tle innych krajów europejskich, w których przeprowadzono analogiczne badanie i wyprzedziła Irlandię (60,4) oraz Wielką Brytanię (56,7). Bardzo pozytywnie oceniana przez respondentów jest atrakcyjność inwestycyjna – aż 64% ankietowanych uważa, że Polska posiada przewagę konkurencyjną jako destynacja inwestycyjna w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

Uczestnicy badania zostali poproszeni nie tylko o ocenę obecnej sytuacji rynkowej w Polsce, ale również o wyrażenie opinii na temat ich przewidywań dotyczących przyszłości sektora. Badanie przeprowadzone przez ekspertów pomogło zidentyfikować kluczowe czynniki, które mają bezpośredni wpływ na poziom optymizmu i zaufania na poziomie organizacji. Respondenci zostali poproszeni o nakreślenie planów rozwoju w perspektywie jednego roku, biorąc pod uwagę cztery kategorie: zmiany wysokości obrotów, rentowność, przewidywane nakłady inwestycyjne, a także prognozy związane z zatrudnieniem.

Badanie wykazało wiele pozytywnych prognoz dotyczących rozwoju branży logistycznej w najbliższej przyszłości. Wysokiemu optymizmowi w zakresie oczekiwanych zmian wysokości obrotów (aż 94% respondentów przewiduje wzrost) towarzyszą pozytywne opinie na temat rentowności (70% ankietowanych oczekuje wzrostu zysków). Ponad trzy czwarte ankietowanych wykazało też chęć dokonania nakładów inwestycyjnych w obszarze logistyki i łańcucha dostaw, a zdecydowana większość (62%) zakłada wzrost zatrudnienia.

Pomimo licznych pozytywnych opinii, wiele firm spodziewa się, że przyszły rok będzie się również wiązał z różnego rodzaju wyzwaniami. Największych problemów przedsiębiorcy spodziewają się w kwestiach związanych z ograniczoną dostępnością zasobów ludzkich oraz z pozyskaniem odpowiednich, dodatkowych lokalizacji. Przedsiębiorcy planują zwiększyć efektywność swoich firm głównie poprzez poświęcenie większej uwagi na poprawę współpracy z klientami oraz poczynienie inwestycji w podniesienie produktywności pracowników. Nie ulega wątpliwości, iż inwestycje w ulepszenia technologiczne oraz innowacyjność są również sposobem na zmierzenie się z wyzwaniami wynikającymi z rozwoju sektora handlu elektronicznego.

Zdaniem Marka Dobrzyckiego, Managing Directora Panattoni Europe: „Wyniki raportu nie tylko pokazują dobrą sytuację branży, ale przede wszystkim to, co z perspektywy dewelopera jest najważniejsze – oczekiwania klientów. Znajomość tych oczekiwań sprawia, że Panattoni Europe od wielu lat nie ogranicza się tylko do realizacji centrów logistycznych w głównych lokalizacjach. Tworzymy i prężnie rozwijajmy rynki poboczne, a dostrzegając potrzeby klientów działających w branży e-commerce i jednocześnie ich konsumentów, stawiamy na City Logistics wpisane w etap tzw. ostatniej mili (last mile delivery). Dlatego patrząc długoterminowo na branżę logistyczną i segment rynku powierzchni magazynowych w Polsce, jesteśmy przeświadczeni o stałym ich rozwoju przez najbliższe lata.”

„Poland Logistics Confidence Index 2017” to pierwsze wydanie tej publikacji. Wartość poradnika jeszcze bardziej wzrośnie w miarę zbierania danych przez kolejne lata, co pozwoli na dokonanie analizy porównawczej. Oprócz analizy liczbowej raport zawiera również wiele ciekawych komentarzy partnerów biorących udział w badaniu. Opinie wyrażone przez ludzi, którzy na co dzień działają w tym sektorze i znają wszystkie kluczowe zagadnienia związane z tą branżą, mogą stać się przydatnym narzędziem oraz źródłem cennych informacji na temat tego, jakie są perspektywy rozwoju, jakie pola wymagają poprawy i w jaki sposób uzyskać przewagę konkurencyjną nad innymi podmiotami działającymi na rynku.

Joanna Mroczek, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Marketingu, CBRE komentuje:
„CBRE wspólnie z Panattoni Europe stworzyło niniejszy raport, aby przyjrzeć się najnowszym trendom i prognozom dla branży, poznać oczekiwania, ale także obawy uczestników rynku. Polska podtrzymuje szybkie tempo rozwoju i możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość. Główne przewagi konkurencyjne Polski to wykwalifikowani pracownicy, duża elastyczność polskiego biznesu, tani i szybki proces budowy obiektów magazynowych, a także relatywnie niskie koszty działań w ramach łańcucha dostaw. Warto jednak podkreślić, iż są to obszary, które kreują tyle samo korzyści, co wyzwań”.

 

 

Źródło: materiały prasowe firmy