Praca to jedno z najważniejszych zadań w życiu każdego człowieka, to także najważniejszy środek zaspokajania potrzeb finansowych. Tak widzą to pracownicy. Jednak z perspektywy pracodawcy jest już znacznie inaczej. Dla przełożonego, pracownik to generator kosztów, ale też często niezastąpiona pomoc w realizacji wielu zadań. Pracownik może być także przyjacielem, ale przede wszystkim powinien rozumieć firmę i jej potrzeby. A jak znaleźć „tego jedynego” nie tylko w wakacje, ale przede wszystkim w ciężkim okresie, w którym pracowników zwyczajnie brak? Z odpowiedzią przychodzi leasing pracowniczy.
Sytuacja na rynku pracy jest zmienna – zarówno jeśli chodzi o podaż i popyt na pracę, ale także w zakresie warunków pracy, sposobów organizacji pracy i wpływu na życie człowieka. Rośnie więc zainteresowanie kwestią jakości pracy, czyli warunków w jakich pracujemy, czasu pracy czy rodzaju gwarancji związanych z zatrudnieniem. To też determinuje wybór pracowników – ciężko ich wybrać jednoznacznym kluczem wyboru, należy mieć też spore doświadczenia HR-owe, aby odnaleźć w nich potrzebne do pracy cechy.
Leasing pracowniczy – tymczasowe zatrudnienie bez „papierologii”
Leasing pracowniczy to z pewnością usługa wspierająca kadry danej firmy przy wyborze przede wszystkim tymczasowych pracowników, np. budowlańców, ochroniarzy sklepu, pracowników terminali lotniczych, fabryk, sprzedawców. Największą zaletą jest jednak zadaniowy czas pracy lub doraźne znalezienie pracowników, np. na zastępstwo czy kontrakt – najczęściej leasing trwa od kilku dni do kilku miesięcy.
Tym, co zyskuje firma przy wyborze leasingu pracowniczego, jest z pewnością optymalizacja procesów zatrudniania – firma skupia się na faktycznych działaniach związanych z zarobkiem, a nie na biurokracji. Nie musimy martwić się o przygotowywanie umów, obsługiwanie płatności ZUS, wypłatach wynagrodzeń czy też monitorowania badań medycyny praca.
Leasing pracowniczy to także obniżenie kosztów zatrudnienia, poprzez bieżące dostosowywanie liczby pracowników do potrzeb projektowych. Finalnie firma może zapomnieć o problemie rotacji i ciągłego szkolenia nowych pracowników, co jest dziś nagminnym zjawiskiem wśród wielu przedsiębiorstw. Firm z sektora „wynajmu pracowników” jest sporo, jednak decydując się na rozwiązanie warto zaufać sprawdzonym podmiotom.
Formalności prawne związane z leasingiem pracowniczym
„Najem pracy” określony jest w art. 1741 kodeksu pracy i mówi o tym, że pracodawca ma możliwość za zgodną pracownika udzielenia mu bezpłatnego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w porozumieniu zawartym pomiędzy pracodawcami. Dotychczasowy stosunek pracy ulega zawieszeniu. We wspomnianym porozumieniu, należy zawrzeć także rodzaj pracy, który pracownik ma wykonywać na rzecz innego pracodawcy oraz ewentualnie jego wynagrodzenie.