Wiedza techniczna oraz doświadczenie to podstawa zatrudnienia w branży IT. A gdzie miejsce na kompetencje miękkie? Czy są one stawiane na równi z kompetencjami twardymi? W jakich obszarach są one szczególnie wymagane? Na te pytania odpowiadają konsultanci HRK.
Umiejętności miękkie a kompetencje twarde
Kompetencje miękkie koncentrują się na zachowaniu pracownika w zespole (umiejętność efektywnego komunikowania się czy współpraca z innymi osobami) oraz w pracy indywidualnej (organizacja czasu pracy, asertywność). Mają związek z inteligencją emocjonalną oraz umiejętnościami interpersonalnymi i społecznymi.
Oprócz aspektów mierzalnych, takich jak wykształcenie kierunkowe, umiejętności techniczne czy doświadczenie zawodowe – umiejętności miękkie są jednymi z kluczowych kompetencji, nawet w tak analitycznym środowisku pracy jakim jest branża IT. Rynek pracy nadal odczuwa deficyt kandydatów, który pod koniec 2017 r. był szacowany na 30-50 tys. pracowników IT w Polsce, zaś w całej UE nawet na 900 tys. osób. W obliczu tych danych pracodawcy coraz częściej stają przed trudnym wyborem pomiędzy kandydatami z potencjałem i chęcią do nauki, ale bez doświadczenia, a osobami z wysokimi umiejętnościami twardymi, lecz z nierozwiniętymi kompetencjami miękkimi. Czy istnieje związek pomiędzy umiejętnościami miękkimi a sukcesem na rynku pracy?
– Analityczne myślenie, precyzja w działaniu, dążenie do rozwiązania zawiłych problemów oraz umiejętność wyjścia poza utarte schematy, to niewątpliwie istotne kompetencje twarde, które powinni posiadać specjaliści IT, a zwłaszcza programiści. Obok wiedzy i umiejętności, cechy te odgrywają bardzo istotną rolę, jednak w przypadku niektórych stanowisk są niewystarczające, aby z powodzeniem realizować swoje zadania na wysokim poziomie – mówi Magdalena Pelczarska, IT Recruitment Consultant w HRK.
– Podczas procesów rekrutacyjnych większości specjalizacji IT, kompetencje miękkie są stawiane bardzo wysoko, jeśli nie na równi, z kompetencjami twardymi. Co więcej – osoby z mocnymi umiejętnościami miękkimi częściej obejmują stanowiska kierownicze i managerskie – dodaje Karol Kłopotowski, IT Recruitment Consultant w HRK.
Kluczowe kompetencje miękkie w IT
Konsultanci HRK wyszczególnili trzy najważniejsze umiejętności miękkie, które mogą być niezwykle pomocne w rozwoju kariery w branży IT.
- Chęć do nauki i zdolności adaptacyjne
Branża IT jest jednym z najbardziej dynamicznych obszarów. Technologie zmieniają się jak w kalejdoskopie, dlatego specjaliści powinni nieustannie poszerzać swoją wiedzę, by być ciągle na bieżąco.
– Obszar technologii w branży IT jest bardzo obszerny. Do tego ciągły rozwój nowych narzędzi i zastępowanie starych wersji systemów operacyjnych i programów do codziennej pracy nowymi, powoduje, że pracodawcy zwracają dużą uwagę na chęci do nauki oraz ciągłego poszerzania wiedzy wśród potencjalnych kandydatów – tłumaczy Karol Kłopotowski, IT Recruitment Consultant w HRK. – Do tego samo środowisko oparte o nowe technologie jest bardzo dynamiczne, a specjaliści IT często pracują projektowo, dlatego również zdolności adaptacyjne są niezwykle istotne biorąc pod uwagę dzisiejszy rynek pracy – dodaje Karol Kłopotowski.
- Umiejętności komunikacyjne i interpersonalne
Praca w IT wymaga częstych relacji z ludźmi. Dlatego umiejętność precyzyjnej komunikacji między poszczególnymi zespołami czy dopasowania narracji do odbiorcy (np. do osoby, która nie posługuje się zwrotami stricte technicznymi), to aspekty niezwykle ważne z puntu widzenia zarówno potencjalnego pracodawcy, jak i współpracowników czy klientów. Praca nad rozwijaniem kompetencji komunikacyjnych i interpersonalnych przekłada się nie tylko na lepszą atmosferę w zespole, ale i korzyści biznesowe.
