O rzeczach technicznych dla osób nietechnicznych: jak rozwijać karierę w IT, jeśli nie chcesz być programistą. W IT pracują nie tylko programiści i QA. W rzeczywistości prawie jedna trzecia specjalistów IT robi bardzo różne rzeczy, które nie mają nic wspólnego z pisaniem kodu. Okazuje się, że aby rozpocząć swoją przygodę z IT, nie trzeba uczyć się programowania.
Mary Rotar, CEO szkoły online IAMPM, opowiedziała o tym, dlaczego IAMPM nie ma kursów dla programistów czy osoby bez doświadczenia w IT mogą znaleźć pracę i jak osoby nietechniczne mogą szybko zdobyć niezbędną teorię i umiejętności, by czuć się pewnie na rozmowach kwalifikacyjnych.
Kto pracuje w IT poza programistami?
W rzeczywistości aż 30% osób nietechnicznych — ludzi, którzy nie piszą kodu — pracują w IT. Są to menedżerowie projektów i produktów IT, analitycy biznesowi, menedżerowie sprzedaży, marketingowcy IT oraz osoby w HR.
Mimo że specjaliści ci nie zajmują się bezpośrednio programowaniem, muszą rozumieć pojęcia informatyczne, rozumieć, jak powstają różne rodzaje projektów. Od wewnętrznego oprogramowania firmy po projekty internetowe dla klientów, być w stanie uwzględnić ryzyko, wypełnić zobowiązania wobec klienta i uzyskać zysk dla firmy.
Jak rozpocząć karierę w IT?
W dzisiejszych czasach możesz zgłębić każdy temat w Internecie, pytanie tylko czy masz czas na wielomiesięczne googlowanie. Jeśli twoim celem jest zdobycie praktycznych umiejętności, wypróbowanie od razu nowej roli — i rozpoczęcie zarabiania, lepiej poszukaj gotowych programów szkoleniowych.
Darmowe produkty mogą dać Ci dobrą teorię, ale nie nauczysz się jak w praktyce określić wymagania dla produktu, zmotywować zespół, zaplanować projekt i doprowadzić go do końca — w takim przypadku musisz uczyć się od prawdziwych ludzi, ekspertów.
Czy po kursie początkujący można dostać pracę?
Doskonale wiadomo, że świeżo upieczonym pracownikom trudno jest znaleźć pracę, bo w każdej ofercie jest napisane “specjalista z doświadczeniem”. Nic innego nie napiszą, bo inaczej ich skrzynkę zalałyby CV nieprofesjonalnych kandydatów.
W praktyce nie we wszystkich ogłoszeniach “doświadczenie” rozumiane jest jako praca w firmie IT. Potrzebne doświadczenie można zdobyć, wykonując pracę domową na przykładach prawdziwych projektów. Oczywiście, znalezienie pracy zajmie kilka miesięcy, ale jak to mówią — szukajcie, a znajdziecie.
Studenci kursów często znajdują nową pracę poprzez networking, ponieważ ludzie bardziej ufają tym, których znają, czy to twarzą w twarz, czy korespondencyjnie. Właśnie w trakcie kursu możesz nawiązać przydatne kontakty, zbudować profesjonalne znajomości na LinkedIn, a także uzyskać porady dotyczące sytuacji na rynku pracy.
Oprócz poszerzania sieci kontaktów zawodowych, dobre kursy od razu przekładają teorię na praktykę. Dzięki czemu nie tylko zdobywasz wiedzę, ale także ćwiczysz potrzebne umiejętności.
W IAMPM stale badamy rynek i dodajemy do naszych programów rozwój umiejętności, których pracodawcy szukają u kandydatów. W ciągu 5 lat stworzyliśmy 27 kursów, przeszkoliliśmy około 10 000 studentów, pomogliśmy menedżerom projektów, produktów, sprzedaży i marketingu, analitykom biznesowym, scrum masterom, rekruterom i innym osobom nietechnicznym, które pracują w IT, ale nie piszą kodu, rozpocząć pracę w zawodzie i podnieść swoje kwalifikacje.
Doskonale wiemy, jak pomóc początkującym rozpocząć pracę w IT i jak budować dalej swoją karierę. Ogólne zaplecze techniczne — jak działają rzeczy w świecie projektów i produktów IT — zapewnia kurs TechMind.
