320 kW (435 KM) i moment obrotowy 900 Nm. Nowe Audi SQ7 TDI to najmocniejszy na rynku SUV z silnikiem Diesla. Również pod względem wielu innych rozwiązań technicznych plasuje się przed porównywalnymi pojazdami konkurencji. Przekonstruowana jednostka napędowa 4.0 TDI wykorzystuje absolutną światową nowość: elektrycznie napędzana sprężarka zapewnia Audi SQ7 TDI doskonały zryw przy ruszaniu. Jednocześnie samochód ten zużywa zaledwie 7,4 litra paliwa na 100 km.
„W ślad za świetnie przyjętym na rynku modelem SQ5, koncepcję auta typu S z wysokoprężną jednostką napędową wdrażamy do serii Q7. Audi SQ7 TDI z silnikiem V8 TDI charakteryzuje się zużyciem paliwa na poziomie jednostki sześciocylindrowej. Swoją światową premierę, biorąc pod uwagę konkurencyjne samochody tego segmentu, ma tu nowatorskie rozwiązanie techniczne, czyli zamontowanie w nowym SQ7 TDI elektrycznie napędzanej sprężarki. W ten sposób Audi podkreśla swoje ambicje wynikające z dewizy „Przewaga dzięki technice” – mówi dr Stefan Knirsch, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego.
Doładowanie: trzy współpracujące ze sobą urządzenia
Silnik 4.0 TDI przebudowano od podstaw. Jego gwarantujące dużą dynamikę osiągi są dużo lepsze niż te, którymi może pochwalić się konkurencja, a spalanie jest niewielkie. Motor V8 czerpie swą moc z 3956 cm3 pojemności skokowej. Dwie turbosprężarki załączają się selektywnie, zgodnie z koncepcją ładowania stopniowego, ponieważ przy niższym i średnim obciążeniu spaliny dopływają tylko do jednej z nich. Druga turbina włącza się dopiero przy wyższych obciążeniach. Elektrycznie napędzana sprężarka (EAV), zwłaszcza w dolnym zakresie obrotów, uzupełnia pracę dwóch turbosprężarek, dając dynamiczny zryw przy ruszaniu.
Nowy SUV o mocy 320 kW (435 KM) i momencie obrotowym 900 Nm, dostępnym w przedziale od 1000 do 3250 obr./min., ustanawia nowe rekordy w swoim segmencie. Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,8 sekundy, a jego prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h. Wg. norm Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy (NEFZ), samochód spala 7,4 litra paliwa na 100 kilometrów. Odpowiada to emisji 194 g CO2 na km.
Koncepcja ładowania i sieć elektryczna: elektryczna sprężarka EAV i 48-woltowa instalacja pokładowa
W nowym Audi SQ7 TDI, po raz pierwszy na świecie w seryjnie produkowanym samochodzie, zamontowano elektrycznie napędzaną sprężarkę (EAV). Dodatkowa moc generowana przez EAV wspiera silnik 4.0 TDI podczas startu i przyspieszania przy niskich obciążeniach. Kierowca odczuwa ten proces jako zwiększoną dynamikę bez „turbodziury”. Sprężarkę umieszczono blisko silnika, w ścieżce wylotowej powietrza z intercoolera. Ponieważ EAV nie potrzebuje energii spalin do wytwarzania ciśnienia, sprężarka może rozpocząć pracę w dowolnym czasie, co rozwiązuje problem tradycyjnych słabości klasycznych turbosprężarek. Dzięki takiemu rozwiązaniu, „turbodziura” przeszła do historii. EAV w czasie krótszym niż 250 milisekund dostarcza silnikowi energii ładowania potrzebnej do dynamicznego generowania mocy. Napędzane kompaktowym silnikiem elektrycznym koło kompresji rozpędza się do prędkości 70 tysięcy obrotów na minutę. W ten sposób motor 4.0 TDI generuje swoją potężną siłę bez zauważalnego opóźnienia – jest ona osiągalna natychmiast po dodaniu gazu. To ogromna zaleta tego samochodu, zwłaszcza podczas ruszania.
