Najnowsze dane dotyczące mikrofirm przypominają te z poprzednich miesięcy. A więc mamy kolejny rekord pod względem liczby zarejestrowanych jednoosobowych działalności gospodarczych, bo przedsiębiorcy zamykają niewiele firm. Jednak  we wrześniu wzrosła również liczba nowo rejestrowanych przedsiębiorstw.

Na koniec września do rejestru Regon było wpisanych 2 988 552 jednoosobowych działalności gospodarczych. To czwarty tegoroczny rekord – od czerwca polscy przedsiębiorcy co miesiąc ustalają nowe. Poprzedni, sierpniowy, pobili o ponad 5 tys. mikrofirm.

11-10-15

 

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, głównym czynnikiem, który sprawia, że liczba mikrofirm tak wyraźnie rośnie, jest stosunkowo niska skłonność przedsiębiorców do zamykania działalności.

Ubyło więcej, ale nadal mało

We wrześniu liczba firm wyrejestrowanych z rejestru Regon wyniosła 19 365. To wyraźny wzrost w stosunku do sierpnia, kiedy wyrejestrowań było niespełna 14,7 tys. Ale choć wyższy niż w sierpniu, to jednak wynik wrześniowy wcale nie należy do imponujących. Nadal jest poniżej średniej, która wynosi ok. 20 tys.

11-10-151

 

Warto także zwrócić uwagę na wyniki całego kwartału. W III kw. 2015 r. z regonu zostało wykreślonych nieco ponad 52,7 tys. firm. To aż o 24 tys. mniej niż w III kw. 2014 r. Co ciekawe – podobne wyniki – na poziomie 52,9 tys. notowane były w III kw. 2013 i III kw. 2012 r.

Podobnie – przynajmniej w stosunku do 2013 r. – wygląda sytuacja pod względem stosunku działalności nowo otwieranych działalności oraz zamykanych. Obecnie – podobnie jak i w tamtym okresie – mamy do czynienia z wyraźna nadwyżką firm powstających nad zamykanymi.

11-10-152

 

Ale warto pamiętać, że w latach 2012 i 2013 liczba nowo otwieranych firm wzrosła, bo ze względu na pogorszenie sytuacji gospodarczej trudno było w inny sposób znaleźć pracę ewentualnie przejście na jednoosobową działalność było sposobem na utrzymanie posady (która dzięki takiej zmianie stawała się tańsza dla pracodawcy).

Tymczasem obecnie zatrudnienie rośnie, więc o posadę jest znacznie łatwiej – firmy wręcz zaczynają sygnalizować, że brakuje im pracowników. To może oznaczać, że na otwieranie własnego przedsiębiorstwa decydują się jedynie ci, którzy chcą zostać przedsiębiorcami i że kiedy już posmakowali działalności „na swoim”, starają się utrzymać firmę. A w tym roku sprzyja temu sytuacja gospodarcza, co widać choćby po niezłych danych o depozytach mikroprzedsiębiorstw oraz o rosnącym popycie na kredyty dla mikrofirm.

Jednorazowy wyskok albo zmiana trendu

Jednak do niedawna można było uznać, że chętnych do budowy własnej firmy ubywa, bo powstawało stosunkowo niewiele nowych działalności. Ten spadkowy trend był mocno widoczny, jeśli wzięło się pod uwagę 12-miesięczną średnią liczbę nowo powstających działalności gospodarczych.

Ale wrześniowe dane dają nadzieję, że tendencja ta właśnie ulega zmianie. Mianowicie w ubiegłym miesiącu powstało 25,1 tys. firm. To o blisko 4,5 tys. mikroprzedsiębiorstw więcej niż w sierpniu i o prawie 1,5 tys. więcej niż rok wcześniej.

I choć nie jest to wynik należący do rekordowo wysokich, to jednak wrzesień miał znaczący wpływ na 12-miesięczną średnią liczbę nowych rejestracji – przerwał trwającą od pół roku tendencję spadkową.

11-10-153

 

Oczywiście, trudno powiedzieć, czy wrześniowy – dość wyraźny przecież – wzrost średniej 12-miesiecznej to początek zmiany tendencji spadkowej, czy też tylko jednorazowy wyskok, po którym średnia znowu zacznie opadać. Jednak dane dotyczące liczby nowo otwieranych firm dają nadzieję, że będziemy mieli przynajmniej do czynienia z wypłaszczeniem linii trendu.

autor: Marek Siudaj, Tax Care