Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał długo oczekiwany wyrok w sprawie Państwa Dziubak przeciwko Raiffeisen  – jest on korzystny dla frankowiczów. Wyrok potwierdził tezy zawarte w majowym orzeczeniu Rzecznika Generalnego TSUE, co stwarza ogromną szansę dla tysięcy kredytobiorców na uwolnienie się od problemów związanych z zaciągnięciem przez nich kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego. Co wyrok oznacza dla frankowiczów?
Wyrok TSUE

Trybunał podtrzymał prokonsumenckie stanowisko wyrażone przez Rzecznika Generalnego TSUE w maju tego roku. Jedne z najważniejszych postanowień zawartych w wyroku dotyczą uprawnień sądów krajowych do zmiany treści zapisu, który ma nieuczciwy charakter, a właściwie ich braku – sąd krajowy po stwierdzeniu abuzywności niektórych postanowień umowy kredytowej nie może zastąpić ich przepisami prawa krajowego, ale powinien je z umowy całkowicie wyeliminować. Ponadto to wola konsumenta powinna mieć znaczący wpływ na sposób rozstrzygnięcia sporu z bankiem, mianowicie to konsument powinien wskazać, jakie postępowanie jest dla niego najlepsze.

Można się spodziewać, że dzisiejszy wyrok TSUE będzie miał ogromny wpływ na przyspieszenie postępowań sądowych, a także spodziewany kierunek rozstrzygnięcia spraw frankowych. Jak mówi dla  portalu BiznesTuba mec. Wojciech Bochenek, Komplementariusz z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radów Prawnych Sp. Kom.. Istotność wyroku nie będzie ograniczała się jedynie do sprawy Państwa Dziubaków, ale jako wyrok zapadły w następstwie badania wykładni dyrektywy z 1993 r., będzie mieć znaczenie prejudycjalne dla wszystkich roszczeń dochodzonych na podstawie wspomnianej dyrektywy.

Ponadto o znaczeniu treści wyroku dla tysięcy frankowiczów świadczy m.in. ogromna ilość zawieszanych do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy postępowań sądowych w sprawach toczących się obecnie przed polskimi sądami. Przy czym już stanowisko Rzecznika Generalnego TSUE podziałało na niektóre sądy na tyle motywująco, iż zauważalnie przyspieszyły postępowanie i wydawanie wyroków zasądzających.

Z pewnością wyrok TSUE ułatwi także zapewne podjęcie decyzji kredytobiorcom, którzy dotychczas wahali się czy jest sens walczyć o dochodzenie roszczeń przed sądem. Dlatego też należy się spodziewać, że liczba kierowanych pozwów ulegnie zwiększeniu.

Warto jednak zauważyć, że ze względu na wysoki stopień skomplikowania spraw frankowych, ogromne znaczenie dla jakości postępowania sądowego, a także pośrednio dla końcowej treści wyroku, będzie miał wybór profesjonalnego pełnomocnika.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w polskiej sprawie z pewnością będzie bodźcem dla tysięcy frankowiczów do przeciwstawienia się nieuczciwym praktykom bankowym. W tym również dla tych, którzy dotychczas wstrzymywali się z podjęciem decyzji o skierowaniu swojej sprawy do sądu. W ich przypadku wygrana to nie tylko korzyści finansowe, ale przede wszystkim spokój i poczucie sprawiedliwości.

Więcej o odzyskaniu nadpłaconych rat i dochodzeniu roszczeń z tytułu abuzywnych klauzul w umowach kredytów walutowych przeczytasz tutaj:

https://dlafrankowiczow.pl/

https://votum-sa.pl/oferta/mam-kredyt-we-frankach/

Źródło: VOTUM S.A.