Po raz pierwszy w Audi z silnikiem Diesla, zastosowano tu także zamontowany po stronie zaworów wydechowych system zmiennych faz rozrządu Audi valvelift system (AVS). Po stronie zasysającej i po stronie wydechowej, na wałku rozrządu znajdują się po dwie krzywki przypadające na jeden zawór. Po stronie z zaworami ssącymi jedna krzywka w połączeniu z EAV wspiera ruszanie pojazdu z miejsca, a druga poprawia napełnienie cylindrów i tym samym moc przy wyższych obrotach. System AVS po stronie z zaworami wydechowymi umożliwia załączanie drugiej turbosprężarki. System ładowania sekwencyjnego kontroluje obie turbosprężarki. Przy niskich obrotach silnika pracuje tylko jedna z nich, a przy wyższych obrotach
i obciążeniach dodatkowo aktywuje się druga. W ten sposób kierowca korzysta z szybkiego generowania momentu obrotowego i z dynamicznych reakcji silnika w całym zakresie obrotów.
Spaliny z dwóch zaworów wydechowych są hermetycznie odseparowane, a każda z turbosprężarek ładowana jest z jednego zaworu. W dolnym zakresie obrotów jeden zawór w każdym cylindrze pozostaje zamknięty, na skutek czego cały strumień spalin zaopatruje aktywną turbosprężarkę. Gdy obciążenie i liczba obrotów rosną, AVS otwiera drugi zawór wydechowy i spaliny zaczynają płynąć do drugiej turbosprężarki. Podczas fazy biturbo silnik osiąga swą maksymalną moc. Praca AVS umożliwia szybką i precyzyjną aktywację drugiej turbiny.
EAV o maksymalnej mocy 7 kW, zasilana jest z pokładowej instalacji elektrycznej o napięciu 48 V. Audi SQ7 TDI wykorzystuje instalację pokładową zwiększonej mocy do napędzania systemów wymagających wyższego napięcia: aktywnej elektromechanicznej stabilizacji przechyłu pojazdu (EAWS) i EAV. Dla zaspokojenia ich zwiększonych wymagań energetycznych, pod powierzchnią bagażnika zamontowano 48-woltowy akumulator litowo-jonowy o pojemności nominalnej 470 watogodzin i maksymalnej mocy wyjściowej 13 kW. Ten właśnie akumulator jest źródłem mocy instalacji pokładowej 48V. Konwerter prądu stałego łączy instalację 48V z instalacją 12V. Niezbędna energia przesyłana jest przez bardzo wydajny generator podwyższonej mocy o wydajności ponad 80 procent i mocy maksymalnej do 3 kW. To tzw. generator MOSFET (Metal-Oxide-Semiconductor Field-Effect Transistor – tranzystor polowy z izolowaną bramką), który zmniejsza straty energii elektrycznej i zwiększa wydajność. Tranzystory MOSFET zastępują używane dotychczas diody. Ponadto 48-woltowy akumulator wspiera w razie potrzeby instalację 12-woltową, co zmniejsza obciążenie 12-woltowego akumulatora ołowianego.
V8 TDI – więcej technicznych nowinek
Zawory ssące silnika 4.0 TDI znajdują się po zewnętrznej stronie jednostki, a zawory wydechowe oraz obie turbosprężarki po stronie wewnętrznej, pomiędzy ustawionymi pod kątem 90 stopni rzędami cylindrów. Konstrukcja ta zapewnia krótkie drogi dolotowe gazów, co w efekcie daje spontaniczne reakcje silnika oraz krótką drogę do układu oczyszczania spalin. Układ wtryskowy Common Rail wytwarza ciśnienie wtrysku do 2500 barów. Ciśnienie zapłonu, w szerokim zakresie swojej charakterystyki, osiąga granicę 200 barów.
