Satysfakcjonująca praca, powiązana z naszym hobby, to marzenie. Przez całe życie uczymy się nowych rzeczy, a kolejne kompetencje uzyskujemy w różny sposób – również rozwijając nasze zainteresowania. Tak zdobyte umiejętności możemy wykorzystać w pracy, chociaż nie zawsze mamy tego świadomość. Zawsze warto mieć dodatkowe „asy w rękawie”. Co to oznacza? Że nasze hobby można przekuć w pracę zawodową.
ZSK wychodzi naprzeciw trendom
Naprzeciw potrzebom rynku wychodzi Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK). ZSK działa analogicznie do certyfikatów językowych – potwierdzamy swoje umiejętności. Nieważne, jak je zdobyliśmy – liczy się to, co potrafimy. Jeśli mamy wszystkie wymagane kompetencje, podchodzimy do sprawdzenia naszych umiejętności możemy otrzymać państwowy certyfikat. Brzmi mało nowocześnie? Nic bardziej mylnego. Na liście kwalifikacji, jakie możemy potwierdzać są takie, które pozwalają przekuć pasję w zawód.
Hobby czy praca?
Projektowanie ubrań, naprawa rowerów czy pilotowanie wycieczek – to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Okazuje się jednak, że nie tylko, są to kompetencje, które można formalnie potwierdzić certyfikatem. W ten sposób pasja może stać się jednym z elementów drogi zawodowej: motywatorem do zmiany pracy, alternatywnym źródłem dochodu lub zapasowym „asem w rękawie”. Lista kwalifikacji włączonych do systemu stale się powiększa i są one powiązane z wieloma branżami – od informatyki poprzez kulinaria po tzw. budowlankę.
– Zintegrowany System Kwalifikacji czerpie swoje założenia z idei lifelong learning. Uczymy się przez całe życie i budujemy portfolio naszych umiejętności zawodowych poprzez dodawanie kolejnych umiejętności – mówi Grzegorz Maryniec, rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych. – Wynika z tego, że każda kwalifikacja otwiera nam nowe możliwości zawodowe. Jeśli jest ona także naszą pasją oraz mamy formalne potwierdzenie umiejętności, to wielki plus na rynku pracy – dodaje.
Od projektowania ubrań po pilotowanie wycieczek
Jeśli masz fenomenalne wyczucie stylu, a Twoją pasją jest projektowanie oraz szycie ubrań, możesz postarać się o formalne potwierdzenie tych kompetencji. W efekcie lista umiejętności, jakie składają się na włączoną do ZSK kwalifikację jest bardzo klarowna. Można znaleźć ją na stronie www.rejestr.kwalifikacje.gov i – przed podjęciem decyzji o podejściu do egzaminu – zweryfikować swoje umiejętności. Podobnie w przypadku kwalifikacji dotyczącej naprawy konserwacji i modernizacji rowerów oraz pilotowania imprez turystycznych. Co więcej osoby, których zainteresowania koncentrują się w tych obszarach lub które pracują w tych branżach, to prawie zawsze pasjonaci –często bez dyplomów i certyfikatów. Dzięki ZSK ich konkurencyjność na rynku pracy wzrasta.
ZSK na plus
W efekcie Zintegrowany System Kwalifikacji przynosi korzyści wszystkim graczom na rynku pracy. Pracownicy dzięki temu mając formalne potwierdzenie swoich umiejętności, stają się bardziej konkurencyjni i pewni siebie. Są bardziej skłonni do przekwalifikowania się i wchodzenia w nowe, perspektywiczne obszary zawodowe. Dotyczy to także tych, którzy wcześniej byli nieaktywni zawodowo. Ponadto pracodawcy są w stanie skrócić proces rekrutacji potencjalnych pracowników oraz sprawić, by był on bardziej efektywny. Dodatkowo dzięki certyfikatom wydawanym przez upoważnione do tego instytucje certyfikujące pracodawca może zminimalizować ryzyko pomyłki podczas wyboru członków zespołu. Dokładnie wiadomo, co kto potrafi. Co więcej, instytucje certyfikujące działają na zasadach rynkowych – jest to więc dla nich dobry sposób na rozwój dodatkowej drogi biznesowej. ZSK oferuje korzyści każdej ze stron.
Lista kwalifikacji włączonych do systemu: https://rejestr.kwalifikacje.gov.pl/
Informacje na temat kwalifikacji można uzyskać na stronie internetowej: http://kwalifikacje.edu.pl/