Biznes prowadzony na terenie specjalnej strefy ekonomicznej może być zwolniony z PIT-u, co nie oznacza zwolnienia z obowiązku rozliczenia się z podatku. Każdy, kto w takiej strefie rozpocznie działalność albo zakończy rok podatkowy po 20 maja br., rozliczy się z dochodów na nowych wzorach deklaracji SSE/A, SSE-R i SSE-R/A.
Zlokalizowanie firmy na terenie jednej ze specjalnych stref ekonomicznych (SSE) i uzyskanie zezwolenia na prowadzenie w niej działalności to możliwości zaoszczędzenia i uzyskania dofinansowania do biznesu, choć trzeba spełnić wiele warunków, takich jak m.in. wpasowanie się z zakresem swojej działalności pod plan rozwoju danej strefy określony przez Ministra Gospodarki czy poniesienie wydatków inwestycyjnych i stworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko w celu wsparcia i przyspieszenia rozwoju gospodarczego tych stref.
Przedsiębiorcom z siedzibami w SSE (np. w Krakowskim Parku Technologicznym, specjalnej strefie ekonomicznej Euro-Park Mielec czy „Starachowice”) przydzielana jest pomoc publiczna w formie częściowego zwolnienia od podatku uzyskanych dochodów z tytułu poniesienia sporych kosztów nowej inwestycji (minimum 100 000 euro) czy tworzenia nowych miejsc pracy. Wysokość pomocy zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz regionu, w którym firma się znajduje – przykładowo firmy ze strefy warmińsko-mazurskiej mogą być zwolnione z podatku w 40 proc., firmy z okolic Warszawy jedynie w 30 proc.
Nowe formularze od 20 maja
Od 20 maja br. obowiązują nowe wzory druków SSE/A, SSE-R i SSE-R/A rozliczających podatek dochodowy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych za rok podatkowy, który rozpoczął się po 20 maja 2015 r., na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenia w sprawie przekazywania i rozliczania wpływów z podatku dochodowego na rachunek Funduszu Strefowego. Przedsiębiorcy, których rok podatkowy zakończył się 20 maja br. albo po tym dniu, również mogą stosować nowe druki określone w załączniku ww. rozporządzenia. Nowe druki są przystosowane do rozwiązań wdrażanych w ramach programu e-Podatki.
Nowy wykaz rajów podatkowych
Przenoszenie swojego biznesu do jednej ze specjalnych stref ekonomicznych to sposób na zoptymalizowanie swoich zobowiązań wobec fiskusa. Zjawiskiem przekraczającym normy optymalizacji jest natomiast rozpoznawanie dochodów w tzw. rajach podatkowych. W tym tygodniu w życie weszło również rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2015 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową m.in. w zakresie PIT-u, które zredukowało listę tychże miejsc do 31. Minister wykreślił z niej Arubę, Belize, Bermudy, Gibraltar, Kajmany, Montserrat, Turks i Caicos.