Innowacyjne zarządzanie temperaturą i złożone rozwiązania dotyczące skrzyni korbowej i wału korbowego zmniejszają tarcie. Dzięki połączeniu katalizatora oksydacyjnego NOx i umieszczonego za nim katalizatora filtra cząstek stałych z powłoką SCR (SCR: selective catalytic reduction) wbudowanego w filtr cząstek stałych, a także dzięki zastosowaniu wtrysku wodnego roztworu mocznika AdBlue, co redukuje emisję tlenków azotu, silnik V8 TDI może pochwalić się wyjątkowo efektywnym oczyszczaniem spalin. Oscylator dźwiękowy w układzie wydechowym wzmacnia głębokie brzmienie ośmiocylindrowego silnika. Kierowca SQ7 TDI sam decyduje, jak bardzo chce przyciągać uwagę brzmieniem swojego pojazdu. Ustawienia dokonuje się za pomocą systemu wyboru dynamiki jazdy Audi drive select.
Silnik V8 biturbo ze sprężarką EAV to kluczowy element strategii wysokoprężnych jednostek napędowych, wdrażanej przez Audi na całym świecie. Dzięki wysokiemu momentowi obrotowemu, osiąganemu również przy niskich obrotach, a także dzięki niskim wartościom spalania, model ten doskonale wpasowuje się w potrzeby takich rynków jak np. rynek Stanów Zjednoczonych. Charakterystyka pracy jego silnika łączy dużą siłę ciągu ze sportową zwinnością – daje to świetne wyniki przy ruszaniu ze startu zatrzymanego oraz zapewnia spontaniczne reakcje.
Wysoka efektywność: ośmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów tiptronic
Motor 4.0 TDI montowany w Audi SQ7 TDI współpracuje z silnymi partnerami. Najlepszym tego dowodem jest zachowanie się pojazdu na drodze: zarówno podczas komfortowej jazdy po autostradzie, jak i podczas dynamicznego pokonywania zakrętów na górskich przełęczach. Przekonstruowana, ośmiostopniowa automatyczna skrzynia biegów tiptronic budzi podziw swoją ogromną wydajnością. Skrzynia przełącza biegi bardzo szybko i efektywnie, a przy wyższych prędkościach pozwala na „żeglowanie” na wolnym biegu. Sercem stałego napędu na cztery koła quattro jest precyzyjnie współpracujący z systemami kontroli zawieszenia, samoblokujący, międzyosiowy mechanizm różnicowy o lekkiej, kompaktowej konstrukcji.
Zasada lekkiej konstrukcji obowiązywała również przy konstruowaniu podwozia. Wahacze w przeważającej części wykonano z aluminium. Elektromechaniczny układ wspomagania kierownicy, system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select i adaptacyjne zawieszenie pneumatyczne adaptive air suspension, to elementy wyposażenia standardowego – na życzenie dostępne także w wersji sportowej. Krótko po wejściu modelu na rynek, dostępny będzie także opcjonalny układ hamulcowy z bardzo lekkimi tarczami ceramicznymi wzmacnianymi włóknem węglowym. Standardowo, nowy SUV Audi oferowany jest z 20-calowymi felgami i oponami w rozmiarze 285/45. Paleta felg opcjonalnych z programu quattro GmbH sięga jednak aż 22 cali.
Skomunikowany system kontroli zawieszenia
Na życzenie Audi wyposaża SQ7 TDI w pakiet „Dynamiczna jazda”, w którego skład wchodzą trzy rozwiązania techniczne: sportowy mechanizm różnicowy, aktywna elektromechaniczna stabilizacja przechyłu pojazdu oraz napęd na cztery koła. W Audi SQ7 TDI zamontowano również ściśle zintegrowany z pojazdem układ kontroli zawieszenia (EFP). Jego zadaniem jest sterowanie pracą regulowanych amortyzatorów, sprężyn, sportowego mechanizmu różnicowego oraz dystrybucją sił kontrolujących przechył pojazdu w zakrętach. Dzięki powiązaniu wszystkich ważnych funkcji podwozia w jednym centralnym sterowniku, inżynierowie osiągnęli optymalny stopień komunikacji między nimi i wzajemnego dostosowania się poszczególnych funkcji. W ten sposób, niezależnie od sytuacji na drodze, samochód prowadzi się pewnie i przewidywalnie.
