Ferie zimowe trwają w najlepsze. Wiele rodzin w poszukiwaniu śnieżnej przygody udaje się w odległe rejony górskie, nie tylko w Polsce, ale też poza granicę kraju. Warto, aby podczas wyjazdów zadbać nie tylko o wakacyjny nastrój, ale także o dobytek, który został w naszym domu. Nikt po powrocie nie chciałby spotkać się z przykrą sytuacją kradzieży lub wandalizmu.
Na rynku pojawiło się wiele rozwiązań i produktów, które uchronią dom przed nieproszonymi gośćmi w niemal każdej sytuacji. Wystarczy przemyślany dobór systemów i sprawdzony dostawca, który zajmie się całą resztą – od montażu i instalacji urządzeń, przez ich obsługę, po ostateczny nadzór nad monitorowaną posesją.
Monitoring podstawą
Nie bez kozery dziś najważniejsze punkty miejsc publicznych objęte są całodobową wideorejestracją lub telewizją przemysłową CCTV. Systemy kamer są skutecznym narzędziem w walce z nieproszonymi gośćmi, a dodatkowo, jeśli są wsparte rozszerzonymi usługami (tj. ochroną fizyczną, która otrzyma sygnał alarmowy i przyjedzie zrobić wizję lokalną już po kilku minutach), zwiększają szansę na złapanie złodzieja na gorącym uczynku. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie choćby jedna z najdłużej działających firm na rynku ochroniarskim – Konsalnet.
Przeczytaj także:
Sprawdzone systemy nadal na topie
Oprócz monitoringu, warto postawić na elementarne zabezpieczenia – m.in. czujniki z wbudowaną syreną czy też detektory ruchu zamontowane na drzwiach lub oknach. Kiedy są one dodatkowo podłączone do mobilnej aplikacji (jak np. mPanic), o wszelkich aktywnościach alarmu zostajemy poinformowani w ciągu kilku sekund od zdarzenia. Wówczas nawet będąc na stoku, dowiedziawszy się m.in. o wykrytym ruchu lub włamaniu, możemy zawiadomić agencję ochrony, ale także inne służby jak np. straż pożarną czy policję.
Do zdalnie kontrolowanej aplikacji mobilnej mogą być podłączone także wspomniane wyżej kamery, tak, aby móc kontrolować obraz z domu lub całej posesji w czasie rzeczywistym. Jeśli jednak dojdzie do zdarzenia, system pozwala przechowywać nagrane materiały jako dowód do dalszych postępowań.
Zobacz też:
System alarmowy Twojej firmy na smartfonie? Zobacz, jakie daje on możliwości
Policja radzi: zainwestuj w sprawdzone systemy zabezpieczeń i bądź sprytniejszy od złodzieja
Niezależnie jaki kierunek obraliśmy podczas tegorocznych ferii – czy to morze czy jednak góry – warto zadbać o swój spokój. Bez niego nawet najlepsze wakacje mogą zostać popsute zwykłym, doskwierającym nas stresem. A wiedząc, że złodzieje raczej nigdy nie mają wolnego, a wręcz przeciwnie – czas ferii zimowych staje się idealną okazją do „łatwych łupów”, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby przed feriami zabezpieczyć się dużo dokładniej. Włamywacze nie okradają przypadkowych domów. Przyglądają się mieszkaniu i odnajdują słabe strony zabezpieczeń. Zazwyczaj rabunki są planowane dużo wcześniej, zwykle poprzez obserwacje domowników i całej posesji domu. Analizy policyjne potwierdzają, że najczęściej rabowane są obiekty położone na parterze, bo do nich najłatwiej jest się dostać przez okno lub balkon oraz domy jednorodzinne i budynki stojące w odosobnieniu, w dodatku zasłonięte wysokim ogrodzeniem czy drzewami.
Jak radzi Policja, zabezpieczenia techniczne są jednymi z ważniejszych rozwiązań antykradzieżowych. Oprócz wysokiej jakości zabezpieczeń drzwi i okien, a także alarmu przeciwwłamaniowego, warto wyposażyć wejścia w solidne zamki, najlepiej z atestem antywłamaniowym. Dodatkowo Policja sugeruje, ażeby zawsze po zmroku zaciągać żaluzje lub zasłony, tak, aby wnętrze Twojego mieszkania było niewidoczne na zewnątrz; także warto sfotografować przed wyjazdem wartościowe przedmioty i biżuterię. Ważne jest także współdziałanie z sąsiadami (zwracaj uwagę także na ich mieszkania, a podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami; kiedy to Ty wyjeżdżasz na dłużej, poproś o nadzór nad swoim mieszkaniem). Policja podaje też wskazówkę, aby podczas dłuższego wyjazdu poprosić zaufaną osobę, aby odwiedziła mieszkanie, odsłoniła rolety i włączyła światło. Z perspektywy technicznej, można rozważyć też zakup regulowanej czasowo wtyczki czy też żarówek podłączonych do internetu, tak, aby indywidualnie (z poziomu aplikacji) zmieniać ich barwę/włączyć lub wyłączyć je w zależności od pory dnia czy preferowanej godziny. Systemy typu smart home są dziś skutecznie implementowane w aplikacjach do zarządzania systemami zabezpieczeń domu.