– Specjalista, który potrafi słuchać, jest otwarty na propozycje innych i komunikuje się z zespołem, efektywniej realizuje swoje zadania, sprawiając, że wspólna praca jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Dodatkowo, rozumie on potrzeby biznesu i potrafi je przełożyć na wymagania techniczne – wyjaśnia Magdalena Pelczarska z HRK.
– W IT pracuje się bardzo często w małych, utrzymaniowych zespołach lub dużych o charakterze projektowym czy wdrożeniowym. Z tego względu umiejętności komunikacyjne są zawsze niezwykle pożądane i bardzo cenione wśród pracodawców, zwiększają także szansę na znalezienie lepszej oraz ciekawszej pracy – dodaje Karol Kłopotowski, ekspert HRK.
- Umiejętności pracy w grupie i dzielenia się wiedzą
Powodzenie projektów IT zależy nie tylko od zastosowanych technologii, harmonogramu prac czy wiedzy inżynierskiej, ale również w coraz większym stopniu od pracy zespołowej. Co więcej, zespoły często zmieniają się z racji tego, że w obszarze IT bardzo popularna jest praca na kontraktach czy projektach. Dlatego bardzo ważna jest umiejętność adaptacji pracy z różnymi ludźmi.
– Cenną cechą specjalistów IT jest umiejętność dzielenia się wiedzą w sposób jasny i klarowny, szczególnie w przypadku, gdy mają oni do czynienia z osobą nietechniczną. Ważna jest również świadomość swoich mocnych i słabych stron, co przyczynia się do wzięcia pełnej odpowiedzialności za powierzone zadania – tłumaczy Magdalena Pelczarska, IT Recruitment Consultant w HRK.
Stanowiska szczególnie wymagające umiejętności miękkich
Wśród specjalistów IT, istnieją takie stanowiska, w których umiejętności miękkie są szczególnie przydatne. Wśród tych stanowisk, konsultanci HRK wyróżniają między innymi: Project Managera, Team Leadera i Scrum Mastera. Specjaliści na tych stanowiskach muszą wykazać się znakomitą umiejętnością komunikacji oraz rozumieniem potrzeb zespołu czy klienta.
– Project Manager powinien wykazać się multizadaniowością, umiejętnością zarządzania zespołem, ale również projektem czy budżetem. Ważna jest również dobra umiejętność słuchania i zadawania odpowiednich pytań. Scrum Master z kolei dba o to, by cały proces wytwarzania oprogramowania przebiegał zgodnie z regułami metodyki. Dobry Scrum Master nie ulega wpływom członków zespołów, a konsekwentnie dąży do przestrzegania jasno określonych zasad, przy jednoczesnej komunikacji z zespołem i jego wspieraniu, np. poprzez coaching – tłumaczy Magdalena Pelczarska, ekspertka HRK.
Z kolei Team Leader, zwłaszcza w zespołach developerskich, jest często osobą techniczną. Poza wysokim poziomem twardej wiedzy, powinien wykazać się umiejętnością zarządzania zespołem i zakresem prac. Często jest mentorem technicznym dla swojego zespołu, wpływa również na dobrą atmosferę pracy i rozwiązywanie konfliktów. Ta rola jest swoistym połączeniem szerokich umiejętności technicznych i umiejętności przywódczych.
Komunikatywność, umiejętność pracy w zespole czy chęć dzielenia się wiedzą to kluczowe kompetencje miękkie, które przydają się w pracy w branży IT. Dynamicznie zmieniający się rynek, często oparty na pracy zespołowej, sprawia, że pracownicy stają przed wyzwaniami wymagającymi od nich nie tylko kompetencji technicznych, ale również dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych oraz komunikacyjnych. Połączenie obu ogniw daje duże szanse na znalezienie wymarzonego zatrudnienia w branży IT oraz satysfakcję z pracy