W listopadzie wydawnictwo INFOR oddaje w ręce Czytelników podwójny numer magazynu. Do wydania rejsowego dołączone jest wydanie specjalne poświęcone Pracowniczym Planom Kapitałowym.
Duże firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, były zobowiązane do wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych już 1 lipca tego roku. Organizacje, które weszły do programu w pierwszej turze, miały najtrudniejsze zadanie. Brakowało praktyk w zakresie wprowadzania PPK, więc nie mały się na kim wzorować. Ponadto brak jasnych interpretacji, jak zachowywać się w określonych sytuacjach, dodatkowo komplikował działanie. A za niedopełnienie obowiązków groziły i nadal grożą konsekwencje. Kolejne podmioty – zatrudniające od 50 do 250 pracowników – będą musiały przystąpić do programu 1 stycznia 2020 roku. Dlatego też przygotowaliśmy wydanie specjalne „Personelu i Zarządzania” poświęcone pracowniczym planom kapitałowym. Można się będzie z niego dowiedzieć, z jakimi wyzwaniami najczęściej spotykali się pracodawcy, a także jakie obawy mieli pracownicy. Podpowiadamy także, czym się kierować przy wyborze instytucji zarządzającej, czy środki inwestowane w PPK będą bezpieczne oraz jakie są koszty i korzyści dla pracowników wynikające z przystąpienia do pracowniczych planów kapitałowych. Nie ulega wątpliwości, że na emeryturę trzeba oszczędzać. O tym, jak będzie nam się żyło w przyszłości, zadecydują dzisiejsze wybory.
Tematem numeru wydania rejsowego jest Nowa Wizja Pracy.
Coraz szybciej zmienia się środowisko pracy, a firmy wciąż borykają się z niedoborem kandydatów z odpowiednimi kompetencjami. Dziś wynagrodzenie, benefity czy modne biuro może być już niewystarczające, żeby pozyskać i zatrzymać wartościowych pracowników. Badania wskazują, że pracownicy chcieliby, aby ich pracodawcy poświęcali więcej uwagi i troski dobremu samopoczuciu i zdrowiu osób zatrudnionych. Ponadto ludzie chcą widzieć sens wykonywanej przez siebie pracy. Jest to szczególnie ważne w postępującej automatyzacji i robotyzacji. Pracownicy obawiają się, że zastąpić mogą ich maszyny, a przecież to człowiek ma cechy niezbędne do tworzenia relacji i współpracy w zespole. Warto zatem wprowadzać programy, które będą miały na celu docenianie pracowników i pokazanie, że są wartością dla firmy. Roboty mogą przejąć bardziej standardowe zadania, a ludzie skupić się na rozwiązywaniu problemów czy na kreatywnych rozwiązaniach. Dlatego ważna jest synergia ludzi i maszyn.
W tym wydaniu podejmujemy zupełnie nowy temat, ale ważny z punktu widzenia każdej organizacji. Jest nim „okno na świat” firmy, czyli strona internetowa. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie prowadzenie jakiegokolwiek biznesu bez firmowej witryny internetowej. W internecie szukamy usług, produktów i pracy. Dlatego rozpoczynamy cykl artykułów, w których eksperci podpowiedzą, jak budować i pozycjonować własną stronę www i co powinna zawierać, by służyć budowie marki w sieci. Życzymy Państwu pożytecznej lektury.