Kryzys gospodarczy trwa. Oto 10 postulatów, które złagodzą skutki COVID-19. Eskalacja epidemii wymaga zmiany systemu zarządzania kryzysem, szukania nadzwyczajnych rozwiązań, współpracy z samorządami i budowania konsensusu co do przyjmowanych rozwiązań i ich efektywności. Firmy w zdecydowanej większości są dobrze przygotowane do drugiej fali pandemii. Nauczyły się chronić pracowników i klientów, a działalność gospodarcza niezwykle rzadko jest źródłem ognisk pandemicznych. Przezwyciężenie zagrożeń wymaga jednak mobilizacji i współpracy wszystkich zainteresowanych – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.
Gospodarce i przedsiębiorstwom pomoże – czytamy w apelu – przygotowanie pakietów pomocowych dla wybranych branż. Przede wszystkim dla tych, które drugiej fali pandemii mogą nie przetrwać. Ponadto rezygnacja z wprowadzania nowych podatków, opłat administracyjnych dla przedsiębiorców, rozszerzenia oskładkowania umów zleceń. Ponadto również obniżenie podatków zniechęcających do inwestowania, a także wstrzymanie prac nad przepisami, które obciążą firmy nowymi obowiązkami.
Główne postulaty:
• Usprawnić funkcjonowanie służb sanitarnych, zwiększyć wydolność opieki zdrowotnej, poprawić skuteczność profilaktyki zakażeń, przeprowadzać więcej testów na obecność koronawirusa. To kilka spośród 10 rekomendacji, przygotowanych przez Konfederację Lewiatan, które mają pomóc wyjść z kryzysu i złagodzić negatywne skutki pandemii covid-19.
• W apelu do prezydenta, premiera, rządu i parlamentu pracodawcy wzywają do podjęcia natychmiastowych działań, które ograniczą rozwój pandemii i jej skutki, a także pozwolą jak najszybciej wejść gospodarce na ścieżkę zrównoważonego wzrostu.
Kryzys gospodarczy a przyszłość gospodarki
Przedsiębiorcy oczekują również poprawy płynności finansowej firm, żeby mogły na bieżąco wypłacać wynagrodzenia pracownikom i regulować swoje zobowiązania. Ponadto polepszenia warunków zatrudnienia i relacji pracodawca-pracownik w szczególnych warunkach wywołanych stanem pandemii covid-19.
Każda z 10 rekomendacji zawiera konkretne decyzje, łącznie ponad 40 zaleceń. Należy je podjąć, aby ochroniły życie Polaków i gospodarkę przed głębokim kryzysem.
Jedną z kluczowych ról we wdrażaniu programu powinna odgrywać Rada Dialogu Społecznego jako miejsce dialogu i porozumienia rządu, związków zawodowych i pracodawców.
Zdaniem Konfederacji Lewiatan potrzebne są natychmiastowe działania. Ale równie ważne jest strategiczne myślenie o przyszłości gospodarki. W tym kontekście ogromnego znaczenia nabiera Krajowy Plan Odbudowy, który umożliwi wykorzystanie środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
Apelujemy do rządu, aby ten plan stał się rzeczywistym impulsem, który wzmocni gospodarkę po pandemii i przyspieszy jej wzrost. Apelujemy też o niespowalnianie negocjacji dotyczących unijnego Funduszu Odbudowy oraz budżetu UE na lata 2021 -2027 – napisali przedsiębiorcy.
Źródło: Konfederacja Lewiatan