Sportowa lub komfortowa: stabilizacja wychylania się pojazdu w zakrętach
Nowym na rynku rozwiązaniem wśród samochodów tego typu jest elektromechaniczna, aktywna stabilizacja wychylania się pojazdu w zakrętach. Kompaktowy silnik elektryczny z trójstopniową przekładnią planetarną rozdziela tu dwie połowy stabilizatora. Podczas jazdy po nierównej nawierzchni, dwie połowy są od siebie oddzielone, co wpływa na znaczny wzrost komfortu jazdy. Przy jeździe sportowej rury stabilizatora są połączone. Znacznie redukuje to ruchy przechyłowe, tzn. wychylanie się pojazdu na boki. Wspólnie z przekładnią, silniki elektryczne wytwarzają maksymalny moment 1200 Nm. Efektem tego jest sztywna, sportowa zwrotność pojazdu. Auto mniej „toczy się” w zakrętach, a tendencja do podsterowności zmniejsza się.
Takie rozwiązanie umożliwia osiągnięcie lepszego przyspieszenia poprzecznego, co pozwala na szybsze pokonanie zakrętu. Przedni i tylny stabilizator można regulować niezależnie od siebie. Aktywny rozkład momentu stabilizatorów między osią przednią, a tylną pozytywnie wpływa na zachowanie się samochodu podczas jazdy. Precyzja ruchów kierownicy i zwinność pojazdu znacznie się zwiększają.
W porównaniu do konwencjonalnych stabilizatorów uruchamianych hydraulicznie, system Audi oparty na napięciu 48 V posiada o wiele więcej zalet. Daje więcej mocy, pracuje szybciej, jest bardziej efektywny, a poza tym uaktywnia się już przy niskich prędkościach. Ponieważ system elektromechanicznej stabilizacji wychylania się pojazdu nie wymaga użycia oleju, nie trzeba go konserwować i jest przyjazny środowisku.
Dynamiczne zachowanie na drodze i dynamiczne prowadzenie: układ skrętnych kół tylnych w połączeniu z bezpośrednim, sportowym sterowaniem przednią osią
Układ skrętnych kół tylnych pozwala na skręcanie nimi pod kątem maksymalnie pięciu stopni. To bardzo ułatwia parkowanie. Bezpośrednie przełożenie ruchów kierownicy na zachowanie kół przedniej osi Audi SQ7 TDI zwiększa dynamikę jazdy. Zależnie od sytuacji, koła tylne poruszają się w tym samym lub przeciwnym kierunku co koła przednie – w ten sposób wzrasta dynamika i stabilność.
Świetna zwrotność w każdym zakręcie: napęd quattro ze sportowym mechanizmem różnicowym
Dla kierowców ceniących sobie sportową jazdę, jednym z głównych celów na drodze jest osiągnięcie jak najbardziej neutralnego zachowania pojazdu w zakresach granicznych, również przy wysokich obrotach silnika. Opcjonalny, sportowy mechanizm różnicowy zapewnia stabilne i precyzyjne prowadzenie samochodu, szczególnie podczas dynamicznego przyspieszania przy wyjeżdżaniu z zakrętów. Zmienny rozkład momentu obrotowego między kołami osi tylnej znacznie podnosi stopień kontroli pojazdu w zakrętach. Audi SQ7 TDI jest wtedy odpowiednio „wciskane” w zakręt. Nawet jeśli tył samochodu zaczyna w zakręcie uciekać, sportowy mechanizm różnicowy napędu quattro przywraca kontrolę nad nim.
Lekka konstrukcja – innowacyjna konstrukcja wielomateriałowa
Dzięki konsekwentnie stosowanej zasadzie lekkiej konstrukcji, Audi SQ7 TDI to najlżejszy SUV w segmencie, bez jakichkolwiek kompromisów pod względem zachowania bezpieczeństwa podczas zderzenia. Karoserię zaprojektowano zgodnie z zasadami innowacyjnej konstrukcji wielomateriałowej. Szkielet przedziału pasażerskiego tworzą kształtowane na gorąco i wyjątkowo sztywne blachy, a zewnętrzną warstwę karoserii wykonano z aluminium. Środek ciężkości położony jest nisko – to kolejny czynnik wpływający na sportowe zachowanie pojazdu. Współczynnik oporu cW wynosi tylko 0,34.
