- Najnowszy raport TNS Polska w ramach II edycji programu Start do Kariery Gumtree udowadni, że aż 79% uczniów szkół ponadgimnazjalnych pozytywnie ocena swoje szanse zawodowe
- Aż 63% badanych rozważa wyjazd za granicę, a 40% stwierdza, że nie otrzymuje wystarczającego wsparcia na początku swojej kariery zawodowej
- 19 marca rusza II edycja programu Startu do kariery , skierowanego do uczniów i nauczycieli techników i szkół zawodowych oraz pracodawców
- Program dostarczy niezbędnych narzędzi, które pomogą młodym specjalistom dziedzin technicznych znaleźć wymarzoną pracę oraz umożliwi komunikację najlepszych uczniów i absolwentów z przedsiębiorcami.
Bezrobocie im niestraszne
Młodzi, przedsiębiorczy ludzie, z optymizmem patrzą na swoją sytuację zawodową – 79% ankietowanych dobrze ocenia swoje perspektywy na przyszłość.
Wyniki badania przeprowadzonego przez TNS na zlecenie Gumtree Polska pokazują jednak, że perspektywa zmienia się nieco po ukończeniu szkoły. 77% absolwentów deklaruje, że nie pracuje w swoim wyuczonym zawodzie. Podobny procent ankietowanych uważa, że znalezienie pracy w Polsce jest trudniejsze niż zagranicą.
Wśród osób w wieku 18-21 lat, uczących się w szkołach zawodowych i technikach, wyjazd z kraju rozważa aż 63%. Połowa z nich już przeglądała oferty pracy zagranicą. Pracę za granicą rozważają w większości absolwenci techników i zasadniczych szkół zawodowych, którzy nie planują kontynuacji nauki.
Większość́ młodych fachowców uważa, że absolwentom techników i szkół zawodowych jest łatwiej na rynku pracy niż̇ absolwentom liceów ogólnokształcących. Mimo tego czterech na dziesięciu respondentów nie zgadza się̨ ze stwierdzeniem, że osobom, które ukończyły technikum lub szkołę̨ zawodową, łatwo jest znaleźć́ pracę. Prawie 40% z nich uważa, że absolwenci nie otrzymują wsparcia na starcie swojej kariery zawodowej, a według 83% dodatkowe wsparcie zdecydowanie jest potrzebne.
Przede wszystkim własny biznes
Według danych zebranych w raporcie uczniowie szkół zawodowych i techników oraz absolwenci w dużej mierze planują sami decydować o swojej karierze, prowadząc własną działalność gospodarczą. Takie rozwiązanie bierze pod uwagę aż 64% osób biorących udział w badaniu.
Prawie co piąty z nich uważa, że jest to najbardziej atrakcyjna forma zatrudnienia, a 6% spośród osób w wieku 18-21 już posiada własną firmę. Preferowaną przez młodych fachowców formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Zwolennikiem tego rodzaju umowy jest co drugi badany (50%). Co piąty respondent za najbardziej atrakcyjną formę̨ zatrudnienia uważa umowę̨ o pracę na czas określony (20%). Dużo niższą popularnością̨ cieszą̨ się̨ natomiast umowy, które nie są̨ objęte prawem pracy: umowy cywilno- prawne (4%) , a także umowa ustna, która wskazuje na chęć́ nieformalnego podejmowania pracy w „szarej strefie”.
Młodzi fachowcy zachęcani przez instytucje edukacyjne i pracodawców do podjęcia edukacji zawodowej są grupą młodych, która wymaga odrębnych badań i rekomendacji dla polityki rynku pracy. Zwłaszcza, że zarówno obecnie, jak i w przyszłości polski rynek pracy będzie ich intensywnie potrzebował – komentuje prof. SWPS dr hab. Izabela Grabowska-Lusińska. Start do kariery Gumtree podkreśla potrzeby dostarczania wiedzy młodym ludziom na temat różnych ścieżek zawodowych, „odplamionych” z nagromadzonych w czasie transformacji systemowej stereotypów powiązanych z edukacją zawodową.
Start do kariery
Program Start do kariery ma za zadanie dostarczyć niezbędnych narzędzi, które pomogą młodym specjalistom dziedzin technicznych, znaleźć wymarzoną pracę, zbudować poczucie dumy z posiadanego fachu oraz umożliwić komunikację najlepszych uczniów/absolwentów z przedsiębiorcami. Głównym zdaniem programu jest zapewnienie placówkom najlepszych materiałów edukacyjnych, wskazówek i scenariuszy zajęć, dzięki którym uczniowie mogą dowiedzieć się, jak sprawnie wejść na rynek pracy, a nauczyciele – faktycznie poprawić sytuację swoich podopiecznych.
Naszym celem jest pomoc młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy i zaplanowaniu ścieżki zawodowej – mówi Katarzyna Merska-Pietrak, Koordynator ds. komunikacji Gumtree Polska. W tym roku postanowiliśmy skupić się na osobach z wykształceniem zawodowym oraz na uczniach i absolwentach techników. Chcemy nie tylko przekazywać wiedzę o tym, jak poruszać się na rynku pracy i planować swoją karierę, ale przede wszystkim stworzyć partnerstwo pomiędzy instytucjami edukacyjnymi a biznesem, dzięki któremu młodzi fachowcy będą mogli znaleźć pracę w swojej okolicy, a nie za granicą.
Dzięki programowi absolwenci mogą bowiem nie tylko dowiedzieć się, jak pisać listy motywacyjne, czy zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także jak założyć własną firmę, czy zdobyć inwestorów na jej rozwój. Szkoły biorące udział w akcji mają szansę uzyskania bezpłatnego wsparcia zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, m.in. dzięki wizytom doradcy kariery, warsztatom doradztwa zawodowego, wizytom studyjnym dla uczniów u lokalnego pracodawcy czy otrzymując Certyfikat „Szkoła na dobry Start”.