Bez skutecznego sposobu łączenia ze sobą metali współczesne budownictwo nie mogłoby funkcjonować. W przeszłości główną metodą było nitowanie, które w niektórych sytuacjach jest wykorzystywane do dzisiaj, jednak w większości przypadków zostało ono wyparte przez łączenie elementów przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Co warto wiedzieć o sposobach łączenia metali? Sprawdź!
Nitowanie – metoda łączenia metali bez spawania
Przegląd metod warto rozpocząć od nitowania. Jest to jedna z najstarszych na świecie metod łączenia ze sobą metali, która była niezwykle popularna do lat 40. XX wieku, kiedy to została wyparta przez spawanie. Proces ten wygląda bardzo prosto – dwa kawałki metalu są łączone ze sobą za pomocą nitu. Nit jest to metalowy trzpień, który na jednym końcu posiada główkę, a na drugim tępy koniec.
Proces łączenia dwóch kawałków metalu polega na włożeniu trzpienia w przechodzący przez nie otwór. Następnie tępy koniec jest wbijany w materiał, co skutkuje rozszerzeniem łba nitu i jeszcze większe zespolenie dwóch elementów razem. Nitowanie cały czas jest wykorzystywane tam, gdzie spawanie się nie sprawdza. Jest to m.in. łączenie blach, kształtowników stalowych czy dźwigarów.
Nitowanie cały czas cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją prostotę, możliwość bezpiecznego wykonania oraz niskie koszta. Jest to również niezwykle skuteczny proces, który pozwala na solidne scalenie ze sobą metalowych elementów. Trzeba jednak pamiętać, żeby do określonego zadania dobrać prawidłowe nity do łączenia elementów metalowych, które zapewnią odpowiednią jakość.
Łączenie metali z wykorzystaniem ciepła
Wraz z postępującym rozwojem technologicznym zaczęto coraz częściej stawiać na metody łączenia metali, które wykorzystują wysoką temperaturę. Przebieg samego procesu jest dosyć prosty – metal jest rozgrzewany do momentu roztopienia, co pozwala na scalenie ze sobą dwóch elementów. Za popularnością tych metod stoi wysoka skuteczność. Można wymienić je trzy: spawanie, zgrzewanie i lutowanie.
Zdecydowanie najczęściej stosowaną metodą z wymienionych jest spawanie. To właśnie ono w pewnym momencie zastąpiło lutowanie, rewolucjonizując tym samym proces łączenia ze sobą metali. W praktyce oznacza ono łączenie ze sobą dwóch kawałków metali, które są roztopione. Do tego celu wykorzystywany jest palnik, który możemy spotkać w wersji gazowej oraz elektrycznej.
Nieco podobną techniką jest lutowanie. Główna różnica polega na wykorzystaniu jako spoiwa metalu o niższej temperaturze topnienia. Jeżeli proces odbywa się w temperaturze poniżej 450 stopni Celsjusza, mamy do czynienia z lutowanie miękkim, jeżeli powyżej – z lutowaniem twardym.
Na koniec pozostaje zgrzewanie. Jest to proces łączenia ze sobą metali i drutów przy użyciu palnika gazowego. Jest on podłączony do butli gazowej i w ten sposób dochodzi do podgrzewania drutu, który łączy oba elementy. Zgrzewanie może się odbywać na szerokim zakresie temperatur – od 100 do nawet 1200 stopni Celsjusza.