Pełen siły sportowy duch: stylistyka zewnętrzna
Nowe Audi SQ7 TDI zyskuje uznanie dzięki wyważonej równowadze pełnego siły, wyostrzonego języka formalnego. Długość pojazdu jest taka sama jak długość Audi Q7: 5,07 m. Geny czterech pierścieni można tu z łatwością rozpoznać: wyglądająca niczym rzeźbiona, pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe, wyraziste podkreślenie przestrzeni kół i typowe dla quattro wysunięte blistery. Wszystkie linie i powierzchnie są precyzyjnie oraz wyraziście uformowane, podkreślają szerokość samochodu, a tym samym solidną koncepcję całości. Osłona chłodnicy oraz zderzaki Audi SQ7 TDI utrzymane są w stylistyce S. Wloty powietrza po bokach zderzaka, obudowy lusterek i listwy drzwi, wykonano ze standardowego aluminium. Ujście układu wydechowego to cztery kanciaste końcówki rur wydechowych.
Na życzenie: pięć lub siedem siedzeń
Audi SQ7 TDI oferuje pasażerom najwięcej przestrzeni wśród konkurencyjnych aut tego segmentu. Zależnie od życzenia klienta, Audi dostarcza samochód z pięcioma lub siedmioma siedzeniami. Standardowo drugi rząd siedzeń ma oparcie dzielące się na trzy części. Każda z części składa się osobno. Opcjonalny trzeci rząd składa
i rozkłada się elektrycznie.
Jakość wnętrza z językiem stylistycznym typowym dla modeli typu S
Więcej przestrzeni we wnętrzu oznacza nowe standardy w tym segmencie pojazdów. Obramowanie nawiewów oraz ozdobne listwy z aplikacjami podkreślają poziomą stylistykę i przestrzenność wnętrza. Komfortowe wyposażenie odpowiada wyposażeniu aut klasy luksusowej. Klient może zamówić fotele sportowe lub fotele sportowe plus. Przesuwane i składane siedzenia drugiego rzędu ułatwiają wsiadanie do opcjonalnego rzędu trzeciego. Elektrycznie zamykana i otwierana pokrywa bagażnika jest elementem wyposażenia seryjnego. Wnętrze nowego Audi SQ7 TDI poszczycić się może również wieloma szlachetnymi szczegółami stylistycznymi, wśród których są m.in. analogowe zegary z szarymi tarczami i białymi wskazówkami, specjalne ekrany powitalne i emblematy S.
Oświetlenie wnętrza oraz bagażnika jest diodowe. Pierwszy stopień w portfolio opcji oświetlenia to „Pakiet świetlny” dostępny w standardzie. W jego ramach światłem w kieszeniach drzwi i światłem do czytania sterują włączniki wyposażone w czujnik ruchu (nie wymagające dotyku). Na tablicy rozdzielczej i w obudowie drzwi umieszczone jest tzw. oświetlenie konturowe – wąskie diodowe światłowody podkreślające przebieg linii. Opcjonalnie wybrać można pakiet oświetlenia Ambiente. Obejmuje ono podświetlane listwy progowe i dodatkowe oświetlenie konturowe konsoli środkowej. W wersji topowej, kierowca Audi SQ7 TDI samodzielnie konfiguruje oświetlenie wnętrza. Za pomocą systemu MMI może wybierać spośród kilku profili w pięciu strefach, a w profilu „drive select” w aż 32 stopniach regulować kolor oświetlenia konturowego.
