Operacja Czysta Rzeka – biznes płynie z ekologicznym nurtem. 4672 wolontariuszy, 343 sztabów, 214 akcje w 14 województwach – te rekordowe liczby przejdą do historii 3 edycji Operacja Czysta Rzeka 2021, czyli sprzątania polskich rzek i okolic. Ponadto pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu to nie moda, a podstawa funkcjonowaniu wielu organizacji. Coraz więcej przedsiębiorstw nie tylko angażuje się w dobre praktyki, lecz także rozwija całą strategię CSR. Co ciekawe, społeczna odpowiedzialność biznesu staje się wymaganiem społeczeństw na całym świecie.
Inicjatywa Operacja Czysta Rzeka to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości. Z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, firm, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do sprzątania rzek i terenów wokół. Prowadzone działania edukacyjne mają zachęcać do utrzymania czystości w środowisku na co dzień.
Wielkie porządki odbywały się nad rzekami i jeziorami, w lasach i miejscowościach w 14 województwach. Akcja sprzątania rzek i okolic rozpoczęła się 22 marca w Światowy Dzień Wody. Działania proekologiczne trwały prawie miesiąc, do 17 kwietnia. Najliczniej w apel do sprzątania zaangażowali się wolontariusze na Mazowszu. W tym regionie 1215 osób wzięło udział w 104 akcjach. O drugie miejsce dzielnie powalczyło województwo lubelskie – 1093 wolontariuszy uczestniczyło w 78 akcjach. A na trzecim znalazło się Podlasie z 408 wolontariuszami i 23 akcjami.
Co roku akcję wspierają lokalni liderzy, przedstawiciele mediów i życia publicznego, artyści oraz ludzie kultury, m.in.: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński. Pomysłodawcą i organizatorem Operacji Czysta Rzeka jest Wydawnictwo 5 Strona-wydawca magazynu Kraina Bugu.
Ekologia w biznesie
Do proekologicznej akcji chętnie przyłączają się osoby prywatne jak i marki, które od lat czynnie angażują się w ochronę środowiska. Operacja Czysta Rzeka wpisuje się w szereg działań proekologicznych wielu organizacji, w tym Krynicy Vitamin. Pracownicy firmy zaangażowani w globalne sprzątanie zebrali ponad 3 tony śmieci, tj. 260 worków w sztabie Krynicy Vitamin w Dziadkowskiem-Folwarku.
-„Jesteśmy szczęśliwi, bo zrobiliśmy kawał dobrej roboty, ale też smutni, bo odkryliśmy w lasach coś strasznego, no i to wciąż… kropla w morzu” – powiedział Tomasz Kułakowski, rzecznik prasowy Krynicy Vitamin i Sztabu Operacji Czysta Rzeka w Dziadkowskiem-Folwarku.
Nieczystości zbierali wzdłuż dróg powiatowych prowadzących do zakładu od Międzyrzeca Podlaskiego i Łosic, a także po obu brzegach rzeki Piszczanki. W akcji wzięło udział 40 wolontariuszy, którzy zgłosili się na ochotnika w dniu wolnym od pracy.
– Dbanie o środowisko naturalne jest ważnym aspektem naszej działalności. Redukujemy ślad węglowy i stawiamy nasz biznes po zielonej stronie mocy. W zeszłym roku w zakładzie produkcyjnym zrezygnowaliśmy z używania oleju opałowego, wymieniając piece w kotłowniach na gazowe. Znacząco ograniczyliśmy plastik przy pakowaniu produktów. Ponadto wykorzystujemy butelki PET pochodzące z recyklingu. Rozważamy możliwość wtórnego wykorzystania dwutlenku węgla do naszej produkcji. Jesteśmy także w trakcie audytu energetycznego, który wskazuje nam dalsze kierunki rozwoju– powiedział Piotr Czachorowski, prezes Krynicy Vitamin.
Wielki finał wydarzenia Operacja Czysta Rzeka nastąpił 17 kwietnia, organizatorzy podali, że w ramach akcji zebrano ponad 143 tony śmieci. Co oznacza, że ponad 9,5 tysiąca worków z różnego rodzaju odpadami trafiło do miejsc utylizacji. A są to dane jedynie z ponad 50% akcji, podsumowanie całego wydarzenia odbędzie się 29 sierpnia w Janowie Podlaskim. Siła oddziaływania inicjatywy, pozytywny odbiór i rekordowe zaangażowanie wolontariuszy, sprawia, że Operacja Czysta Rzeka na stałe wpisuje się w strategie biznesowe CSR wielu firm.