Kurs online TechMind — unikalna wiedza ogólna z dziedziny IT:
- czas trwania 2 miesiące;
- program jest zaprojektowany tak, aby studenci mogli zrozumieć zagadnienia techniczne i proces tworzenia oprogramowania, nawet jeśli pochodzi z innej branży;
- zadania domowe i warsztaty pomagają utrwalić teorię w praktyce.
Kurs online TechMind daje unikalną wiedzę ogólną z dziedziny IT, a jeśli celujesz w karierę project managera w branży IT, to najlepszym rozwiązaniem będzie pakiet dwóch kursów: TechMind i DAO PM.
Kurs online DAO PM — praca menedżera projektu IT w praktyce:
- czas trwania 2 miesiące;
- program jest przygotowany zgodnie z PMBOK i wymaganiami stanowiska PM;
- wykładowcy to praktykujący certyfikowani Project Managerzy w IT;
- podczas kursu studenci przygotowują projekt, który można dodać do CV.
Online szkoła IAMPM jako pierwsza mówiła o tematach technicznych nietechnicznym specjalistom IT na Ukrainie, a teraz dzielimy się naszą wiedzą w Polsce. Bazując na naszym doświadczeniu i doświadczeniu naszych studentów, oto kilka uniwersalnych kryteriów wyboru kursu i tego, na co zwrócić uwagę, aby później nie być rozczarowanym.
Jak wybrać kurs dla siebie?
Oceń, jakie masz obecnie doświadczenie
To podstawowe kryterium wyboru kursu. Jeśli nigdy nie pracowałeś jako menedżer projektu IT, analityk biznesowy czy sales — weź udział w profesjonalnym kursie, który pokaże Ci jak wygląda cały proces pracy i nauczy Cię niezbędnych umiejętności, dzięki którym poczujesz się na tyle pewnym siebie, by odpowiedzieć na pytania HRu. Jeśli jesteś w zawodzie dłużej niż rok, popatrz w stronę kursu umiejętności praktycznych — dzięki temu będziesz mógł ćwiczyć rozwiązywanie problemów w pracy na warsztatach i uczyć się od ekspertów. Bardziej doświadczeni specjaliści również potrzebują szkoleń, ale powinny być one bardziej skoncentrowane na tych tematach, w których występują trudności i z naciskiem na praktykę.
Zobaczcie, ilu prelegentów prowadzi kurs
Jeden prelegent gwarantuje spójność programu i dostarczenie wiedzy, ale jednocześnie otrzymujesz tylko jedną perspektywę i doświadczenie tylko jednego eksperta. Jeden prelegent nie będzie w stanie poświęcić całej uwagi wszystkim studentom, dlatego dobrze jest mieć mentorów na kursie i mieć w programie kilku prelegentów.
Jak długo trwają zajęcia
Kursy półroczne pozwalają na zagłębienie się w każdy temat i dokładne przestudiowanie go. Jednak podczas gdy ty studiujesz pół roku, ktoś wybierze 1,5 lub 2 miesięczny kurs, zrozumie podstawy, dowie się jaki kierunek obrać, dostanie już pracę i dalej będzie się rozwijał we własnym zakresie. Nawet po przejściu najdłuższych i najbardziej szczegółowych programów nie będziesz wiedzieć wszystkiego — w tej branży zawsze trzeba się doszkalać. Przecież człowiek uczy się całe życie!
Format nauki
Kursy i nagrania są odpowiednie dla osób, które są dobrze zorganizowane i lubią uczyć się samodzielnie. Format online pozwala wejść do świata IT i bezpośrednio czatować z ekspertami, omawiać przypadki, zadawać pytania i ćwiczyć rozwiązywanie problemów na żywo. Kursy z praktyką (warsztatami) pozwalają zaoszczędzić czas na doskonaleniu umiejętności, a co najważniejsze dają dodatkową motywację, żeby się nie obijać na zajęciach.
Program kursu jest ważny, ale znacznie ważniejsze są umiejętności, które umieścisz w swoim CV. Porównaj umiejętności zawarte w opisie kursu ze swoimi oczekiwaniami lub oczekiwaniami pracodawców, wymaganiami ofert pracy — i wtedy podejmij decyzję.