Polskie mieszkania na tle Europy. Trochę ponad 29 metrów kwadratowych – taka powierzchnia przypada w Polsce na statystycznego obywatela. W Europie standard jest wyższy, czasami nawet ponad dwa razy wyższy – sugerują dane Eurostatu.
Przede wszystkim Europejczycy mają większą przestrzeń – sugerują dane Eurostatu. Na statystycznego mieszkańca starego kontynentu przypada bowiem po 40 metrów kwadratowych, podczas gdy u nas to niecałe 29 metrów – wynika z najnowszych wyliczeń GUS.
Polska mieszkania to klitki
Pod tym względem gorzej niż w Polsce jest tylko w Rumunii. W 2012 roku (nowszych danych nie mamy) na osobę przypadało po 17 metrów mieszkania. Za to na Litwie, w Bułgarii i na Słowenii sytuacja jest zbliżona do polskiej.
Idąc dalej – około 40 metrów kwadratowych na osobę przypada we Francji, Hiszpanii, na Łotwie, w Finlandii czy we Włoszech. Rekordzistami są natomiast Duńczycy. Ci – statystycznie rzecz biorąc – mają do dyspozycji po ponad 60 metrów kwadratowych na osobę. To ponad dwa razy więcej niż u nas.
Za 20-30 lat dogonimy Europę
Trzeba przy tym zaznaczyć, że rodzima sytuacja mieszkaniowa konsekwentnie się poprawia. Podczas gdy w 2002 roku na osobę przypadały po 22 metry, to dziś jest to już o 7 metrów więcej. To jest naprawdę potężny skok jeśli weźmiemy pod uwagę braki mieszkaniowe, z którymi jako kraj borykamy się przez całe dekady. Na osobę mamy dziś do dyspozycji o prawie 1/3 większy metraż niż w 2002 roku – powiedziałby optymista. Patrząc na sytuację okiem pesymisty, możemy jednak dojść do przykrej konstatacji, że w tym tempie do średniej europejskiej będziemy jeszcze dążyć 20-30 lat.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments
Przeczytaj także: Rosną koszty utrzymania mieszkania. Ile wydajemy na rachunki?
Rosną koszty utrzymania mieszkania. Ile wydajemy na rachunki?Wydatki na utrzymanie i wyposażenie domu stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.
Jak wynika z danych Eurostatu statystyczny Polak wydaje na utrzymanie i wyposażenie mieszkania około 25% swojego budżetu. W ostatnim roku udział ten wzrósł. Co ciekawe, wydatki na te cele wzrosły nie tylko w naszym kraju. Podobnie było w Europie.