Technologia postępuje, wiele też mówi się o „inteligentnych” miastach, które w domyśle mają być zautomatyzowane, w pełni skomunikowane, ale przede wszystkim bezpieczne.
Dane pokazują, że wartość inwestycji w technologie z zakresu smart city rośnie. Jak informuje rp.pl, w 2018 miało ono sięgnąć 81 mld dolarów. W artykule autor podaje też, że w ciągu kolejnych czterech lat wydatki na smart city mają wzrosnąć do 158 mld dolarów – prognozuje International Data Corporation (IDC).
Duże pokłady technologiczne, ale i finansowe stawia się na rozwój transportu oraz systemów bezpieczeństwa publicznego. Te ostatnie mają być wspierane choćby rozwiązaniami monitoringu – np. CCTV.
Czym jest CCTV i jaką będzie pełnić rolę na kilka lat?
Telewizja przemysłowa, monitoring wizyjny lub po prostu system połączonych kamer jest znanym rozwiązaniem stosowanym od wielu lat, nie tylko w największych miastach świata, ale także w Polsce. Closed-Circuit TeleVision w wolnym tłumaczeniu oznacza telewizję w obwodzie zamkniętym i stosowane jest nie tylko w pojedynczych budynkach, takich jak sklepy, banki, szkoły czy zakłady pracy, ale i w większych obiektach z zespołem budynków – przykładami mogą być przemysłowe hale, fabryki, magazyny, a także lotniska osiedla czy nawet całe miasta.
Zobacz też:
Funkcjonalność systemów CCTV sprawia, że są one chętnie używane także przez prywatne przedsiębiorstwa i firmy, jako skuteczne narzędzie do zapewniania bezpieczeństwo danego obszaru. A dzięki CCTV można wykryć nie tylko włamanie czy kradzież, ale też zapobiec ulicznym incydentom, wypadkom oraz pożarom. CCTV posłuży też do kontroli przejazdów na czerwonym świetle, a nawet monitoringu ulic – kontrolerzy nadzorujący mogą w tym samym momencie dostrzec spacerujące dzikie zwierzęta blokujące drogi i wezwać odpowiednie służby. CCTV ma ukrócić bójki, palenie wyrobów tytoniowych w niedozwolonych miejscach czy choćby wyrzucanie śmieci w nieodpowiednich miejscach.
Popularność CCTV rośnie a potwierdzają to dane TMR Analysis, które wskazuje, że do 2025 r. tempo wzrostu systemów telewizji przemysłowej osiągnie wartość 12 proc. rocznie (ok. 25 mld dolarów).
Funkcjonowanie CCTV w Polsce – z jakich rozwiązań korzystamy?
Jednym z dostawców rozwiązania telewizji przemysłowej jest Konsalnet, który opowiedział o tym, jakie dziś rozwiązania dostępne są w tej kompleksowej usłudze analizy obrazu. Jak potwierdza firma, ich rozwiązanie nazwane iCCTV daje możliwość osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa i skuteczności ochrony, a wszystko to dzięki sprawdzonym rozwiązaniom, które efektywnie pełnią swe role.
Według firmy, fundamentalną funkcją jest wideo weryfikacja i wideo obchód, czyli sprawdzanie i monitorowanie zdarzeń alarmowych pochodzących z systemu iCCTV. Firma oferuje też rozwiązanie, pozwalające wykryć intruza. Wystarczy, że ustawimy „zakazane strefy”, a alarm poinformuje nas o tym, że w pobliżu tej strefy ktoś się porusza. Oferta Konsalnetu pozwala też transkodować obraz, co znaczy że dzięki funkcji kompresji wideo można podłączyć do iCCTV obraz z kamer z takich miejsc, w których nie są dostępne stałe łącza internetowe. Z funkcji mogą korzystać nie tylko przedsiębiorstwa podnosząc standard monitoringu, ale też miasta.
Co ciekawe, funkcja rozpoznawania twarzy pozwala nie tylko zidentyfikować osobę ze zdarzenia (w miastach – np. podczas imprez masowych można rozpoznać twarz terrorystów lub osób, które wszczęły bójki; w prywatnych firmach – podłączenie do bazy danych, rozpoznawanie twarzy pracowników uszczelni kontrolę dostępu do obiektu oraz da dodatkową wiedzę na temat obecności pracownika w pracy). Funkcja ta idealnie łączy się z możliwością zliczania osób – zarówno w przedsiębiorstwach, jak i podczas wspomnianych imprez masowych. Dzięki tej funkcji można tez optymalizować przepływ osób w placówce publicznej, można też dzięki CCTV zoptymalizować budynkowy system natężenia ruchu. Konsalnet w swojej ofercie pozwala także rozpoznawać tablice rejestracyjne dzięki awizacji pojazdów, a także podnosi skuteczność monitoringu dzięki weryfikacji pozycji danego obiektu, wskazanego przez operatora.
Ciekawą i chętnie użytkowaną funkcją jest wykrywanie znikającego przedmiotu – funkcja ta jest nieoceniona w ruchu towarowym sklepu lub magazynu. Dzięki danym z iCCTV możesz między innymi zoptymalizować proces dostaw.