„Rezygnuję z pracy” – te słowa przychodzi nam wypowiedzieć co najmniej raz w życiu. Okupione wielkim stresem nie przychodzą łatwo zwłaszcza, kiedy powodem odejścia jest właśnie szef. Z korzyścią dla obu stron jest jednak zebrać siły i argumenty i odejść z klasą, aniżeli doprowadzić do sytuacji, w której jest już za późno na jakąkolwiek kurtuazję. Jak to zrobić z głową? Oto kilka wskazówek, jak wyjść z opałów.

Poszukaj innego zajęcia

Zanim zrezygnujesz z pracy poszukaj sobie czegoś innego. Z ostatniej ankiety przeprowadzonej wśród członków grupy Praca w Branży Modowej wynika, że najczęstszym powodem odejścia z pracy jest brak możliwości rozwoju. Polska branża jest nadal na tyle mała, że trudno o awans w kilkunastoosobowym teamie. Jedyną opcją jest poszukanie innego zajęcia. Zapewnienie sobie innej pracy sprawi, że poczujesz się pewniej i o wiele łatwiej będzie Ci negocjować warunki przyjęcia rezygnacji przez Twojego szefa.

Dokończ wszystkie zaczęte projekty

Mówią, że jak coś się zaczyna to należy to skończyć. Źle wykonane lub nieskończone zadania będą stanowiły problem w pożegnaniu się z obecną firmą. Otwarte taski mogą przedłużyć okres wypowiedzenia do tego zawartego w kontrakcie i tym samym spowolnić Twoje przejście do nowej firmy. Co więcej otwarte sprawy będą źle rzutowały na Twoją osobę i referencje, jakich będziesz potrzebował w przyszłości.

Upewnij się, że mówisz o wszystkich dobrze

Nie ma nic gorszego, niż wylewanie swojego żalu do firmy wokół siebie. Gdy to robisz, bądź pewien, że prędzej czy później to wyjdzie na jaw. Ostatnią rzecz, jaką chcesz zrobić to zrazić do siebie swojego potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że świat jest mały i nigdy nie wiadomo z kim przyjdzie Ci pracować. Nie warto jednym słowem niszczyć sobie reputacji.

Pozostaw po sobie pozytywne wrażenie

Ważnym elementem rozmowy jest wyrażenie wdzięczności za otrzymaną możliwość rozwoju bądź naukę konkretnych umiejętności czy zdobytej wiedzy. Rozmowa na temat odejścia nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego warto zostawić po sobie pozytywne wrażenie. Dobrym pomysłem jest również zaoferowanie swojej pomocy przy szkoleniu nowego pracownika.

Podaj szczegóły odejścia

Nie mówimy tutaj o informacjach dlaczego odchodzisz czy do jakiej firmy się przenosisz. Jeśli nie chcesz zdradzać takich informacji najlepiej powiedz, że chcesz się dalej rozwijać, a pozwolą Ci w tym różne zlecenia, które będziesz wykonywać. Ważnym elementem odejścia jest poinformowanie pracodawcy, kiedy nie będzie Cię już w firmie. Przy wypowiedzeniu należy podać konkretną datę, aby później nie było wątpliwości i niedomówień.

Nie ważne czy byliśmy źle, czy niesprawiedliwie traktowani. Warto opuścić obecną firmę z wdziękiem, niż palić za sobą mosty. Poczujemy się lepiej tylko przez chwilę, a wypowiedziane niepotrzebnie słowa pozostawią po nas negatywne wrażenie już na stałe.

 

Autor: Urszula Wiszowata i Monika Szabelska