W maju br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,1 proc. rok do roku, wynagrodzenia zaś były wyższe o 3,2 proc. – podał GUS.
Dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw wskazują na utrzymujący się pozytywny trend na rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło do 5 577,2 tys., czyli o 2,1 tys. w stosunku do kwietnia. Stan zatrudnienia w firmach osiągnął najwyższy poziom od 2005 r., od kiedy zaczęto liczyć te dane. Zatrudnienie rośnie w ostatnim czasie w dość stabilnym tempie o ok. 1,1% w ujęciu rocznym i na razie nie przyspiesza. To tempo znacznie niższe niż w czasie boomu zatrudnieniowego, z którym mieliśmy do czynienia w roku 2008, jednak utrzymywanie się tego tempa może właśnie prowadzić do bicia rekordów zatrudnienia w kolejnych miesiącach.
Z kolei zbyt szybkie tempo wzrostu zatrudnienia mogłoby prowadzić do gwałtownego wzrostu wynagrodzeń, co z kolei może powstrzymać ten trend wzrostowy. Na razie wzrost przeciętnego poziomu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw jest dość umiarkowany i w maju wyniósł 3,2% rdr. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw ustaliło się na poziomie 4002,16 zł. Można się zatem spodziewać, że w czerwcu uda pobić się kolejny rekord zatrudnienia.