Wybitnie sportowe: ekskluzywne materiały, kolory i wyposażenie
Audi SQ7 TDI dostępne jest w dwunastu kolorach lakieru. Nowy lakier – szary Twilight matowy – akcentuje wyrazistą osłonę chodnicy oraz osłonę podwozia, w której tyle umieszczono cztery kanciaste końcówki rur wydechowych. Duży wybór dostępnych elementów wyposażenia daje możliwość konfiguracji wnętrza SQ7 TDI zarówno na sportowo, jak i w elegancki sposób. Dwuczęściowe aplikacje umożliwiają różne połączenia materiałów i dalszą indywidualizację. W Audi SQ7 TDI dostępna jest linia wzornicza Audi design selection: obicia skórzane z kontrastowymi szwami, podsufitka z tkaniny Alcantara w kolorze czarnym, sportowe fotele plus ze skóry Valcona w kolorze brązowym Kodiak z kontrastowymi szwami oraz dywaniki
z luksusowego weluru. Dwuczęściowa aplikacja składa się z aluminium i karbonu – ten element linii design selection zarezerwowano wyłącznie dla modelu SQ7 TDI.
Duża moc procesora: systemy infotainment i Audi connect
MMI Navigation plus, opcjonalny, najwyższy stopień rozbudowy systemu infotainment w Audi SQ7 TDI, oparty jest na Modułowej Platformie Infotainment drugiej generacji. Dzięki zintegrowanemu modułowi transmisji danych LTE i dzięki punktowi dostępu do internetu hotspot, będącymi elementami pakietu Audi connect, pasażerowie mogą surfować po internecie korzystając ze swoich urządzeń mobilnych. Pakiet Audi connect daje też możliwość korzystania z bogatego folderu funkcji online.
Kolejnym elementem systemu infotainment jest Audi smartphone interface. Z jego pomocą, dostosowane do indywidualnych potrzeb otoczenie w samochodzie, pozwala na prostą obsługę smartfonów z systemem operacyjny iOS lub Android wykorzystując monitor systemu MMI.
W Audi SQ7 TDI znajdziemy także doskonały sprzęt muzyczny. Cyfrowy procesor sygnału systemu Bang & Olufsen Advanced Sound System steruje jedenastoma kanałami i 23 głośnikami w ten sposób, że każdy pasażer, niezależnie od miejsca zajmowanego w pojeździe, słyszy tak samo dokładny i harmonijny dźwięk. Cztery głośniki w słupkach A osobnymi kanałami transmitują te elementy dźwięku, które dają wrażenie przestrzennej wysokości – muzyka rozbrzmiewa jak na dużej, wirtualnej scenie. Nowo zaprojektowane głośniki oraz nowy wzmacniacz o mocy 1920 W, gwarantują wrażenia muzyczne na najwyższym poziomie. Także sprzęt Bose Surround Sound System, który odtwarza dźwięk z 19 głośników, ma w słupkach A dwa wyżej umiejscowione głośniki, by w ten sposób dawać wrażenie trzeciego wymiaru.
W tył oparć przednich siedzeń można wpiąć dwa opcjonalne tablety Audi. Tablety umożliwiają pasażerom siedzącym z tyłu dostęp do systemu infotainment ze znakiem jakości premium. Zintegrowane media rozrywkowe czy nawigacja pobierana z systemu infotainment, to tylko wybrane elementy funkcjonalności tabletów Audi wyposażonych w system operacyjny Android.
Po prostu najlepsze: systemy wsparcia kierowcy
Aż dwadzieścia cztery systemy wsparcia kierowcy sprawiają, że Audi SQ7 TDI jest bezpieczne, ekonomiczne i komfortowe. Przykład: jeden z takich systemów, „asystent wydajności”, wyświetla na tablicy rozdzielczej odpowiednie informacje, wspierając w ten sposób kierowcę w oszczędzaniu paliwa. Standardowy system bezpieczeństwa „Audi pre sense city” – funkcja ostrzegania i hamowania awaryjnego, której celem jest unikanie wypadków i ochrona pieszych, jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo nowego Audi SQ7 TDI.
Korzystający z radaru tempomat z automatyczną regulacją odległości między poruszającymi się pojazdami „adaptive cruise control” z asystentem jazdy w korkach, odciąża kierowcę podczas jazdy w korku na autostradzie lub innej drodze wyższej klasy, przejmując czasową kontrolę nad kierownicą. Dzięki predyktywnemu tempomatowi ACC, możliwe jest wcześniejsze zaprogramowanie i dostosowanie prędkości do przebiegu drogi i ograniczeń, takich jak np. wjazd na teren zabudowany.