Jeśli zastanawiasz się nad nowym mieszkaniem przeznaczonym na własne potrzeby, rozważ zarówno wynajem, jak i zakup. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci dobrać odpowiednią opcję dla siebie – w zależności od potrzeb, trybu życia oraz możliwości finansowych.
Poszukując czterech kątów dla siebie, pomyśl o tym, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Kieruj się kwestiami priorytetowymi, takimi jak czas, pieniądze i komfort życia. Która z nich jest dla Ciebie najbardziej istotna i w jakim zakresie? Zastanów się, czy stać Cię na zakup lub wynajem lokum oraz, jak długo możesz czekać na wymarzone mieszkanie. Spróbuj ocenić, na jaki standard życia chcesz, a przede wszystkim możesz, sobie pozwolić na obecnym etapie życia.
– 1 stycznia zmieniła się wysokość wkładu własnego wymaganego przy zaciąganiu kredytów hipotecznych. Zgodnie z zaleceniami Rekomendacji S wynosi ona obecnie 20%. Podczas kupowania mieszkania bezpieczniej będzie dysponować nawet większą ilością gotówki. Wyższy wkład finansowy pozwoli Ci zaciągnąć mniejszy kredyt, tym samym z większym spokojem podchodzić do opłacania jego kolejnych rat, a także być może wynegocjować w banku bardziej korzystne warunki. Choć niektóre banki oferują możliwość „ominięcia” wymaganego wkładu własnego poprzez wykupienie ubezpieczenia części brakującego wkładu, podejmując decyzję o zakupie warto dysponować co najmniej wskazaną 1/5. Przy braku środków lepszym rozwiązaniem jest wynajem. Jego jednorazowy koszt jest dużo niższy i pozwala na stopniowe odkładanie pieniędzy na własne mieszkanie – mówi Kuba Karliński z Magmillon.
Wygodny wynajem?
Wynajęcie mieszkania to rozwiązanie praktycznie bez zobowiązań. Lokal jesteś w stanie wybrać szybko i łatwo, wedle upodobań, w dowolnej części miasta, podobnie jak podpisać i rozwiązać umowę z właścicielem. Mieszkanie do wynajęcia daje więc duże poczucie wolności, niezależności i mobilności. Wynajmujący prawdopodobnie będzie zaglądał do Ciebie bardzo rzadko lub wcale, a Ty w każdej chwili jesteś w stanie zmienić lokal na inny, z zachowaniem niezbyt długiego (najczęściej od miesiąca do trzech) okresu wypowiedzenia. To oczywiście działa w obie strony. W sytuacji wynajmu nigdy nie masz też pewności, czy z dnia na dzień posiadacz lokalu nie zmieni zdania co do Waszego porozumienia, a Ty nie zostaniesz bez dachu nad głową.
Wynajmując mieszkanie, warto pamiętać jednak także o minusach takiego rozwiązania. Koszt wynajmu kawalerki w Warszawie oscyluje w granicach 1000 zł, za 2-pokojowe lokum zapłacisz już 1400 zł. Pozornie tanie, z perspektywy kilku lat zmienia się w pokaźny wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, który mógłby z powodzeniem stanowić przecież sporą część Twojego własnego M.
Zakup – inwestycja na lata
Takiej niepewności nie zaznasz, mając własne lokum. Stabilność mieszkania czy możliwość przeprowadzania zmian jego aranżacji wedle własnych upodobań, to tylko część zalet swojego mieszkania. Dzięki niemu Twoje pieniądze ulokowane są w aktywie, które nie traci na wartości, a bardzo często wręcz zyskuje. To Ty decydujesz o wyglądzie, lokalizacji i udogodnieniach. W zależności od możliwości finansowych możesz wybierać spośród mieszkań małych i dużych, używanych oraz nowych, w wysokich blokach z wielkiej płyty czy stylowych kamienic. Jesteś zupełnie niezależny i – wbrew pozorom – mobilny, bo w razie potrzeby (np. czasowego wyjazdu za granicę) swoją własność zawsze możesz komuś podnająć.
Wadą posiadania mieszkania jest duży nakład finansowy, jaki musisz ponieść, kupując własne lokum. Jeśli nie posiadasz wystarczającej ilości gotówki, decydujesz się na kredyt, którego koszt obciąży Twój budżet na wiele lat. Dodatkowe wydatki związane z wykończeniem i umeblowaniem mieszkania także będą spoczywały wyłącznie na Tobie. Pamiętaj jednak, że własne 4 kąty nie muszą być postrzegane jako typowy wydatek. Przy odpowiednim podejściu, to lokata kapitału. Dobrze dobrane mieszkanie może okazać się nie tylko Twoim domem, ale też inwestycją.
Źródło: Magmillon