Jak pozyskać środki w ramach nowego rozdania pieniędzy unijnych? Na to pytanie odpowiadali eksperci polskiej firmy konsultingowego Crido Taxand, podczas spotkania dla przedsiębiorców, zorganizowanego z inicjatywy Szwajcarskiej Izby Gospodarczej i Wydziału Handlowego Ambasady Austrii.
Celem prezentacji było omówienie nowej perspektywy finansowej, ze szczególnym uwzględnieniem krajowych programów w trzech najważniejszych obszarach wsparcia: Badania i Rozwój, Inwestycje oraz Ochrona Środowiska. W ramach jednego z pięciu, operacyjnych programów krajowych: P.O. Infrastruktura i Środowisko; Inteligentny Rozwój; Wiedza, Edukacja, Rozwój; Polska Cyfrowa oraz Polska Wschodnia do dyspozycji przedsiębiorców jest ponad 44 mld złotych dotacji i ponad 31 mld zł w programach regionalnych.
Pomoc publiczna adresowana jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, by stymulować rozwój regionów poprzez wspieranie inwestycji i tworzenie nowych miejsc pracy. Pomoc regionalna promuje ekspansję i dywersyfikację działalności gospodarczej przedsiębiorstw, znajdujących się w tych regionach, zwłaszcza poprzez zachęcane firm do otwierania tam nowych zakładów. Horyzontalna pomoc publiczna jest natomiast przeznaczona na określony cel np.: badania i rozwój, ochronę środowiska, szkolenia czy energetykę.
Eksperci ds. pozyskiwania funduszy unijnych z firmy Crido Taxand podkreślali olbrzymie możliwości rozwoju firm, dzięki innowacyjnym pracom badawczo-rozwojowym, finansowanym w ramach programów sektorowych. Gdy celem dotacji jest rozwiązanie konkretnego, zdefiniowanego problemu sektora, w którym działa firma jest to typ projektu, który może zostać zakwalifikowany do przyznania dotacji UE. Aktualnie w ramach programu Inteligentny Rozwój o dotację ubiegać się mogą firmy z sektora: kolejowego, lotniczego, drogowego, motoryzacyjnego, tekstylno-odzieżowego, bioprzemysłu, drzewnego i logistyki.
Szczególnym zainteresowaniem inwestorów zagranicznych, w tym firm zrzeszonych w Polsko-Szwajcarskiej Izbie Gospodarczej cieszą się Specjalne Strefy Ekonomiczne, które funkcjonować będą do 2026 roku. Zarówno firmy z sektora MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa, inwestujące w obszarze strefy, mogą liczyć na zwolnienie z podatku dochodowego CIT do wysokości kosztów nowej inwestycji, z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy.
W ramach wsparcia inwestycji pro-środowiskowych, dotacjami w wysokości max. do 65% nakładów objęte będą przedsięwzięcia podnoszące efektywność energetyczną, dotyczące odnawialnych źródeł energii, instalacji kogeneracyjnych oraz recyklingu i odzysku odpadów. Doświadczenia firm szwajcarskich w inwestycjach z tego zakresu może być bezcennym wsparciem dla wielu polskich przedsiębiorstw, które będą wyłaniać dostawców usług i rozwiązań, wspierających realizację inwestycji.
W maju wystartowały właśnie pierwsze nabory wniosków, w ramach programu Inteligentny Rozwój, a więcej informacji o szczegółach naboru znaleźć można na stronach portalu funduszeeuropejskie.gov.pl
Więcej informacji o działalności Izby można znaleźć na stronie www.swisschamber.pl