Zarówno studenci, jak i osoby zmieniające pracę powinny rozważyć wiele czynników, które zadecydują o wybraniu ścieżki kariery. Warto postawić sobie kilka podstawowych pytań. Na przykład: jaka praca spełni najwięcej moich oczekiwań? Co podpowiadają trendy rynkowe? Odpowiadając na te pytania będziemy znacznie lepiej przygotowani do podjęcia kluczowych dla nas decyzji zawodowych.
Perspektywa wyboru najlepszych opcji w kontekście rozwoju dalszej kariery, spędza sen z powiek wielu osobom, nie tylko absolwentom wchodzącym na rynek pracy. Osoby pracujące od kilku lat na tym samym stanowisku coraz częściej decydują się na zmianę dotychczasowych warunków zatrudnienia.
Wybór pracodawcy jest uzależniony od wielu czynników. Decydują o tym najczęściej wybrany kierunek studiów, doświadczenie zawodowe, koniunktura gospodarcza, miejsce zamieszkania, czy sytuacja rodzinna. Obserwuje się, że w obecnych czasach pracownicy są znacznie bardziej świadomi swoich potrzeb. Najczęściej są to: zwiększenie zarobków, możliwości rozwoju i zdobywania nowych umiejętności, praca w dobrej atmosferze i w warunkach sprzyjających tzw. ‘work life balance’. Jako że spędzamy w pracy stosunkowo dużo czasu (Polacy są w czołówce najbardziej zapracowanych narodów), decyzję o wyborze pracy trzeba dobrze przemyśleć. Warto wybrać taką drogę zawodową, która spełni większość naszych oczekiwań. Ostatecznie wpłynie to na satysfakcję z wykonywanej pracy, jak również zwiększy nasz poziom zadowolenia z życia.
Czy korporacja jest dobrą drogą?
Zdecydowanie łatwiej jest kierować swoją karierą w dużych miastach, gdzie pracodawcy oferują obecnie szerokie możliwości. Najważniejsze jest określenie czego tak naprawdę się oczekuje, co sprawia przyjemność i w czym jest się dobrym. Ci, którzy edukowali się i rozwijali umiejętności w rachunkowości czy szeroko pojętej informatyce, lubią wyzwania i pracę zespołową, powinni poznać możliwości jakie oferują korporacje, w tym centra SSC, które chętnie zatrudniają polskich specjalistów. Praca w takim dynamicznym otoczeniu pozwala stale pogłębiać wiedzę i podnosić swoje umiejętności.
– Praca w międzynarodowym środowisku dużej korporacji pozwala rozwijać się na wielu polach. Szczególne znaczenie ma umiejętność pracy zespołowej. Takie środowisko wymaga częstych telekonferencji, raportowania do przełożonych za granicą, czy codzienną współpracę z osobami z oddziałów w innych krajach. Na przykład MAHLE często wysyła chętnych pracowników na szkolenia za granicę. Szerokie spectrum obowiązków i dynamiczne środowisko pozwalają na stałe podnoszenie swoich umiejętności. – mówi Sabina Stachurek, Dyrektor ds. HR MAHLE w Polsce.
Stale poszerzaj horyzonty
Praca w międzynarodowej firmie pozwala zdobywać szerokie doświadczenie dzięki projektom wykonywanym z osobami z innych krajów. Idealnie, kiedy obowiązki są wyzwaniem i pozwalają się rozwijać. Pracownicy korporacji doceniają to w szczególności, gdzie międzynarodowe otoczenie jak żadne inne uczy umiejętności komunikowania się i współpracy. Należy pamiętać, że każda nacja charakteryzuje się konkretnym trybem działania. Inaczej współpracuje się z Niemcami, a inaczej z Włochami.
– Nasi pracownicy początkowo stresują się podczas pierwszych dni w biurze. Nowe środowisko, konieczność komunikowania się w obcym języku. Jednak po pewnym czasie, nabiera się pewnej naturalności w kontaktach, obycia w międzynarodowych projektach. Korporacja niesamowicie rozwija pewność siebie. – dodaje Sabina Stachurek z MAHLE.
W Polsce obecnie pracuje ponad 250 tys. osób w centrach usług wspólnych. Dlaczego tak wielu z nich wybrało korporacje? Przede wszystkim to ogromna szansa na zdobycie międzynarodowego doświadczenia. Jest to praca dla osób, które mają dużo samodyscypliny, zawsze starają się dążyć do celu. Lubią wyzwania i chcą od pracy czegoś więcej, niż tylko siedzenia przed komputerem. Wiele centrów usług wspólnych, w tym SSC MAHLE w centrum Wrocławia, aktualnie zatrudnia pracowników z wysokimi kwalifikacjami. Obecnie szczególnie poszukiwani są specjaliści IT i finansów.
– Staramy się stwarzać inspirującą do działania atmosferę i pracujemy tak, aby każdy mógł czerpać z codziennych obowiązków jak najwięcej dla siebie. Ufamy naszym pracownikom i pomagamy im się rozwijać poprzez szkolenia. Zdajemy sobie sprawę, że sukces firmy zależy od indywidualnych sukcesów pracowników.– dodaje Sabina Stachurek z MAHLE.
Wybierając pierwszą pracę, czy będąc na etapie zmiany. warto zastanowić się czego oczekuje się od nowego miejsca. Czy tylko chodzi o większe zarobki, czy docenimy oferowany pakiet szkoleń i ubezpieczeń. Czy zależy nam na ciągłych wyzwaniach i możliwości rozwoju? A może najważniejsza będzie stabilizacja i bezpieczeństwo. Świadoma odpowiedź na te pytania pomoże nam w podjęciu decyzji.