Aktywność zawodowa nie zawsze idzie w parze z aktywnością fizyczną. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: siedzący tryb życia odpowiada dziś za co czwarty przedwczesny zgon, którego można było uniknąć. Z problemem od lat walczą rządy, lekarze, pracodawcy, a od niedawna – także deweloperzy i dysponenci przestrzeni biurowych. OPG Property Professionals, firma zarządzająca projektami deweloperskimi i ich komercjalizacją, krzewi w Łodzi ideę active design.
Choć świat przyspieszył, nam samych paradoksalnie usidlił w cyfrowo-siedzącym trybie życia. Siedzimy nie tylko przy biurku, ale też w drodze z i do pracy, a niekiedy także w czasie wolnym, o czym przypominamy sobie… przy piątym z rzędu odcinku „Gry o Tron”. Od negatywnych skutków wielu godzin spędzonych przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora uciec nie sposób. Badania WHO potwierdzają, że nadmiernie siedzący tryb życia m.in. podwyższa ryzyko otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, udarów mózgu oraz niektórych schorzeń nowotworowych.
Problem jest niestety bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Programiści, którzy nawet po całodniowym maratonie programowania idą pobiegać na bieżni, w dalszym ciągu pozostają narażeni na negatywne efekty wielogodzinnej pracy siedzącej. Na każde 8 godzin spędzone przed komputerem lekarze zalecają około 30-40 minut ćwiczeń. Ruch pobudza wydzielanie endorfin, co w połączeniu z „uwolnieniem” głowy ma także zbawienny wpływ na pracę kreatywność i pracę naszego mózgu. Pytanie tylko, jak wpleść je w codzienny tryb obowiązków? Tu z pomocą przychodzi idea active design. W myśl koncepcji całą przestrzeń wokół pracownika projektuje się tak, aby jak najczęściej sprowokować go do wysiłku fizycznego, również w ramach codziennie wykonywanych czynności.
Przeczytaj także:
Suma drobnych rzeczy
Pod ideę active design można podciągnąć szeroki wachlarz działań i decyzji projektowych, począwszy od całej koncepcji architektonicznej, doboru funkcji czy przyjętych rozwiązań logistycznych wewnątrz i na zewnątrz budynków, aż po samą aranżację biur, gdzie drukarki umieszcza się na przykład w znacznej odległości od stanowisk pracy, a położone dalej salki konferencyjne czy pokoje spotkań pomagają wyrobić normę 10 tys. kroków dziennie. Niekoniecznie chodzi tu więc o wybudowanie ścianki wspinaczkowej na fasadzie biurowca czy otwarcie firmowej siłowni. To raczej suma pozornie drobnych zabiegów, które łączy jeden cel: jak najlepsze wsparcie dobrego zdrowia i kondycji fizycznej pracownika. Sposoby na osiągnięcie celu? To już kwestia drugorzędna.
Ciekawy przykład świadomego podejścia do zarządzanej przestrzeni stanowi OFF Piotrkowska Center w Łodzi – kompleks dawnej fabryki bawełny, który poprzez organiczną rewitalizację wciąż wzbogaca się o nowe funkcje, w tym powierzchnie biurowe, handlowe i usługowe. – Przestrzeń zgodna z ideą active design ma zachęcać do dokonywania zdrowych wyborów. Osoby pracujące na co dzień na OFFie zachęcamy więc do korzystania z roweru, czemu sprzyjają miejsca do parkowania jednośladów oraz szatnie dla rowerzystów. Przestronne klatki schodowe zaaranżowaliśmy na sportową bieżnię, co ma skłonić do pokonania stopni samemu, zamiast czekać na windę – podkreśla Michał Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals i pomysłodawca projektu OFF Piotrkowska Center.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Wartość ruchu w godzinach pracy doceniają również najemcy OFFa. Profesjonalny sklep dla biegaczy i triathlonistów Trucht to coś znacznie więcej, niż butik ze sprzętem – to miejsce spotkań miłośników sportu, które powstało z myślą o szerzeniu idei zdrowego trybu życia. Przy sklepie działa kawiarnia, gdzie serwuje się m.in. świeżo wyciskane soki z warzyw i owoców oraz pożywne kanapki. Założyciele Truchtu organizują także treningi biegowe, warsztaty i spotkania o tematyce sportowej, podczas których biegacze mogą wymienić się swoimi doświadczeniami oraz uzyskać porady specjalistów.
Kilkadziesiąt metrów dalej (które możemy pokonać spacerem) mieści się przestrzeń coworkingowo-biurowa Co\Walk HUB. Kierując swoją ofertę do freelancerów, startupów i niedużych firm z branży technologicznej, miejsce kładzie szczególny nacisk na ruch i ergonomię w miejscu pracy. – Chcemy walczyć z przekonaniem, że długa i męcząca praca w branży IT wyklucza aktywność fizyczną. Aktywizujemy ludzi m.in. poprzez meble zachęcające do pracy w pozycji stojącej czy motywacyjne cytaty gwiazd sportu – wymienia Paulina Ostrowska, Manager Operacyjny projektu. – Oczywiście w zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego pomysły odbijamy u nas na stole ping-pongowym, projekty omawiamy przy partyjce piłkarzyków, a codzienne stresy odreagowujemy na worku bokserskim lub elektrycznej bieżni treningowej – dodaje.
Czytaj również:
Sztuka podejmowania właściwych wyborów
Ideę active design można realizować nie tylko poprzez zachęcanie pracowników do ruchu. Wystarczy powiedzieć, że koncepcja stanowi jeden z czynników branych pod uwagę w wielokryterialnych systemach ocen ekologiczności obiektów BREEAM czy LEED. W wymienionych klasyfikacjach dużą rolę odgrywają nie tylko zastosowane technologie budowlano-wykończeniowe czy rozwiązania funkcjonalne, lecz również całkowicie pojmowane otoczenie budynków.
Lokalizacja OFFa przy ulicy Piotrkowskiej, czyli głównym deptaku miasta, skłania gości i pracowników do pieszych wędrówek – czy to na lunch, czy na szybkie zakupy. Niezależnie, co robimy, życie w zgodzie z ideą active design oznacza sztukę podejmowania właściwych wyborów. – Na OFFie od lat regularnie odbywa się Eko Targ, czyli łódzki targ ze zdrową żywnością, gdzie można nabyć domowe, regionalne i organiczne produkty – podkreśla Karolina Aftańska, koordynator projektu OFF Piotrkowska Center. – Inicjatywa ta, wraz ze znajdującymi się w tym miejscu lokalami gastronomicznymi serwującymi zróżnicowaną kuchnię, stanowi prawdziwą alternatywę dla wypadu do supermarketu czy sieciowego fast-foodu. To samowystarczalny, kreatywny ekosystem – podsumowuje.
Źródło: OFF Piotrkowska Center