Obecnie na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) toczą się negocjacje nad rewizją Porozumienia o Handlu Produktami Technologii Informacyjnej (ITA). W ich ramach Polska zabiega o utrzymanie ochrony celnej na produkty z branż RTV i AGD.
Dla Polski rewizja postanowień ITA ma istotne znaczenie z uwagi na strukturę gospodarki naszego kraju. W szczególności dotyczy to rozbudowanego sektora produkującego elektronikę użytkową oraz inne urządzenia wykorzystujące komponenty elektroniczne, w tym AGD.
Polska branża RTV i AGD rozwija się bardzo dynamicznie, zaś w wielu segmentach sektora AGD nasz kraj jest europejskim liderem w dziedzinie produkcji. Dzięki inwestycjom rzędu ok. 4 mld zł w Polsce funkcjonuje obecnie 27 fabryk sprzętu AGD. W fabrykach RTV zlokalizowanych w Polsce powstaje ponad 20 mln telewizorów i monitorów komputerowych. Wartość produkcji RTV i AGD w Polsce wynosi około 13-14 mld euro rocznie. Zakłady produkcyjne w Polsce posiadają praktycznie wszyscy liczący się europejscy gracze AGD. Obie branże produkują głównie na eksport. Ponad 80 proc. urządzeń wytwarzanych w Polsce sprzedawanych jest za granicą, przede wszystkim w UE.
Istotnymi czynnikami sprzyjającymi konkurencyjności zakładów produkcyjnych RTV/AGD zlokalizowanych w Polsce są: dobrze wykwalifikowana siła robocza, rozległa i konkurencyjna sieć poddostawców i kooperantów, sprzyjające rozwiązania podatkowe (zwłaszcza w ramach SSE) oraz stabilne otoczenie polityczne. W Polsce sektor elektroniki użytkowej i AGD, bezpośrednio i pośrednio tworzy ok. 100 tys. miejsc pracy.
Rewizja Porozumienia ITA jest jednym z trzech porozumień wielostronnych WTO, obok negocjacji usługowych i dotyczących towarów środowiskowych, które są obecnie uzgadniane pomiędzy wybranymi krajami WTO.
Zawarta w 1997 r., pod auspicjami WTO, wielostronna umowa o handlu produktami technologii informacyjnej, była przełomowym wydarzeniem w zakresie liberalizacji światowego handlu towarami elektronicznymi i przyczyniła się do znacznego wzrostu produkcji globalnej oraz światowej wymiany handlowej, produktów szeroko rozumianej elektroniki. Pierwotnie porozumienie podpisało 80 krajów członkowskich WTO, z czasem liczba sygnatariuszy wzrosła do 97.
Rewizja coraz mniej przystającego do realiów rynkowych porozumienia ITA stała się konieczna z uwagi na znaczący postęp technologiczny ostatnich dwóch dekad, digitalizację i informatyzację obszarów działalności społecznej. W szczególności dotyczy to szeroko pojętego obszaru prowadzenia działalności gospodarczej, a także powszechnego użytkowania komponentów elektronicznych w coraz szerszej gamie produktów przemysłowych.
Negocjacje rewidujące porozumienie rozpoczęły się w 2007 r. i prowadzone są na forum WTO w Genewie. Państwa członkowskie UE, reprezentowane są przez Komisję Europejską, która została upoważniona do prowadzenia tych negocjacji w imieniu UE, w oparciu o udzielony mandat negocjacyjny. Zgodnie z jego treścią KE została upoważniona i zobowiązana przez państwa członkowskie UE m.in. do rewizji listy towarowej porozumienia, zgodnie z interesem UE, oraz ograniczania barier pozataryfowych.
Stanowisko, które Polska prezentuje w odniesieniu do rewizji ITA, jest konsultowane z odpowiednimi organizacjami branżowymi polskich producentów.
źródło: Ministerstwo Gospodarki